2024-03-11, 15:28
  #74497
Medlem
Lagopussys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av killyourlocalpenis
Vad är gäddling för något? Låter som något av dina paranoida påhitt.

Du beskyllde Sanna Fiskare för någon slags ekonomisk vinning i samband med avhopp och etc-artikel, men vägrade sen att klargöra vad du menade.

Det tycker jag var skamligt gjort. Länken hittade jag för att hon själv la upp den här.
Vad otrevlig du är.
Gäddling är motsvarigheten till ert dumpling. Kunde du inte lista ut det?

jag beskyllde henne inte för någonting, hur läser du människa? Jag gav henne cred.
Vad är ditt problem egentligen, att någon tjänar en hacka?
Citera
2024-03-11, 15:50
  #74498
Medlem
MeggieClearys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karbonaden123
Jag imponeras av att du ens har tid att lusläsa alla inlägg för att föra fram din mission.
Även fast jag har jobbat hela helgen så blev det tid över för häst, hund och lusläsa alla inlägg.
Citera
2024-03-11, 16:56
  #74499
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Berraperra1975
Kan inte förstå varför Sara inte förtydligar Dumpens ekonomi så hade vi sluppit alla dessa diskussioner och spekulationer. Hon har ju varit öppen med allt annat negativt om sitt liv så varför dölja ekonomin. Lägg alla korten på bordet så är luften rensad.

Dumpens ekonomi går knappast ihop. De bor på hotell (ser inte ut som vandrarhem) land och rike runt och så bensinkostnader på det, kan knappast komma in så mycket swish att detta täcks plus löner.
Citera
2024-03-11, 16:57
  #74500
Medlem
Lagopussys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Florman
Dumpens ekonomi går knappast ihop. De bor på hotell (ser inte ut som vandrarhem) land och rike runt och så bensinkostnader på det, kan knappast komma in så mycket swish att detta täcks plus löner.
Ja timpenningen lär vara under minimilön.
Citera
2024-03-11, 17:04
  #74501
Medlem
Lagopussys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ankan-mannen
Lagar ska följas, det finns en anledning att de finns. Det jag kan tycka är att den allmänna uppfattningen att alla tar skada vid sex som underårig, om så är, varför höjer de inte åldern, om 14 och 11 är skadligt borde nästan 15 och 01 vara det också. Medianen för debut är 15 år, viket kanske gör att en 40 % debuterat innan 15. Samhället borde drösa med skadade personer? Med detta menar jag inte att det är lämpligt, speciellt inte att äldre raggar yngre.

Jag har anklagats för att vara gädda via PM, och även vilken gädda ibland.

Inte heller Dumpen anser sexuellt språk och bilder är skadliga, då de publicerar dessa. Tänker främst på de anhöriga barnen.

Jag erkänner, jag anser det inte är lika allvarligt som Sara och Patrik tycker det är, och det på goda grunder, men att en del barn skadas är helt klart. Men det borde finnas enormt många skadade efter det glada 60 talet, men det gör det inte.
Medianen för sexualdebut har legat över 16 år i 50 års tid, nu är den en bra bit över 17. Så sluta skriv lögner.
Citera
2024-03-11, 19:36
  #74502
Medlem
Vilka napp-nummer har dom gäddorna som har tagit livet av sig? Det är fyra stycken va?
Citera
2024-03-11, 20:44
  #74503
Medlem
killyourlocalpeniss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lagopussy
Vad otrevlig du är.
Gäddling är motsvarigheten till ert dumpling. Kunde du inte lista ut det?

Vadå ert? Vem menar du?

Dumpling vet jag inte heller vad det är.

Citat:
jag beskyllde henne inte för någonting, hur läser du människa? Jag gav henne cred.
Vad är ditt problem egentligen, att någon tjänar en hacka?

Nä, det var smutskastning. Mitt problem är att du ljög om att Sanna Fiskare fått betalt för sin insändare om Dumpen.
__________________
Senast redigerad av killyourlocalpenis 2024-03-11 kl. 20:48.
Citera
2024-03-11, 20:45
  #74504
Medlem
killyourlocalpeniss avatar
Användaren fd sanna skriver på facebook om avhoppet och insändaren i ETC
Det korta svaret är att jag valde ETC för deras, låt oss kalla det för mod när det gäller att publicera kontroversiella artiklar då jag visste att mitt debattinlägg skulle komma att få starka reaktioner på både gott och ont. Många skulle bli illa berörda samtidigt behövde jag få ur mig detta.

Problemet med vuxna som söker kontakt med barn i sexuellt syfte är omfattande och behovet av att hitta metoder för att förhindra att barn utsätts för övergrepp är enormt vilket Dumpens verksamhet tydligt har visat.

Dumpen har konfronterat samt publicerat ungefär 400 personer som jag själv och andra fiskare haft kontakt med under den tid jag har varit en del av verksamheten.
En försiktig uppskattning av antalet individer i Sverige som har en avvikande sexualitet riktad mot barn är ca 400 000 så man har alltså konfronterat ca 0,1 procent av dessa.

Genom framgångsrikt fiskande har problematiken med människor som söker kontakt med barn i sexuellt syfte i sociala medier och på olika andra plattformar uppmärksammats och det har varit bra.

Att även aktiva förövare har kunnat hittas, gripas, lagföras och frihetsberövas tack vare detta är oerhört värdefullt och inget jag på något sätt vill förringa. Det är vad jag kämpat för och kommer att fortsätta med.

Min personliga uppfattning är dock att samhället måste angripa problemet på flera olika sätt med målet att även nå fram till resterande 99,9 procent och därmed förhindra att ännu fler barn blir utsatta för sexuella övergrepp.

Att sträva efter att behandling för den som har en avvikande sexualitet riktad mot barn blir mer lättillgänglig och få fler av dessa 99,9 procent att på eget initiativ söka behandling anser jag vara ett av flera sätt.

Det kontroversiella med den tanken är naturligtvis att vi, för att kunna göra detta, måste börja se på potentiella förövare som människor i behov av vård och behandling.

För den som blivit utsatt för eller är närstående till någon som blivit utsatt för sexuella övergrepp och inte fått den terapeutiska behandling man behövt och borde ha erbjudits väcker den tanken, med all rätt, mycket starka känslor.

Att vården för överlevare behöver förbättras med råge råder det ingen tvekan om men behoven av behandling kan inte viktas mot varandra.

Det är inte en fråga om att ändra synen på den brottsliga gärningen, den som begår sexualbrott mot barn ska gripas, lagföras i enlighet med gällande lagstiftning och frihetsberövas.
En lagstiftning som i mångt och mycket måste förbättras och skärpas.

Däremot anser jag att vi för att få fler av de 99,9 procenten att ta ansvar för sin oönskade avvikande sexualitet och söka hjälp och behandling behöver samtalet både i det privata och offentliga rummet handla mindre om att offentliggöra, skämma ut och jaga och mer om att få dessa människor att våga söka de evidensbaserade behandlingar som finns samt att göra dessa mer tillgängliga och välkända på varje läkarmottagning och vårdcentral vi har i landet.

Målet måste vara för oss alla att inget barn skall behöva utsättas för sexuella övergrepp.
Ganska vettigt skrivet. Lite skeptisk till 400 000, åtminstone om man räknar hur många som kan tänka sig utsätta barn för övergrepp.
__________________
Senast redigerad av killyourlocalpenis 2024-03-11 kl. 21:08.
Citera
2024-03-11, 21:06
  #74505
Avslutad
Här har ni länk till en studie i just dumpen och hur effektiva de är

http://mau.diva-portal.org/smash/get/diva2:1772689/FULLTEXT03.pdf


Jag försöker inte förminska de hemska brott som våldtäkt mot barn etc, men tycker dumpen kränker på rättssamhället.
Citera
2024-03-11, 21:13
  #74506
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vaktlucas
Här har ni länk till en studie i just dumpen och hur effektiva de är

http://mau.diva-portal.org/smash/get/diva2:1772689/FULLTEXT03.pdf


Jag försöker inte förminska de hemska brott som våldtäkt mot barn etc, men tycker dumpen kränker på rättssamhället.
Jag är av precis samma åsikt som dig. Problemet i den här tråden är att man inte får ha en åsikt som går emot dumpens folk som hänger här.
Citera
2024-03-11, 21:24
  #74507
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Falta
Jag är av precis samma åsikt som dig. Problemet i den här tråden är att man inte får ha en åsikt som går emot dumpens folk som hänger här.


Äntligen lite vettiga människor. Dumpen går emot forskning och vad polisen själva säger, de förstör förundersökningar och leder till att människorna inte blir lagförda.

Sedan att dumpen på många sätt provocerar fram ett konfronterande, de flesta av koniversationerna de lägger ut är de ofta dumpen som för ner koniversationen på en sexuell väg. Sedan att de alltid är ”barn som är 14 och snart fyller 15” att de alltid ska lägga sig på den lagliga gränsen.


Sen dessa dumpen fanboys och girls som försvarar dumpen genom allt. De finns en tråd här under ”brott och brottsbekämpning” där någon prata om att den är rädd för att polisen eventuellt utreder denne, och den första slutsatsen dumpen krigarna drar är att de ska röra sig om sexualbrott mot barn.

Tycker det är bra att medvetenheten runt dessa brott har blivit bättre i samhället, men det finns en gräns.

Sen är alla fall unika, finns många anledningar till att människor tar dumma beslut och ha nedsatt konsekvenstänk kan röra sig om psykisk ohälsa, drogmissbruk och sen såklart att de har en dragning till barn, men man ska komma ihåg att en pedofil drar sig till barn innan puberteten därför skulle jag inte kalla de dumpen fångar för pedofiler, kanske hebefiler? Men många verkar ju lida av någon form av psykisk ohälsa, sen finns det absolut vissa dumpen konfronterar som är mer obehagliga än andra.
Citera
2024-03-11, 21:27
  #74508
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karlsson05
Jag har läst att några få % har den läggningen och jag har också sett studier på att pedofiler vill försöka få det till att vara vanligare än det är

Det är möjligt att det finns, i mitt fall kommer siffrorna från David Eberhards bok Normalt-Från vardagspsykoser till vansinnesdåd sid 80. Eberhard i sin tur refererar till boken psykiatri av Jörgen Herlofsson sid 418. Siffran som nämns är 3-20 % om det handlar om pedofiler som vill försöka få det att verka vanligare än det är kan jag inte uttala mig om.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in