Citat:
Ursprungligen postat av
neveroddoreven
Väskan kanske var försedd med namn-tag? Personen kan ha haft ID-handlingar på sig?
Anhöriga kan ha efterlyst 35-åringen och i signalement kan väskan ha funnits med, den kan ha varit så karaktäristisk att det blev uppenbart för polis vem som påträffats avliden när väskan fanns i anslutning till platsen.
Otäckt om kroppen är styckad. Någon av kvällstidningarna skrev att det inte verkade ha koppling till gängkriminalitet, vad kan det då handla om? Kan cross-åkarna rent av vara anhöriga till den försvunne och varit ute och sökt denne via mobilspårning (eller mer långsökt genom gps-tracker i väskan)?
Det är väldigt vanligt att mördare letar upp sina offers egna resväskor, speciellt med namn-tag på.
Gärna med tryckt bild på offret över hela väskan också, sådär som en Disney-väska typ.
Nej det är vanligt förekommande med crossar i området, du ser dem då och då under sommaren. Det är helt orimligt att cross-åkaren var ute och sökte efter sin kompis och hittade en väska med både namn-tag och mobil i.
Edit i kursivt.