Citat:
Ursprungligen postat av
Rust-Lee
Jag upplever att du ständigt väljer ut 1 mening av vad jag skriver.
Samtalet känns obalanserat och ofta närmast irrelevant till sakfrågan.
Om du ska skriva en mening eller posta en bild kan du väl också bifoga förklarande text på vad du menar? Just nu erbjuder du noll underlag till samtal.
Exempel:
Är din slutsats att GM stod vid "avfasningen till Dekorimahörnet"?
Är din slutsats att GM var klädd närmast identiskt med AB?
Är din slutsats att GM stannade i gränden och lutade sig mot en barack?
Vad är din slutsats kring LPs minnesbild som börjar med den stirrande mannen 10-15 meter bort som springer in i gränden, stannar 70 meter in och lutar sig mot en barack? Är det samma person? Har LP blandat ihop saker?
Är din slutsats av materialet att GM möjligtvis hade ett ytterplagg som CP har på bild?
Grejen är väl att jag har svårt att se något stöd över huvud taget för att det är AB som LP iakttar. Hon beskriver en man som står i avfasningen av Dekorimahörnet, tillika mördaren. AB har aldrig stått där, han stod i porten. Det är det grundläggande.
Lägg därtill att hennes beskrivning av vederbörandes ansikte inte på någon punkt stämmer på den skäggprydde Björkman, utan däremot är mycket träffande gällande CP, såsom visats tidigare i denna tråd.
"Det här är vad vi vet om CP:s ansikte/anletsdrag, jämfört med LP:s vittnesmål (samtliga uttalade innan CP blev aktuell i utredningen, utom punkt 7.) Hon prickar in samtliga sju punkter.
1. Han hade smala läppar.
LP: "Han har smala tunna läppar."
2. Han hade en stirrande blick.
3. Han hade ett mycket obehagligt, skrämmande utseende.
LP: "Han har en intensivt stirrande blick och ett ruskigt utseende."
4. Han hade ett framskjutet hakparti.
5. Han hade markerade kindsidor.
(Bild som visar bl a CP:s tunna läppar, framskjutna hakparti och markerade kindsidor)
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/5/5f/Christer_Pettersson.jpg/220px-Christer_Pettersson.jpg
LP: "Han har ett kraftigt något framskjutet hakparti - markerade kindsidor."
"Kindknotorna är liksom bulliga."
6. CP:s mest karaktäristiska ansiktsdrag var den vita överläppen. För att se detta måste vi gå några år framåt, då han åter hade rakat av sig mustaschen.
https://i.ytimg.com/vi/AXPzC3OaLlo/sddefault.jpg
Faktum är att CP:s överläpp i princip var obefintlig. Hudpartiet precis ovanför munnen var vitfärgat, vilket ger illussionen av att han hade en ljus, platt överläpp. (Men han hade egentligen knappt någon överläpp alls.)
LP: "... han har en ljus, platt överläpp".
"Han har vit överläpp".
"Han hade också en onaturligt vit överläpp som om han just rakat av en mustasch."
7. Enligt spaningsbilder och vittnesmål saknade CP mustasch vid tillfället för mordet, något han däremot hade vid vittneskonfrontationen. Men LP gick inte på "mustaschtricket".
"Enligt vad som upptecknats uppgav Lisbeth Palme att utseendet på den
man hon pekat ut vid konfrontationen till fullo överensstämde med den
minnesbild hon hade av den man hon iakttog vid mordtillfället, med
undantag av att den mannen inte hade någon mustasch"."
Men vi fokuserar på helt olika saker och kommer därmed till helt olika slutsatser.
Jag kommer inte skriva mer i den här tråden nu, jag ville mest belysa en viktig aspekt - LPs vittnesmål. Många lever i tron att hon inte vet vad hon pratar om, att hon inbillar sig, att hon inte är tillförlitlig. Jag anser att det finns starkt stöd för motsatsen, och att LP borde få upprättelse. Det var det jag ville bidra till. Hon var ett mardrömsvittne i många aspekter och saboterade hela utredningen genom sin attityd. Om hon var tillförlitlig eller inte gällande sitt vittnesmål är en helt annan fråga.