Citat:
Ursprungligen postat av
Karlsson05
Har man någon koll på hur samhället ser ut så vet man att flera som är dömda för div brott jobbar inom tex skolan, sjukvård mm
Man vet även att skolans ledning tom tystar ner övergrepp, och låter våldtäktsbarnen gå kvar på skolan.
Du får läsa på lite
Du får nog visa belägg för dina ogrundade påståenden. Diskussionen handlade om skolan fått information och därmed avskedat vederbörande och att då gäddan kunde få anställning på en ny skola.
Du kanske inte förstod diskussionen och då kan du ju avstå från kommentarer tills dess att du förstått.
Ingen som är dömd för något brott kan få anställning inom skolvärlden, t.o.m vikarier måste inge uppgifter ur belastningsregistret. Sen förekommer det trots försiktighetsåtgärderna att det begås övergrepp , men då avskiljs vederbörande och kan inte få någon ny anställning på någon skola.
Jag är lärare med många års erfarenhet så på detta område kan du inte slå mig på fingrarna.
Du får gärna leva i din fantasivärld.