2024-03-02, 13:38
  #6349
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hetabengt
Men detta var några år sen. Givetvis ska Sofia ha tillbaka sina barn.
Det är hemskt att samhället håller hennes barn gisslan för att hon är aktivist.

Hela hennes tvist med socialtjänsten är ju specifikt att dom inte anser att hon har tagit åt sig någonting. Om beteendet som fick hennes barn att bete sig sexuellt och som yngre än vad dom är fortfarande består hos Fia hur skulle dom må bra av att vara hemma?
2024-03-02, 13:39
  #6350
Medlem
hetabengts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skinnyfats
Hela hennes tvist med socialtjänsten är ju specifikt att dom inte anser att hon har tagit åt sig någonting. Om beteendet som fick hennes barn att bete sig sexuellt och som yngre än vad dom är fortfarande består hos Fia hur skulle dom må bra av att vara hemma?

Bete sig sexuellt?
Då får ju Soc leda det i bevis. Dom vägrar ju prata med Sofia. Mycket pålagda lurar hela tiden. Dom döljer ju nåt helt klart.
2024-03-02, 13:46
  #6351
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hetabengt
Bete sig sexuellt?
Då får ju Soc leda det i bevis. Dom vägrar ju prata med Sofia. Mycket pålagda lurar hela tiden. Dom döljer ju nåt helt klart.

Dom döljer ingenting.
Hon är inte vårdnadshavare längre

Däremot döljer och förskönar Sofia sanningen
__________________
Senast redigerad av D33mon 2024-03-02 kl. 13:49.
2024-03-02, 13:47
  #6352
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av emelieb
på vilket sätt gjorde hon övergrepp i rättssak?

Hon söker kontakt med vittnen i sitt eget rättsfall. Att kontakta motpart och vittnen räknas som försök till påverkan och är olagligt enligt rubrik övegrepp i rättssak.



Citat:
Ursprungligen postat av hetabengt
Äckliga förmyndarmentalitet.
Barn ska omhändertas endast vid akut och uppenbar livsfara.
Är det några som är sjuka och hemska är det landets sockärringar. Nackskott skulle dom ha.

Så här ser de två aktuella LVU-paragraferna ut:

2 § Vård skall beslutas om det på grund av
1 fysisk eller
2 psykisk misshandel,
3 otillbörligt utnyttjande,
4 brister i omsorgen eller
5 något annat förhållande i hemmet finns en
A påtaglig risk för att den unges
B hälsa eller
C utveckling skadas.

3 § Vård skall också beslutas om den unge utsätter sin hälsa eller utveckling för en påtaglig risk att skadas genom missbruk av beroendeframkallande medel, brottslig verksamhet eller något annat socialt nedbrytande beteende.

Vård skall också beslutas om den som dömts till sluten ungdomsvård enligt 32 kap. 5 § brottsbalken vid verkställighetens slut bedöms vara i uppenbart behov av fortsatt vård för att inte löpa sådan risk som avses i första stycket. Lag (2006:896).



Citat:
Ursprungligen postat av hetabengt
Lagen är äcklig och totalt rättsosäker. LVU är nog den vidrigaste lagen vi har i Sverige.
Den är oerhört godtycklig till skillnad från strafflagar där det också ingår frihetsberövande, men då betydligt mer rättsäkert.
LVU kallas för vårdlag, men jag skulle snarare kalla den strafflag.
Man inte bara frihetsberövar barn och unga utan man DESSUTOM tar dessa från sina rättmätiga föräldrar.

En sådan lag skulle behöva vara den mest säkra vi har. Men det är den inte.
Det är i stort sett upp till den enskilda sockärringen vad som ska hända med en unge.
Det låter väldigt fint på pappret med förvaltningsrätt, juridiska ombud, möjlighet till överklagan etc.
Men i realiteten blir det nästan ALLTID som sockärringen vill.
Det här kommer slå tillbaka mot Sverige. Det kommer inte hålla i längden att kalla alla LVU-kritiker för islamister eller konspirationsteoretiker.

Det måste finnas ett nationellt konsensus gällande frihetsberövande och bortförande av barn. Idag finns inte det. Allt beror på vilken kossa som sitter på Soc.
Hade t ex Fia bott i en annan kommun eller stadsdel eller till och med haft en annan sockärring kanske hon hade levt lycklig med sina pojkar idag.

Det ni gör när ni ger er på Fia är att sparka på nån som redan ligger. Ser inte nöjet i det.
Jag äcklas av youtubers som det vidriga fettot Anjo och tönten "Vad är problemet" som gör video efter video om kvinnor som redan ligger. FY FAN.

Död åt alla feta, perversa pedofil-kossor på Soc.
Man brukar säga att kvinnliga pedofiler går under radarn. Look no further... dom sitter på Soc och placerar barn hos andra pedofiler.


För bara ett par decennier sedan och fram till idag genomsyrades svensk socialtjänst av diskriminering, då var alla betydligt mer nöjda. Det resulterade bland annat i att invandrarbarn behandlades olika med hänvisan till annan kultur och religion. Hederskultur, olika varianter av misshandel och övergrepp och andra uppfostringsmetoder mot både kvinnor och barn som är vanligt bland invandrare tog man helt öppet hänsyn till. De som fick sina barn omhändertagna var i hög grad missbrukare och där barnen befann sig i familjer där det visuellt och fysiskt pågick en uppenbart oacceptabel situation.

På relativt kort tid har följande praxisförändringar gjorts:
1. alla barn ska behandlas lika och toleransen baseras på svensk måttstock.
2. man tittar på den generella tillvaron, fysisk misshandel räcker inte längre, man räknar även in psykisk misshandel och alla varianter av övergrepp och miserabel tillvaro. Det enskilda barnets reaktioner på sin tillvaro spelar stor roll. Det som i ena fallet skadar ett barns hälsa och utveckling behöver inte skada ett annat barn. Det är en "godtycklighet" du aldrig kommer runt.
3. vi har fått lagen om barnfridsbrott vilket innebär att man rent krasst inte får behålla sina barn om barnen tvingas bevittna olika varianter av våld i hemmet. Det var ok förut.

Ovanstående tre exempelpunkter fångar in en stor del av familjer som för inte så länge sedan kom undan med att utöva olika varianter av våld mot sin parter, hederskultur och religiös utövning som strider mot demokrati och mänskliga rättigheter. Detta är också förklaringen till alarmismen om att "socialtjänsten tar muslimska barn". Det handlar inte om att socialtjänsten tar muslimska barn men invandrarbarn är överrepresenterade. Varför är de överrepresenterade?

De är överrepresenterade för att Sverige tagit emot människor som kommer från länder där det både enligt kultur, religion och lag är sanktionerat att en man (förälder) äger sina barn och gör vad de vill i sin familj. De avgör hur de ska fostra barn och fru. Därtill är våld en naturlig metod för att kommunicera, lösa problem, utöva makt och kontroll. Hederskultur är vanligt där särskilt flickor ligger risigt till men även pojkar. Detta beteende vill vi inte ha i Sverige eftersom det strider mot kultur, lag, demokrati. Om barn växer upp i sådana förhållanden så kommer de bli som sina föräldrar och de kommer ärva uppfostringsmetoderna samtidigt som de bidrar till parallellsamhälle och det demokratiska utarmandet, det måste givetvis förhindras.

Ordet måste spridas, berätta för dem. Ju fler klan- och hederskulturella förspråkare som flyr från Sverige desto bättre. Ska man leva i Sverige så behöver man förstå att våld och övergrepp är förbjudet, att förbjuda barnen från att - leka och umgås med svenskar, delta i simundervisning med blandade kön, åka med på skolresor, ha sex när man fyllt 15 år, välja sin partner, flytta hemifrån och ha sex som singel och innan äktenskap - inte håller i Sverige. Vi behöver tydlig lagstiftning och myndighetsstragier som gör det tydligt för folk vad som gäller i Sverige.

Har jag sagt att socialtjänsten fungerar ypperligt och felfritt? Nej, det finns problem av varierande grad inom flera av landets socialtjänster. Däremot fungerade socialtjänsten betydligt sämre innan de nyare åtstramningarna inom praxis.


Citat:
Jag har bevittnat LVU-gripanden IRL. Den som är vän av LVU önskar jag få bevittna hur det kan gå till när ett barn gråtandes slits från sin älskade familj och brutalt kastas in i en polisbil för att köras till nåt perverst jourhem, eller ännu värre, flickebarn som bojas och körs till SiS, fullt av manlig personal som förgriper sig på dom. Och då ska inte ens tala om alla hundratals VIDRIGA äckliga HVB-hem.Verkligheten bakom alla fina texter om barns bästa hit och dit är oftast brutal och hemsk.

Jag har också bevittnat LVU-gripanden och de varierar stort beroende på socialtjänst. Det är ett uppenbart förbättringsområde. Det som däremot gör det svårt och försvårar är föräldrarna som inte accepterar omhändertaganden och dessa omhändertagande är alltid de som är mest traumatiserande för barnen. Invandrarfamiljer sticker ut även här.
__________________
Senast redigerad av Septemberflicka 2024-03-02 kl. 13:50.
2024-03-02, 13:49
  #6353
Medlem
hetabengts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av D33mon
Dom döljer ingenting.
Hon är inte vårdnadshavare längre

Men då kan inte du lagen.

Under LVU ska det kontinuerligt (minst var 6e månad) OMPRÖVAS om LVU fortfarande ska gälla. Alltså det SKA utredas grundligt.
Det innebär inte att nån lat sockärring slentrianmässigt ska trycka på förlängningsknappen.


Läs på för fan : "Du är fortfarande vårdnadshavare för ditt barn. "

https://www.ivo.se/barn-och-ungdomar/vardnadshavare/
__________________
Senast redigerad av hetabengt 2024-03-02 kl. 13:56.
2024-03-02, 13:53
  #6354
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hetabengt
Men detta var några år sen. Givetvis ska Sofia ha tillbaka sina barn.
Det är hemskt att samhället håller hennes barn gisslan för att hon är aktivist.
Det är ju för att hon inte har insikt om bland annat de problem barnen hade och delvis har hon inte fått tillbaka dem eller ens har umgänge ,.Hon tror ju fortfarande att det beror på att hon sökte hjälp och på att det kommit in mängder med anmälningar från utomstående vilket är en tveksam sanning eftersom anmälningar kommit från dem efter vad hon själv berättat , inte vad de upplevt med barnen .
2024-03-02, 14:04
  #6355
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av hetabengt
Men då kan inte du lagen.

Under LVU ska det kontinuerligt (minst var 6e månad) OMPRÖVAS om LVU fortfarande ska gälla. Alltså det SKA utredas grundligt.
Det innebär inte att nån lat sockärring slentrianmässigt ska trycka på förlängningsknappen.


Läs på för fan : "Du är fortfarande vårdnadshavare för ditt barn. "

https://www.ivo.se/barn-och-ungdomar/vardnadshavare/


D33mon skriver att du talar om en förälder som inte längre är vårdnashavare. När en förälder förlorar rollen som vårdnadshavare försvinner också de mest självklara rättigheter som tex uppgifter som rör barnet. I varje enskilt fall måste en sekretessprövning göras som rör integritetskänsliga uppgifter. Sådant som rör socialtjänst och sjukvård är sådana integritetskänsliga uppgifter som kan undanhållas en förälder som inte är vårdnadshavare.
2024-03-02, 14:06
  #6356
Medlem
hetabengts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Septemberflicka
D33mon skriver att du talar om en förälder som inte längre är vårdnashavare. När en förälder förlorar rollen som vårdnadshavare försvinner också de mest självklara rättigheter som tex uppgifter som rör barnet. I varje enskilt fall måste en sekretessprövning göras som rör integritetskänsliga uppgifter. Sådant som rör socialtjänst och sjukvård är sådana integritetskänsliga uppgifter som kan undanhållas en förälder som inte är vårdnadshavare.


Men D33mon har fel.
Bara för att ett barn har LVU innnebär inte det att föräldern ej längre är vårdnadshavare.

Läs på!
2024-03-02, 14:35
  #6357
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hetabengt
Men D33mon har fel.
Bara för att ett barn har LVU innnebär inte det att föräldern ej längre är vårdnadshavare.

Läs på!

Inte nödvändigtvis, men lyckligtvis under här fallet.
Hon har alltså förkastat sina föräldrarättigheter och fortsätter att göra slam-dunk för att aldrig få se dem
2024-03-02, 14:37
  #6358
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hetabengt
Men D33mon har fel.
Bara för att ett barn har LVU innnebär inte det att föräldern ej längre är vårdnadshavare.

Läs på!
Men för vissa av dessa föräldrar är det så att de förlorat vårdnaden , varken F, M, G eller Lejonmamma har vårdnaden längre , i alla fall är det papporna som har enskild vårdnad förutom M där familjehemmet har den.
De kan alltså inte får någon info om barnen längre varken från soc. skola , sjukvård eller andra instanser om inte vårdnadshavaren vidarebefordrar info
2024-03-02, 14:43
  #6359
Medlem
Tjena_67s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eliseei
Otroligt tragiskt hur många håller på. Oavsett om de är dumma och tror på deras vanföreställningar eller trollar. Man får inte glömma att det är barn som förlorar sina föräldrar.
Fast Mannen som kallar sig Juridisk Jiu jutsu och som kommer dragandes med admirallagar och att Fia mfl bör åberopa i domstol att de befinner sig på sjön, kommer göra stor skillnad?
2024-03-02, 14:52
  #6360
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av hetabengt
Men D33mon har fel.
Bara för att ett barn har LVU innnebär inte det att föräldern ej längre är vårdnadshavare.

Läs på!


Har jag skrivit att LVU = att bli av med vårdnadshavareroll? Nej.
Har D33mon skrivit att LVU = att bli av med vårdnadshavareroll?

Flera av LVU-föräldrarna som går i spetsen för protesterna är inte längre vårdnadshavare. Det innebär att de blivit av med de mest grundläggande rättigheterna gällande deras barn dvs de har mycket långt att gå för att få rätt till sina barn.

Föredrar du det tidigare systemet som jag redogjorde för i tidigare post?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in