2024-03-01, 21:17
  #417961
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arccosinus
…och för säkerhets skull så anföll ryssarna Krym 30 år innan avtalet löpte ut. Är inte det typiskt ryskt?
det skulle löpt på, men avslutades ensidigt av Ukraina, och resten ser vi på TV form av hundratusentals döda, detta är nog på pappret det mest onödiga krig nånsin.
Citera
2024-03-01, 21:18
  #417962
Medlem
Africagonzos avatar
Det här är ju intressant, Luftwaffe planerar anfall mot Krimbron och samtalet blir avlyssnat/inspelat.
Vet Scholz om att Luftwaffe planerar att spränga bron?

Dom vill spränga bron men vill inte visa att det är Luftwaffe som ligger bakom utan vill gömma sig bakom Ukraina.


https://twitter.com/i/status/1763623442006315211
__________________
Senast redigerad av Africagonzo 2024-03-01 kl. 21:23.
Citera
2024-03-01, 21:19
  #417963
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Jaha du menar att det är ok att invadera ett självständigt land och begå krigsbrott bara för att ett leasingkontrakt löper ut i förtid?

Vilket patetiskt argument isåfall.
Har aldrig sagt att det är ok bara att det antagligen var gnistan som utlöste kriget,
Citera
2024-03-01, 21:20
  #417964
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pausanias
Inte det minsta, varför frågar du? Om det är meningslöst att skriva i tråden- varför skriver du? Googla översättning om du blir förvirrad av svenskan!

Jag ställer frågor för att få svar på meningslösa inlägg om att sparka ut utan att på något sätt ägna sig åt hur det realistiskt ska gå till.

Varför frågar du sådana meningslösa frågor som du gör? Ägna dig åt att försöka skriva meningsfulla inlägg i stället. Att du bara väljer ut ett enstaka inlägg från mig och medvetet vantolkar det är inget som skapar meningsfullhet.

Jag beskriver vad som sker i Ukraina och varför samt pekar på hur svårt det kommer att vara att hitta lösningar.
Citera
2024-03-01, 21:21
  #417965
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arccosinus
…och för säkerhets skull så anföll ryssarna Krym 30 år innan avtalet löpte ut. Är inte det typiskt ryskt?
Ja så kanske man ska yttra sig?

Nu åkte man på en varning för allt möjligt.
I alla fall är Putins angrepp på Ukraina helt kriminellt och FN har med stor majoritet fördömt det.
Citera
2024-03-01, 21:23
  #417966
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av onibaba
Här har du en Ukrainare som klagar på Ryska flyg som får flyga obehindrat över chasiv yar

https://www.reddit.com/r/UkraineRussiaReport/s/id82HVqlX5

Och här har du en ca en vecka gammal video flyg som användes när man intog Avdiivka.

https://www.reddit.com/r/UkraineRussiaReport/s/FN78gFqlLG

Det du påstår stämmer inte.

Det verkar ju inte vara en stad där det förekommit ömsesidig beskjutning. Inte en skadad byggnad så långt ögat kan se?
Citera
2024-03-01, 21:24
  #417967
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Börjar hasta på..

https://pbs.twimg.com/media/GHk_Co3XEAEp-bR?format=jpg&name=medium

Kan dessvärre inte kopiera texten.
Ukrainska läckta uppgifter.
Vad är det värt? Finns det nåt syfte med läckan?
Citera
2024-03-01, 21:27
  #417968
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av koktkille
Har aldrig sagt att det är ok bara att det antagligen var gnistan som utlöste kriget,

Nej, vatnik. Gnistan som utlöste kriget var Putins beslut att invadera Ukraina.

Den anledning du nämner är det enbart rabiata ryssråttor som anser vara en fullgod orsak till att starta ett krig.
Citera
2024-03-01, 21:27
  #417969
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bema56
Ukrainska läckta uppgifter.
Vad är det värt? Finns det nåt syfte med läckan?

Det rapporteras ju från den brittiska underrättelsetjänsten. Gillade inte den sista punkten. Den om att ryssarna förväntas ha ett materiellt övertag under 2024.
Citera
2024-03-01, 21:29
  #417970
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bema56
Ja så kanske man ska yttra sig?

Nu åkte man på en varning för allt möjligt.
I alla fall är Putins angrepp på Ukraina helt kriminellt och FN har med stor majoritet fördömt det.
Det är dock så oerhört tragiskt att det finns människor(?) som stöder den typen av krigspolitik, må de brinna i helvetet, om något sådant finns.
Citera
2024-03-01, 21:31
  #417971
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av koktkille
Ukraina målade in sig i ett hörn när de rev leasingkontraktet för flottbasen på Krim, som jag förövrigt inte fattar varför de gjorde. Det kontraktet löpte till 2045 nånstans, och efter kunde de meddelat avslut.
och end of story, Men istället gjordes grundlagen om.
censuren har tydligen fått sitt grepp hos oss numera står inget om förlängningen. men här är vad som är kvar
https://sverigesradio.se/artikel/590737

Avtalet gällde till 2042. Det förnyades under 2000-talet. Att avtalet skulle gälla till 2042 var klart åtminstone år 2010, eventuellt tidigare.

Var hittar du att Ukraina skulle ha rivit upp avtalet? Jag vet att de gjorde det efter den ryska annekteringen av Krim 2014, men att de skulle ha gjort det innan ryssarna annekterade Krim har jag inte hört förut. Har du källa?

"In the political field, Russia is the undisputable winner. Sevastopol, which has been home to the Russian Black Sea fleet since it was set up by Catherine II the Great at the end of the 18th century, will continue to be so until 2042. Consequently, given the fact that NATO’s charter prevents country members from having foreign military bases on their territory, Ukraine will not become a member of the Western military alliance until the lease expires or is subverted."
https://www.diploweb.com/Russia-s-Black-Sea-fleet-in.html
__________________
Senast redigerad av Auric 2024-03-01 kl. 21:37.
Citera
2024-03-01, 21:32
  #417972
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Börjar hasta på..

https://pbs.twimg.com/media/GHk_Co3XEAEp-bR?format=jpg&name=medium

Kan dessvärre inte kopiera texten.

Man måste ändå imponeras av den ryska förmågan att ha planerat långsiktigt. Inte bara har man sparat en massa användbart material.

Man har tydligen låtit spara hela fabriker som efter lite städning och smörjning nu sparkar igång.

Ja Sverige hade 270 haubits. Skrotade 250 st. En katastrof
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in