Citat:
Ursprungligen postat av
ettbranick
Men hade du läst länken hade du förstått vad vi vuxna diskuterar. De producerar 125 i månaden, oklart hur stor del som är nytillverkade. I produktion ingår reparation och uppgradering av gammalt bråte. Det intressanta är att de ersätter förlusterna i något större grad, så länge deras lager räcker och analyserna säger flera år framöver samtidigt som Ukraina får minskat stöd. Ser tyvärr bra ut för ryssarna nu.
Precis vad jag förstod. Ytterligare ett rysstroll som inte kan hålla sig till sanningen, ytterligare en ryss-hora som har förtvivlat svårt att skapa ett enda inlägg är det finns substans bakom påståenden.
Så, nu påstår du att pissryssen har letat fram ett stort antal gamla rostiga stridsvagnslik, som man putsar upp med svinto och blåser på med lite färg så att de ska se ”nyproducerade” ut? Alltså, inte en enda ny stridsvagn i sikte, men för dig så blev det att dom ”tillverkar” 125 stridsvagnar per månad.
Vad är det mer som de nytillverkar? Örlogsfartyg? Vi kanske snart får se 125 nya Moskva i hamnen i Sevastopol? 125 nya SU-34? KA-52? Enligt din logik, enligt din pissryska logik, så kan ju ryssarna tydligen nytillverka allt. Jävligt märkligt att de åker till Nordkorea och Iran, att de försöker köpa tillbaka tidigare leveranser av allt från stridsvagnar, stridsplan och artilleriammunition från Egypten, Indien och andra skithålsländer.
Enligt din efterblivna logik, så har precis varenda bilrekonditioneringsfirma blivit bilproducent.