Citat:
Ursprungligen postat av
invandrar-leffe
Jämfört med alternativet att styras från Kreml är det lätt att leva med detta.
En ockupationsmakt brukar väl i regel verka utanför militärbaserna och ta över kontrollen över hela samhället.
Hoppas jänkarna verkligen stationerar styrkor här nu också så Sverige blir än mindre attrativt militärt mål för ryssarna.
Varför skulle vi "styras från Kreml"? Sverige har aldrig någonsin styrts från Moskva.
Däremot så har ju Sverige och hela Västeuropa sedan 1945 de facto styrts av de krafter som styr USA, när det gäller alla verkligt viktiga och avgörande frågor. Detta styre och denna judisk-amerikanska ockupation av Europa har inte minskat sedan andra världskrigets slut utan tvärtom gradvis ökats och cementerats till den grad att nästan alla europeiska regeringar idag bara är fåniga sprattelgubbar som gör som de blir tillsagda av de som bestämmer.
Sverige är alltså sedan länge redan ockuperat och styrt av främmande makt. Sverige är ju även rent fysiskt invaderat och ockuperat av flera miljoner fientligt sinnade och starkt främmande människor (eller tja, de går på två ben i alla fall). Denna invasion som Sverige och alla andra vita västländer har drabbats av har iscensatts just av de krafter som styr USA, krafter som nu ges ännu mer makt att styra och forma vårt land.
Ryssland är ett främmande rike och imperium som har sina intressen och sina problem, men det finns absolut ingenting som tyder på att Ryssland faktiskt har haft eller har några som helst ambitioner att "ta" Sverige. Det enda som skulle kunna få detta att hända är det vi nu precis har gjort.
De som styr USA har sedan många år tillbaka planerat ett krig mot Ryssland och de behöver av rent geografiska skäl kunna verka från länder som Sverige och Finland. På SR sa de detta helt öppet igår. Det enda egentliga syftet för USA med Sverige i NATO är att det ligger där det ligger och man behöver den skandinaviska halvön som genomfarts- och uppmarschområde vid anfall mot Ryssland. Detta utgör ju givetvis ett enormt hot mot Ryssland och om hotbilden ökas så kan de av rent strategiska skäl känna sig tvungna att flytta ut sina positioner. Det var samma sak med Tyskland i början av andra världskriget. Tyskland hotades av britterna och var därför tvungna att ta Norge i förebyggande syfte för att hindra britterna. De tog som bekant dock inte Sverige.
Att utan att vara tvungen och i sista timmen hoppa på ett projekt med tredje världskriget som slutmål är ofattbart korkat. Sverige är ett tramsigt och sedan länge slutkört litet skitland. Ryssland är världens största råvaruproducent och Kina är världens största industriland. Ryssland är också världens största kärnvapenmakt med vapensystem (hypersoniska missiler t.ex.) som det inte finns några effektiva försvar emot. Om de blir tvungna kommer de att använda dem, kanske mot mål som om ett par år kommer finnas i Sverige. Sverige kommer alltså helt i onödan göras till ett prioriterat mål för ryska kärnvapen, pga ett kommande krig som vi inte behöver vara delaktiga i. Exakt på vilket sätt gynnar detta det svenska folket?