Citat:
Ursprungligen postat av
Eoppoyz
Lettland är starkt anti-Ryssland till den grad att man gör allt för att minska ryska språkets inflytande i landet etc. Man river sovjetiska monument också, såväl som att sätter upp ukrainska flaggor överallt.
Men i och med att Lettland tillhör EU och Väst, vill som sagt Putin och andra ledande ryska politiker bryta kontakterna, för att helt fokusera all sin handel och förbindelsermed Asien, och i första hand Kina.
Sen får väl Lettland tycka vad fan de vill!
Men när det gäller ambassader och sånt, vet jag inte riktigt om Kreml vill bryta även dessa kontakter med t.ex. Sverige?
Det är ju tämligen meningslöst med diplomater i länder man nästan totalt saknar förbindelser med!
NATO-landet Turkiet har däremot de allra bästa kontakter med Moskva, och kanske turkarnas beskickningar vore kanske en lämplig mellanhand för samröre mellan Ryssland och t.ex. Sverige, nu när också vi är medlemmar i NATO?