Citat:
Ursprungligen postat av
MY-SOUL-IS-ON-FIRE
Ja, så är det. De flesta bryr sig inte och att han tog livet av sig ledde endast till att hans närmaste fick sorg och problem.
Enligt islam är självmord förbjudet så nu kommer han väl att dö på samma sätt i helvetet i evig tid, om och om igen.
Det är en större grej hos buddhister. Mest kända är ju munken Thich Quang Duc Hans död genom att bränna sig själv till döds påverkade situationen i Sydvietnam kraftigt.
"Efter Thích Quảng Đứcs död kremerades hans kropp, men hans hjärta förblev intakt. Detta tolkades som en symbol för helighet och ledde till att buddhister vördar honom som en bodhisattva, vilket förstärkte effekterna av hans död bland folket" (Wiki)
https://timesofindia.indiatimes.com/videos/news/burning-monk-vietnamese-monk-who-immolated-himself-against-ngo-dinh-diem/videoshow/69729654.cms
Du har rätt självmord är en synd, men man kan se det också som han offrade sig genom Jihad. Det finns en hadith, som rättfärdigar dessa handlingar, men den tolkningen är mycket kontroversiell bland muslimer. Dock argumenterade ISIS för självmordsbombningar med den Hadithen. Dessutom är eld bara något Allah får använda.
Så amerikanens självbränning kommer nog ha en liten effekt. Thích Quảng Đứcs död var som skottet i Sarajevo medan amerikanens är en flugskit på historiens stig.