Citat:
Ursprungligen postat av
donald12
Övervakningen bygger ju på att läkare rapporterar in biverkningar o skador de misstänker bero på vaccinen.
Min sambo fick väldigt högt blodtryck efter boostern och fick söka vård med kontraströntgen o annat. Läkarna sa att det inte kunde bero på mrna injektionen o rapporterade inte in. Detta är bara ett exempel men väldigt talande för hur det fungerar. Läkare är rädda för att skapa rädsla för vacciner o intalar alla inklusive sig själva att det inte finns problem. Mycket skylls säkert på naturliga infektioner också även om det orsakats av vaccin.
Vi vet att systemen för att rapportera biverkningar ger väldigt få rapporter.
De två veckorna du pratar om är att du inte räknas som vaccinerad förrän 2 veckor efter injektionen. Så under de två första veckorna räknas du oftast som ovaccinerad i statistik.
Dödligheten pga vaccinet är väldigt hög under de två första veckorna efter sticket, så om man trixar och placerar nyvaccinerade i gruppen "ovaccinerade", så är det ett sätt att få vaccinerna att se mycket bättre ut. Man vinner på två fronter: Dels förbättrar man kraftigt siffrorna för de vaxxade, samtidigt som man tynger ned siffrorna för de ovaccinerade.
Att läkarkåren går med på att redovisa statistik som i sin struktur är gjord för att missleda tycker jag är ett tråkigt bevis på kårens rädsla och deras krökta ryggar.
Många läkare verkar heller inte förstå, eller så låtsas de inte förstå, vad ett register för biverkningar är för något. Hur många gånger har man inte hört nån idiot säga att "-nä, jag ser inte hur ditt problem skulle kunna vara relaterat till vaccinet, så jag rapporterar inte in något."
Tänk att en hel yrkeskår har så svårt att fatta att själva meningen med registret är att med statistisk analys fånga upp samband som inte är intuitiva. Att rapportera något som
kan vara en biverkning är ju inte samma sak som att deklarera att vaccinet faktiskt ligger bakom. Borde en läkare rapportera in att en patient fått plattfot en vecka efter sticket? -Självfallet. Och om det visar sig att vaxxade inte har plattare föttet än ovaxxade, så kan hypotesen "plattfot" skrivas av med gott samvete.
Det kommer bli svårt att få rätsida på det här när skolmedicinen är så påverkad av big pharma och så korrupt och när läkarna är så svaga och så rädda.