Nu vevar SR om försvunnet underlag i Sten Heckschers utredning om KI som landade i att den dåvarande rektorn Harriet Wallberg fick sparken. Wallberg verkar ha havererat fullständigt och publicerat en bok om saken, antagligen med samma innehåll som i hennes JO-klagan, som fick nobben.
Luktar politik. KIs nya ordförande är moderaten Mikael Odenberg. Han har gett sig in i leken och verkar som att han vill komma åt sossen Heckscher.
Den sparkade Wallberg hävdar att Heckschers utredning brister. Nu vevar SR om att underlag till Heckscher-utredningen saknas. Antagligen bara för att få intervjutid med ministern. Vad har ministern egentligen med saken att göra? Vi har inte ministerstyre än. Det var ju KIs styrelse som tillsatte Heckscher som utredare. De borde efterlysa materialet hos K!. Men KI är kanske fortfarande lika slarvig med offentliga handlingar som förr. Om nu underlaget kan betraktas som offentlig handling.
Saxar från Expressen om Wallbergs JO-anmälan.
JO påpekar också att Sten Heckschers utredning riktade allvarlig kritik mot KI, bland annat hur institutet hanterat offentliga handlingar och diarieföring.
"Jag förutsätter att KI arbetar aktivt med att komma till rätta med de konstaterade bristerna." skriver JO som också tillägger att det inte finns skäl att granska KI just nu men att det kan finnas anledning att återkomma till det i "ett annat sammanhang". Wallbergs klagan avslutas därmed.
https://www.expressen.se/nyheter/har...-nobben-av-jo/
Så frågorna borde ställas till KI. Men nej. Man vill ha kvalitetstid med ministern.
SRs senaste.
https://sverigesradio.se/sida/artike...rtikel=7156406
Nu då SR betalas rakt med skattemedel börjar det bli dags att kräva kvalitetsjournalistik av Sveriges Radio.