Citat:
Ursprungligen postat av
BunnyDragon
Enligt Sofias dåvarande FB ville hon ha egentid, och sen hjälpte inte Mats till med städningen. Tror snarare det är så att tv pushade dem att gifta sig. Jag menar, det faktum att de blev tillsammans pga att Mats frågade chans via messenger säger väl allt om hur seriös deras relation varit från första början.
Verkar som om den gamla profilen var tillfälligt inaktiverad, och nu är tillbaka? Men jag är inte vän med henne så ser inte sådana privata inlägg.
De kanske skulle passa bättre som särbos då. Inget fel med det. Annars kan man ju få egentid även om man bor ihop. Men Mars har länge verkat vara lat, och undviker gärna hushållsarbete. Så det är inte lika lätt att åtgärda.
Visst var början på förhållandet udda, off gav ett oseriöst intryck. Men det är svårt att veta hur deras relation har utvecklas och hur det är idag.
Hoppas inte att de blev pushade att gifta sig. Det skulle dock inte förvåna mig. Även om de kanske ville gifta sig ändå. Jag kan dock tycka att det är dumt att försöka pusha folk med funktionsvariationer och/eller vissa sjukdomar att gifta sig, då de kan fungera lite annorlunda. Inte för att jag var emot bröllopet, men de kanske behövde ha lite mer tid innan.