Citat:
Ursprungligen postat av
cold17
Hur kan ett land som Sverige utvisa ett litet barn??
Är det här ett skämt?
Samtidigt som ensamkommande muslimer har fått stanna och andra unga män som begått ett och annat brott genom åren, väljer man ändå att utvisa en hjälplös flicka till ett korrupt land där hon riskerar att hamna i fel händer. Hänsynslösa människor..
Att det finns ännu dummare beslut som möjliggör att andra kriminella utlänningar fått stanna, innebär inte att migrationsverket gjort fel i detta beslut. Migrationsverket ska följa regelverket och får inte fatta godtyckliga beslut.
Det rätta vore väl att hon som medborgare i Albanien utvisas och socialtjänsten i hemlandet utreder vem som ska ha vårdnad. Sverige kan inte godtyckligt bestämma hur personer med andra medborgarskap ska hanteras. Det vore rena Putinfasonerna (Ryssland har ju skickat ukrainska barn till Ryssland).
Om Albanska myndigheter tillstyrker adoption eller fortsatt familjehem i Sverige är väl saken prövad korrekt och så får Migrationsverket göra en ny bedömning.
Aftonbladets rubrik är starkt vinklad. Migrationsverket utvisar aldrig någon till ”barnhem”.