2024-01-30, 18:55
  #410425
Medlem
monken1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av borriz
Jag tror du har en point här.
Eller rättare sagt:
Vad har man gjort med folk för att de inte skall reagera?
Man hjärntvättar dem.
Citera
2024-01-30, 19:11
  #410426
Medlem
Neroxxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sinmandt
Absolut, men det kommer inta vara för evigt. Ryssen försöker ständigt skära av staden samtidigt som de äter upp staden med granater från andra änden. Mesta av staden består av villor och endast en mindre del av staden består av flerbostadshus, inte som Bakhmut där stadskärnan var betydligt större och kunde husera flera tusen man med lokalt sjukhus osv.
Hoppas verkligen jag har fel men tror det är ett av målen för i år och att de tillslut kommer lyckas. Det kommer dock kosta dem någon mek. bat. och något flygplan. Bästa vore om de bränner all sin offensiva kapacitet där.

Tyckte mig höra att Ryssland hade ett övertag på ratio 6 artilleripjäser för varje 1 som Ukraiana har i området, så de har betydligt mer möjligheter att bruka artilleri. Ukraiana måste då koncentrerar sitt artilleri mer medan Ryssland kan kötta lite mer brett.
Citera
2024-01-30, 19:14
  #410427
Medlem
Lawlines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Ukraina har fallit ihop nu. Militären vill ge upp men Zelensky tvingar dem att slåss.

Är det därför putler ska till turkland för att få fram en fredsförhandling? Kan säga på en gång att det blir ingen fredsförhandling med terroristen putler. Det går djävligt dåligt för putler i kriget och han själv känner det på sig därför har förslag om fred haglat som spön i backen detta år. Åk hem till erat utedaZZland och stanna där så blir det fred ska du se.
Citera
2024-01-30, 19:20
  #410428
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rimbolasse
Ukraina blir inte våra vänner bara för att de vill frigöra sig från arvet från östblocket. Ukraina vill bli vän med oss för att det lönar sig. För ett stort fattigt land från Europas utkant väntar stora bidrag som EU-medlem. Rika länder som Sverige pumpar in mångmiljardbelopp i dessa regioner. För oss blir det dyrt med ännu ett fattigt land i EU.

putte invaderade Ukraina för att säkra petroleum fyndigheterna i Azovska sjön. Han och han oligarker ville ta hand om ukrainska naturresurser. Ukraina hade börjat prospektering och planerade utvinna fyndigheterna (putte skulle få konkurrens samt missa pengar till sin och oligarkernas kassor).
Ukraina har alla möjligheter att bli en stark ekonomi på sikt. putte vill att Ukraina ska vara fattigt som belarus och ryzzland, folket ska ha lika dålig levnadsstandard som ryzzfan.
Du är ju dum så klockorna stannar!!
Citera
2024-01-30, 19:20
  #410429
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Springbank78
Båda sidor har fallit ihop och förlorat kriget sedan det startade, enligt forum och medier ute i världen. Vi har väl ingen aning om vem som "vinner" detta krig det är mest spekulationer och lögner där ute.

Vi vet inte vem som vinner på slagfältet men vi vet redan att Ryssland förlorat å det grövsta.
Citera
2024-01-30, 19:22
  #410430
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Neroxx
Tyckte mig höra att Ryssland hade ett övertag på ratio 6 artilleripjäser för varje 1 som Ukraiana har i området, så de har betydligt mer möjligheter att bruka artilleri. Ukraiana måste då koncentrerar sitt artilleri mer medan Ryssland kan kötta lite mer brett.

Precis ryzzfan skjuter mycket på måfå och Ukraina skjuter färre med bättre precision.
Citera
2024-01-30, 19:24
  #410431
Medlem
Lawlines avatar
Mer pansar till Ukraina
https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/comments/1aejdmr/kuwait_is_considering_the_possibility_of/


Motionsrunda för rySSnaZZe i torn
https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/comments/1ae0cpz/the_drone_operator_from_the_svoboda_battalion_4th/

Nedanstående förklarar väldigt väl varför det inte blir några fredsförhandlingar.
Kommentar från Ukrainare
Citat:
“Let me be perfectly clear on one thing. Surrendering “for peace and negotiations” is not an option here. It means death and torture of HUNDREDS OF THOUSANDS of civilians. It also means national and ethnic identity erased. It also means Hitlerjugend-like indoctrination of children.
What do you think occupying forces will do (and already do) to people showing any sign of Ukrainian patriotism? Having a “wrong” tattoo? Do you know how many people with such “wrong” tattoos – with Ukrainian sigils, flags, folk ornaments, quotes – are living in Ukraine? How many people raise their children in Ukrainian?
All these people will be gone as soon as Russia gets to them. They will be imprisoned, tortured, sent for labor camps, their kids will be taken away and retaught the way Russia likes. I am not exaggerating, it IS happening already to the occupied territories.
And yes, if Russia succeeds in Ukraine, there is a list of countries that will be next.
The only peace option is pushing Russia to get its army as far from the internationally recognized borders of Ukraine as possible. Any means to do it is good. Peace talks with Russia are only possible from a position of military superiority.”
Citera
2024-01-30, 19:26
  #410432
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
Själv gissar jag på att det blir som på Sovjettiden: 98% Övriga röstar blankt eller på någon annan. Det är ju demokratiska val, trots allt....
Nej, för att få Ryssland att förefalla vara en demokrati så kommer Putin att få mellan 70-80% av rösterna och motståndarna kommer glatt att gratulera honom till segern.

Alla diktaturanhängare hävdar att det är demokrati när befolkningen får rösta, några här i tråden hävdar därmed att det är demokratiska val. Moretex är ett exempel.

Att valet från början till slut är riggat vet de, men diktarurkärleken tar överhand. Fascister och kommunister går hand i hand för att skydda diktaturen i sin önskan att få vara en del i att förtrycka människor.
Citera
2024-01-30, 19:27
  #410433
Medlem
Arethas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Equinox800
Nej men det går inte med vapenmakt, och hade inte väst och usa underskattat Ryssland så fruktansvärt i början av kriget eller innan kriget kan man nog säga, ja då hade vi inte varit i den situationen vi är i nu.

Underskattat?
De flesta bedömare trodde att det skulle gå snabbt för Ryssland att ta Kiev. Vad har hänt sedan dess? Man fyllekörde några BTRer i Kiev men blev raskt utkastade därifrån, sen körde man fast en sju mil lång jävla kolonn i skogen. Sedan dess har pajaskonsterna fortsatt och cirkus Prigozhin stod för en uppskattad och minnesvärd pausunderhållning i somras. Svartbygget Kerchbron är svårt skadat efter båtdrönarattacker och går på kvartsfart. Kryssaren Moskva gjorde en ”Flying Dutchman”. Och var fan tog ”General Armageddon” vägen? Och Gerasimov? GERASIMOV!!

Underskattat? Ja möjligtvis har vi underskattat underhållningsvärdet. Det är en svart jävla fars. Tyvärr dör det ukrainare så skrattet fastnar i halsen
Citera
2024-01-30, 19:29
  #410434
Medlem
SaulGoodman43s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Nu är det öppet krig mellan överbefälhavaren (som vill ha fredsförhandlingar) och Zelensky som vill offra sitt folk.

Är du medveten om att normala svenskar inte går på dina patetiska lögner, ryssjävel?
Citera
2024-01-30, 19:30
  #410435
Medlem
Neroxxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrSchrick
Precis ryzzfan skjuter mycket på måfå och Ukraina skjuter färre med bättre precision.

Såg ett klipp på ett gäng tanks (inte från samma område som det vi pratade om utan mer norröver) . Där visades tre av fyra fordon bli utslagna, den som kommenterade i videon menade att de tre vart träffade av artilleri, det som var rätt imponerade ifall så var fallet var att det var tre träffar av tre möjliga, vilket var lustigt då det inte var stillastående fordon utan i rörelse. Innan han kommenterande var min tro att det var drönare som slog ut dessa, mest för att man inte ser några fler nedslag än de som träffar fordonen. Tänkte att det kanske kunde vara archer annars med tanke på träffsäkerheten (då vi sett att den är verksam i Ukraiana).
__________________
Senast redigerad av Neroxx 2024-01-30 kl. 19:35.
Citera
2024-01-30, 19:42
  #410436
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Ukraina har fallit ihop nu. Militären vill ge upp men Zelensky tvingar dem att slåss.


Jag hör du tillämpar Kremls tvärtomspråket. Som George Orwell så väl beskrev om Stalinväldet. Krig är fred,
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in