2024-01-23, 12:46
  #757
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KillenArCP
Men din jävla mupp! Tieto har själva gått ut med att det är Akaria. Akaria gör ingen hemlighet att de vill ha pengar.

Källa på att de har gått ut med att det är Akira som ligger bakom? Det jag har sett dem gå ut med är att attacken var baserad på Akira ransomware.
Citera
2024-01-23, 12:49
  #758
Medlem
KillenArCPs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av onibaba
Källa på att de har gått ut med att det är Akira som ligger bakom? Det jag har sett dem gå ut med är att attacken var baserad på Akira ransomware.
https://www.svd.se/a/mQkV40/rysk-hackergruppen-akira-bakom-attack-mot-filmstaden
Käft med dig nu!
Citera
2024-01-23, 12:49
  #759
Medlem
sunrays avatar
Citat:
Ursprungligen postat av onibaba
Din poäng är helt fel, datacentermiljön är infekterad. Det handlar inte om att återställa från back-up, man måste först ominstallera och omkonfigurera allt från grunden, esx-hostar, kluster, nätverkstrafik andra konfigurationer och SEDAN kan man påbörja återställning från back-up.

Sen handlar det om en stor komplex infrastruktur, bara en VM kan ta runt 30 minuter att återställa, och här pratar vi om hundratals som behöver läsas in från back-up. Om det nu är så att deras eller en del av deras back-ups är påverkade så kommer de behöva bygga om den miljön också. Och när det elementära är klart så behöver alla servrar, applikationer, tjänster som körs på dessa och kollas så att inget är trasigt.

Ni som kommenterar om att saker skall vara uppe på 30 minuter har klart och tydligt ingen erfarenhet eller koll på hur det fungerar när det kommer till större och komplexa it miljöer
Har dom bara varit förutseende och tagit "Bare metal" - backuper så behöver ju inte allt konfas från grunden.
Citera
2024-01-23, 12:50
  #760
Medlem
5 dagar för telenor att fixa bredbandet här inte dåligt för en cyber attack men de kan göra bättre med säkerheten


Vi kommer se fler av dessa framöver Tietoevry är idioter som kommer säkert bli stämda både höger o vänster
Citera
2024-01-23, 12:53
  #761
Medlem
WhatsYourNames avatar
Rusta rullar på som vanligt. Detta verkar inte va någon stor sak. Detta har nog med förskingring av pengar att göra på något vis. Ful affärer. Något som ska täckas över helt enkelt.
Citera
2024-01-23, 12:53
  #762
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blatteman
De som är avdelningsansvariga beställer varor med en blippgrej som man sen kan sätta in i datorn.

Och vad tror du "blippgrejen" jobbar mot? Jo, det affärssystem som ligger nere.

Citat:
Ursprungligen postat av Lättöl
Klart att backupen ska vara offline. Den ska även vara lagrad på annat ställe. Har man någon form av viktigt system så har man online databaser på flera ställen. Men naturligtvis även backuper.

I praktiken sköts inte alltid detta. Jag har nästan alltid backuper som initieras från backupklient på fristående externt system, så systemet som backupas inte har access/rättigheter till backupen. Men ibland är detta inte möjligt, och av bekvämlighetsskäl tummas detta ofta på, och det finns nästan alltid något överliggande system för administration/övervakning etc och hackas det så är det kört ändå.

Citat:
Ursprungligen postat av KillenArCP
Men din jävla mupp! Tieto har själva gått ut med att det är Akaria.

Tieto har även gått ut med att de har bra säkerhet.

Att det är denna grupp är ju troligt, men vad Tieto spekulerar i har ju noll och intet värde.
Citera
2024-01-23, 12:54
  #763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KillenArCP
Det står tillräckligt utan att betala så käften nu bara!

Eller så kan du hålla käften med dina fake news, Tietoevry har själva inte gått ut med att Akira ligger bakom, punkt. Vad nån lallar report på SVD väljer att skriva för att jaga klick är en annan femma.
Citera
2024-01-23, 12:54
  #764
Medlem
Gulsmurf2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dissidentx
Kontanter har fungerat felfritt i tusentals år. Helt digitala kontantlösa system har inte fungerat felfritt ens i 10 år.
Däremot så genererar det såklart större vinster till ägarna.


Det har hänt ganska mycket de senaste 50 åren sedan digitaliseringen slog igenom. Tex har vi den här diskussionen här, på nätet.

Och att säga att kontanter fungerat felfritt är lite missvisande, då bankrån, falsmynteri och den mänskliga faktorn skapat många problem ge om åren. Det finns ju företag osv som enbart haft som faktor att tvätta kontanter från drogförsäljning osv. Så felfritt är fel ord.

Däremot är den digitala miljön fortfarande ung, och kommer behöva växa fram.
Citera
2024-01-23, 12:58
  #765
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sunray
Har dom bara varit förutseende och tagit "Bare metal" - backuper så behöver ju inte allt konfas från grunden.

Handlar inte om förutseende, det handlar enbart om pengar. Folk som sitter och tar beslut på vad som ska implementeras vad som skall säljas och köpas har för det mesta inte koll på verkligheten och varför dessa saker behövs.

Dessa kunder har förmodligen inte velat betala extra för mer säkerhet och plats för ett datacenter där det finns "bare-metal" backup, därav drabbas man nu. Man brukar lära sig efter att man råkar ut för något första gången.
Citera
2024-01-23, 12:58
  #766
Medlem
george.sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pissmaster
Ja okey, du har rätt. Senaste åren har kvaliten faktiskt ökat, men det är ju för att de har köpt loss konsulterna som varit och satt upp allt åt dem Skatteverket vet jag har rätt hög kvalité på deras IT-avdelning. Känner några som jobbar där och de är bra snubbar och snubbor

FMV har hög kompetens. Dom tog över en del SAP konsulter för 5-6 år sedan.
Nej, alla sitter inte i Arboga.
Citera
2024-01-23, 13:09
  #767
Medlem
Renegades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av onibaba
Källa på att de har gått ut med att det är Akira som ligger bakom? Det jag har sett dem gå ut med är att attacken var baserad på Akira ransomware.
Tieto har sagt det själva. De gör antagligen det för att de haft kontakt med Akira eftersom det är en ransom-attack.
https://omni.se/tietoevry-bekraftar-rysk-hackergrupp-bakom-attack/a/WREx6a
Citera
2024-01-23, 13:14
  #768
Medlem
nittonhundrafyras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ehandel
Hur stor andel av de som jobbar hos Tieto är inhydra konsulter? Är det 50/50? Många av deras konsulter är dessutom från utlandet, bl.a. Bangladesh och Indien. Att låta dessa stolpskott hantera servrar är bara sjukt och oetiskt gentemot kunder som Filmstaden, Stadium och Sveriges myndigheter.

Är man en kund till Tieto, exempelvis en kommun i Sverige, så utgår man från att de gör saker rätt, med folk som har kompetens och utbildning inom området. Att det sen outsourcas från Tieto till konsulter från alla världens hörn är bara galet. Alla vet att konsulter är bara ute efter snabba pengar. De skiter i att göra jobben rätt. Och de är bara där en kort stund. De är inte anställda, utan kommer in för ett eller två projekt sen packar de väskorna och drar.

Tieto och hela deras affärsverksamhet bygger på sånt. De vet också att det är billigare än att anställa folk på heltid. Att köpa in en konsult från Bangladesh som ska sätta upp en ny server är billigare i längden.

Hade jag varit en av de som faktiskt är anställda hos Tieto hade jag illa kvickt sökt jobb annanstans, för det kommer kollapsa inom närmsta månaderna. De har haft för mycket skit under åren och detta var spiken i kistan. Förhoppningsvis är det också en läxa för alla deras kunder. Man måste börja sprida ut sakerna och inte ha allt i samma korg, hos en leverantör. Sprid ut skiten och bygg eget.

Särskilt myndigheter borde göra detta. De har pengarna för det. Att låta känslig information ligga i någon annans databas är ju bara sjukt. Hur fasen har de tänkt där? T.ex. sjukjournaler och annat. Jag blir förbannad när jag ser denna inkompetens, både hos Tieto men också hos myndigheterna. Företagen (Stadium) har bara blivit lurade, men ja, de ska också ha lite skit för att de har som sagt pengarna för att anställa egna utvecklare. Men myndigheterna har bara latat sig. Det är förjävla dåligt gjort. Förmodligen är det någon lobbyist som tjänat stora pengar på detta. Se bara vad Tieto gjorde med skolplattformen. Förjävligt.

De som är ansvariga för att ha anlitat Tieto hos varje myndighet som är drabbad ska vi ha namn på. De ska omedelbart kickas från alla deras uppdrag. Namn och bild ut i media. De är 100% lobbyister. Ingen jävel med vett i skallen hade fått för sig att lägga hela sjukhussystem och ekonomiavdelningar hos fucking Tieto, som haft problem i flera år.

Nu är det lätt att bli efterklok men förhelvete. Lite vett i skallen får man ha.
I grund och botten är detta Rysslands fel. Men skadan hade inte varit så stor om folk slutat försöka lägga ansvar hos någon annan. Myndigheterna rycker på axlarna och skyller på Tieto. Tieto kommer skylla på konsulterna. Konsulterna kommer skylla på Tieto som inte gett riktlinjer för hur saker ska göras. Ingen tar ansvar för skiten.

Därför får vi lägga ansvaret hos alla. Alla ni i myndigheter och företag som valde Tieto, som kom med det förslaget eller som signera pappren, ni är skyldiga till detta. Tieto är skyldiga. Konsulterna är skyldiga. Och inte minst är Ryssland skyldiga till detta. Ingen kommer undan detta.

Och skäms på er som inte har egna backups eller som vägrar hantera kontanter. Skäms på er, era jävla inkompetenta hönshjärnor. Jag vet ni läser denna tråden. Alla ni i ledningar i företagen och myndigheterna, ni kan fuck off.

Kod:
         / \
        |\_/|
        |---|
        |   |
        |   |
      _ |=-=| _
  _  / \|   |/ \
 / \|   |   |   ||\
|   |   |   |   | \>
|   |   |   |   |   \
| -   -   -   - |)   )
|                   /
 \                 /
  \               /
   \             /
    \           /

   ad88                        88                     ad88    ad88  
  d8"                          88                    d8"     d8"    
  88                           88                    88      88     
MM88MMM 88       88  ,adPPYba, 88   ,d8  ,adPPYba, MM88MMM MM88MMM  
  88    88       88 a8"     "" 88 ,a8"  a8"     "8a  88      88     
  88    88       88 8b         8888[    8b       d8  88      88     
  88    "8a,   ,a88 "8a,   ,aa 88`"Yba, "8a,   ,a8"  88      88     
  88     `"YbbdP'Y8  `"Ybbd8"' 88   `Y8a `"YbbdP"'   88      88  

Det är inte samma personer inom ett IT-bolag som jobbar med alla kunder. Kräver kunden att endast svenska medborgare ska behandla deras data eller infrastruktur så är det fullt möjligt. De kan också välja om deras data får finnas i andra länder och behandlas av andra länders medborgare, enbart EU-medborgare, eller enbart av svenskar (offshore, nearshore eller onshore).

Allt sånt görs redan, men det kostar, så att bolag som Granngården och Filmstaden väljer bort det är inte så konstigt. Företag och myndigheter med känsligare uppgifter väljer att betala för det. Personal säkerhetskontrolleras även av Säpo om så krävs av kunden och allt sånt är noga avtalat i varje kontrakt.
__________________
Senast redigerad av nittonhundrafyra 2024-01-23 kl. 13:20.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in