2024-01-19, 06:46
  #13
Medlem
tnems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moderatorhora
Är osäker på om "drivrem" är rätt ord men iaf har remmen som driver snöutkastarna gått av. Snöslungan är ny men misstänker utan att ha en aning att det är ett enkelt jobb om man är normalbegåvad?

Men oavsett så är behovet av en ny rem ganska akut och eftersom jag inte är mekaniker så fattar jag inte vad det är man ska kolla efter eller på eller nåt. Alltså är det någon speciell siffra man ska ha koll på eller räcker det med att veta mått och eventuell tandning?

Frågan gäller denna slunga: https://outl1.se/snoslunga-banddriven

Denna rem ska passa (finns även en lite dyrare men till den fungerar inte länken): https://outl1.se/drivrem-till-snoslunga-700-5m-14

Kollar jag på exempelvis biltema så är benämningar på olika drivremmar typ: 6PK1840 antar att det kanske antyder på längd och bredd men har inte den blekaste. Vill bara fatta hur man vet om en rem är likvärdig den som ska passa slungan av modell: 100--7-100 och vilka alternativ som finns. Är det något som går att köpa på macken?

Rembutiken.se hade rem till min biltema st6502, samma snöslunga säljs av Clas ohlson och stiga.
Så kolla där om de har något.

Är det remmen för framdrift eller skruven?
Citera
2024-01-23, 10:04
  #14
Medlem
eldrattans avatar
Jag hoppas TS tog sitt förnuft och beställde den han länkade till direkt. Så sitter den redan på snöslungan. Fast nu är snön borta ändå, iaf här!
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in