Citat:
Ursprungligen postat av
TomSowell
Svårt att tro att det går att vara så här dum i huvudet. Under Trumps tid så hade ICE befogenhet och resurser att stoppa invandringen vid gränsen, dessutom ledde policyn Stay In Mexico till att mycket värre människor tilläts passera Mexico för att ta sig till den amerikanska gränsen. Murbygget påbörjades åtminstone för att sedan stoppas av pedofile Joe. Egentligen vet du ju allt det här men måste käfta emot. Om du är emot öppna gränser är du per definition emot det demokratiska partiet i dess nuvarande skepnad.
Under Trump var det fullständigt kaos vid gränsen. Nu fungerar den hyfsat. Det beror på att Bidenadministrationen, kommunister som de är, slänger pengar på offentligt anställda.
Nu finns det resurser att utföra arbetet som under Trump inte fungerade alls. Att murbygget var ett gigantiskt fiasko var uppenbart innan man ens börjat. Som vanligt saknades resurser och man försökte med privata entreprenörer och investerare och som så ofta när man låter privata vinstintressen utföra statens roll förskingrades det mesta av pengarna och det lilla som byggdes var så hafsigt och billigt utfört så det är lika bra att riva.
Chefer på gränspolisen säger själva att gränsen är säkrare nu Detta beror just på att nu har de resurser, dvs skattepengar. Dessa intervjuer kan läsas här:
https://oversightdemocrats.house.gov/sites/democrats.oversight.house.gov/files/2023-07-14.Democratic%20Member%20Memorandum%20re%20US%20Bo rder%20Patrol%20Transcribed%20Interivews.p df
Republikanerna i Representanthuset röstar dessutom konsekvent mot alla förslag son skulle ge mer pengar till gränspolisen för att de är arga för att Biden är president.