Citat:
Ursprungligen postat av
Equinox800
Rent nonsens och det där är väl just det dom vill att vi i väst ska tro.
Väst har underskattat Ryssland ända från första början och det fortsätter dom med, men nu är det bara propaganda för makthavarna vet nu hur det egentligen ligger till.
Jag sparar det här inlägget.
Väst har överskattat Ryssland och så fort vapen börjar rulla in i igen tar det här kriget slut ganska fort. Redan i år bör det avgöras till Ukrainas fördel.
Så här, jag ser Ryssland som bärs fram lite. Inte lite, väldigt mycket. När väst vill avgöra så gör vi det. Tillsammans med frihetskämparna i Ryssland. Det finns en kraft som byggs upp lite om vartannat. Den sociala oron som byggs upp i Ryssland, och avsaknad av samma i väst, vittnar om att vi gått in en ny fas. Det är svårt att förklara för någon som är blind och/eller känslomässig frånvarande.
Du kommer själv att få se att först händer inte mycket, sen händer allt. Inte helt olikt ett vulkanutbrott.
Önsketankar och annat om en alternativ tidslinje spelar ingen som helst roll.