Citat:
Ursprungligen postat av
fdpktant
Det är farligt vara tonåring idag. Se bara så många som mördades förra året. Gissningsvis blir det ändå fler i år tyvärr. Det är som om man inte förstår att om man dödar en person så finns den inte längre.
Alla dataspel och märkliga filmer handlar aldrig om något normalt längre. I den kontexten befinner sig våra ungdomar. Inga normala kärlekfilmer eller filosofiska filmer. Nej, de matas med maxad action, effekter, konflikter, hat, faror och våld.
Ungdomar har inte hunnit tränats in i något normalt vuxenliv tydligen. Deras omogna hjärnor är helt överstimulerade av en massa konflikter som ska hanteras snabbt - för det är visst så det ska vara nuförtiden.
De är helt ensamma instängda med sig själva i sina tonårsrum och med jämnåriga - i denna märkliga kultur. Då blir det tyvärr som det blir.
De har inte ens hunnit komma ut i vuxenlivet med rutiner och vardag som vidarestudier, arbete, tankar på kärlek och egna barn.
Hamnar ungdomar i denna våldsamhetspiral i verkligheten - så har de väldigt lite av normalt sunt liv att falla tillbaka på sen. Det är farligt.