Citat:
Ursprungligen postat av
Equinox800
Det lär väl redan nu stå klart att Ryssland har vunnit nu när Sverige skakar av rädsla och uppmanar folk till att förbereda sig för krig. Sedan påstår dom att Ryssland kommer att starta ett storkrig i Europa där Sverige ligger illa till så helt klart anser dom att Ryssland är en riktigt stark krigsmakt.
Din fråga om "ryssland är en riktigt stark krigsmakt" kan kopplas till "nyordet" "Russophrenia" (vilket "uppfunnits av en putain sycophant) "Russophrenia": The West keeps painting the country as evil, but can’t decide whether it’s weak or dangerous.
In the bipolar worldview of the collective West, two Russias exist: one is backward and crumbling, the other is a sinister evil empire"
Det ena utesluter inte det andra. Ett "sinister evil empire" kan givetvis även vara "backward and crumbling".
Tänk dig en mongoloid på 240 kg som anser att han är störst, bäst och vackrast i hela vida världen. Då hans metala förmågor är på en femårings nivå kan han inte förstå varför alla andra inte tycker som honom, ger honom den respekt han "förtjänar" och varför några envisas med att påtala hans onda göranden och låtanden. Han "svarar" på det enda sätt han kan, genom att besinningslöst slå mot allt och alla som kommer i hans närhet... Gissa vem som är mongoliden i sammanhanget (beväpnad med kärnvapen).
Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen. Där folket levde i misär (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen).
Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen. Där folket lever i misär (den putainska politiska eliten givetvis undantagen).
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_journalists_killed_in_Russia
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Soviet_and_Russian_assassinations
En ytterligare fråga i sammanhanget är om det ryska folket är kapabla till något annat än att vara förtryckta av makten? Först livegna under Tsaren, sen slavar under den kommunistiska diktaturen och nu under diktator putain... Det ryska "folket" (med undantag som bekräftar regeln) synes vara ett kollektivt exempel på Dunning-Kruger effekten...
Varför önskar DU att den psykotiske dvärgen i kreml skall tillerkännas överhöghet över Ukraina (och andra länder)? Varför kan hen inte stanna inom det enorma landet rysslands gränser? Det är förvisso synd om ryssarna som tvingas leva i en genomkorrupt diktatur under en narcissistisk megalomanisk psykopat, men varför vill du att andra folk skall tvingas till detsamma?