Citat:
Ursprungligen postat av
JohnClark
Det är ju lite skrämmande om ni missat dessa intervjuer med både Merkel och Hollande som själva var med och förhandlade fram Minsk-avtalen. Fattar inte varför ni inte kan googla själva. Originalartikeln i die Zeit är tyvärr bakom betalväg och ni vill säkert inte betala:
https://www.zeit.de/2022/51/angela-merkel-russland-fluechtlingskrise-bundeskanzler
Det stämmer att jag inte är särskilt pigg på att betala för prenumerationer enbart för att läsa en källa, för skulle jag prenumera på alla betalväggar som dyker upp (allt annat än få) skulle det påverka min privatekonomi negativt som inte kan rättfärdigas av lite amatördiskussioner på forum.
(Skulle jag däremot forska i ämnet hade det varit en hel annan sak).
Men finns ju andra artiklar och diskussioner om själva artikeln:
Den här videon sammanfattar rätt bra:
https://youtu.be/0-57KOwG9co?si=St3b_ugopi4k9d-l
https://twitter.com/MaxBlumenthal/status/1600745894365736960
https://english.almayadeen.net/news/politics/merkel:-minsk-agreement-attempted-to-give-ukraine-time
Citat:
Jag noterar dock att många av artiklarna jag läste då i västerländsk media är nu ”svåra att hitta” eller borttagna. Märkligt. Eller inte så märkligt eftersom detta går emot propagandan och narrativet man i övrigt vill sprida.
Sen kan jag som du säger inte veta något säkert. Men när två tidigare ledare för de ledande länderna i EU och som var med och förhandlade fram Minskavtalen antyder samma sak så är det sannolikt på det sättet det ligger till.
Det skall väl säga att videon inte var helt osaklig och inte genomgående dröp av propagande, med det sagt hade den ju utan tvekan bias i hur saker tolkades:
Först tolkningen att väst aldrig hade ambition
att det skulle uppfyllas, utan de
istället förberedde ett krig (troligtvis det som skett nu.
Intentionen att den aldrig inte skulle uppfyllas är en tolkning, det kan lika gärna vara att man ville förstärka Ukrainas försvar inför ett nytt avtal där Ukraina hade bättre förhandlingsläge, som de inte hade innan. Jag kan för övrigt inte se något i Minsk 2 avtalet som säger att omvärlden inte får ge militär utbildning och stöd till Ukraina, utan att det skall ske tillbakadragande från Donbass/Donetsk regionen. Detta inkluderade även "foreign"-understödd militär samt utrustning, och då talar vi som sagt om krigsregionen. Det är inte heller så att NATO plötslig kört en "smygare", då utbildning/support skett öppet sedan lång tid tillbaka, och knappast något som kan tolkas som "förräderi" mot Minsk-avtalet, som återigen rörde krigs-regionerna.
Inte helt oväntat säger videon också att det enbart var Ukraina/Nato som bröt avtalet, och Ryssland reagerade på detta. Men vad mainstream media säger om detta är att BÅDA bröt mot avtalet och oklart att finna det absolut värsta förövaren. (Som för övrigt också strider mot din teori att all mainstream-media kör på en given agenda och färdigt narrativ, för då hade ju det rimligaste att måla upp Ryssland som enda boven).
Dessutom fanns det skäl att tvivla på Rysslands uppfyllande, då det redan förekommit tveksamheter därifrån vad gäller Budapest-avtalet som gjordes innan. För övrigt förnekade Ryssland all inblandning i oroligheterna, vilket inte stämde och senare bekräftas av Igor Girkin
https://www.themoscowtimes.com/2014/11/21/russias-igor-strelkov-i-am-responsible-for-war-in-eastern-ukraine-a41598
Kan Ryssland då ses haft någon agenda i Ukraina, eller är det förbehållet tolkningar av mainstream-media?
Här finns förresten en artikel från Aljazeera som knappast kan sägas vara genomsyrad av västerländsk agenda och beskriver att oenigheter kommer ifrån att Ukraina och Ryssland valde att tolka avtalet olika, med huvudorsak till att Ryssland inte ser sig bunden av avtalet.
(Aljazeera har för övrigt betraktas som anti-western, så hade det funnits fog för att väst varit boven hade de nog knappast dragit sig för att rapportera om det.
https://www.aljazeera.com/news/2022/2/9/what-is-the-minsk-agreement-and-why-is-it-relevant-now
Är det då värt att uppfylla ett avtal, när motparten inte ser sig förbunden av det?
Det är väl förvisso bra att du kommer med källor vilket de flesta rysk-apologetiker inte gör, men jag kan inte säga att jag är jätteimponerad av ditt försök till objektiv och förutsättningslös research i ämnet.
Ifall man har starka bias om en konflikt är det rätt klassiskt att välja att tolka minsta luddighet som kan diskuteras till absolut värsta tolkning av en part man inte sympatiserar med, och välja absolut bästa tolkning av motståndarens argument.
Det är ju ingen större nyhet att du är starkt anti-USA/väst och det får man ju vara om man vill, men nog är det rätt uppenbart att det påverkar så att det inte blir förutsättningslös research utan utgår ifrån bias.