Citat:
Ursprungligen postat av
GeoMeoSeo
Så har det varit JÄTTE LÄNGE, god morgon!
Dock är det mer mångfacetterat än så, det märks att du inte är så insatt i Mellanösterns konflikter.
Dessutom är Shia vs. Sunni inte ett "imbördeskrig" per se, även om det utspelar sig så I vissa nationer. Det är ett Proxy-krig mellan Iran och Saudi Arabien där fronterna förflyttas och ibland kan vara väldigt luddiga.
Jo men det är just på det skitnödiga sätter det beskrivs. Mångfacetterat, proxykrig, fronter förflyttas etc.
Det fattas bara att inbördeskriget inom islam beskrivs som att det beror på socioekonomiska förhållanden i svenska förorter och brist på fritidsgårdar.
F.ö är Iran strängt shia och Saudi strängt sunni. Det är viktigt med vem som tog över efter Muhammed. Inte för mig men för muslimer.
Ingen ska kunna komma och försöka inbilla mig något annat än att det som händer i Jemen är Sunni mot Shia.