Citat:
Ursprungligen postat av
DViking
"Byggföretagen gick i början av december ut med en rapport som visar att byggkostnaderna för nya bostäder i Sverige har stigit så mycket på kort tid att det ofta inte går att få ihop kalkylerna, ens i tillväxtområden. Bakgrunden är hög bygginflation med till exempel kraftigt höjda material-, kapital- och personalkostnader.
Rapporten från konsultföretaget Evidens konstaterar att inte ens om marken var gratis skulle det gå att räkna hem nya hyres- och bostadsrättshus i bland annat stora delar av Stockholms län, och att läget är likartat i övriga delar av landet."
Kanske äntligen den odugliga byggbranschen, med bostadsbyggande som den värsta, får lite tryck på sig att effektivisera och öka produktiviteten istället för att vältra över ökade kostnader på överbelånade köpare eller skrika efter bidrag.
Här får du medhåll. Det är en rutten bransch överlag som tar ut enorma överpriser.
Har bekanta i Amsterdam och Bryssel och de är chockade över vad hantverkare i Sthlm tar per timme. De betalar aldrig mer än max 5 euro per timme, och det är de absolut dyraste enligt dem. Holland och Belgien är knappast några låglöneländer.
En god vän bytte precis takfönster. De flesta offerter låg över 40k inklusive rot. Då var arbetskostnaden innan rot cirka 25k.
Arbetet tog en hel dag för 2 personer. Där drog de in runt 1600 kr per arbetad timme.
Bara Fönstret tog de 12k för. Exakt samma fönster går att köpa på bygghandel för 8k. De vägrade alla att göra jobbet om de inte fick fakturera själva för fönstret.