Citat:
Ursprungligen postat av
Fd.Spermie
Du får såklart ha din åsikt.
Min åsikt är att ifall någon tar sig friheten att skada mig får personen också vara beredd på samma behandling. Kön irrelevant.
Ifall man nu är ett klent litet kjolstyg som är för skör för en käftsmäll av en man så kanske man inte ska svinga mot en man heller. Play stupid games, win stupid prizes.
Sen kanske man personligen skulle ha svårt för att slå tillbaks när man vet att personen framför en är en slampa på 50kg, men tycker absolut tjejen isåfall hade förtjänat det.
Jag kan aldrig greppa det där.
Jag sticker långt innan jag behöver slå tillbaka i självförsvar.
Men jag kan ju förlåta också oavsett vad, för man förlåter inte för andras skull och det händer inombords inte genom att umgås med mina fiender då det vore ren dumhet.
Chrille och ni som kan slå kvinnor vill ha hämnd mot nån mindre vilket är det omanliga och fjolliga.
Hur lycklig är man om man är en syndare själv men man kan inte förlåta andras synder och vill hämnas fast man är lika rutten själv?
Man sjunker väl inte till sama nivå som en galen brud och börjat slå tillbaka som Chrille gjorde.