Citat:
Ursprungligen postat av
mybrotherolof
"Var detta planen för extremisterna Smotrich och Gvir ?
Att göra Gaza obeboeligt och att sedan organisera en ny folkförflyttning av palestinier?
Att hejda detta - liksom spridningen av kriget till Libanon - blir ett test på USAs och EUs (inkl Sveriges) uppslutning för folkrätten."
Källa: Jan Eliasson på X.
USA och EU damt Sverige har tidigare testats på ämnet "uppslutning för folkrätten" och misslyckats hårt. Irak,, Serbien, Libyen,Syrien, Guantanamo, Assange etc etc.
USA EU och tyvärr även Sverige har i stora delar av världen mycket lite trovärdighet kvar när det kommer till deras snack om folkrätt och liknande. USA GB och Frankrike ligger sannolikt värst till, i paritet med Ryssland ,Kina och andra semidiktaturer. Sen så finns det givetvis en majoritet av Medborgarna I väst som under decennier utsatts för hjärntvättsliknande propaganda så at att dom helt ärligt tror att vårat våld och våra brott mot internationell rätt inte är lika illa som exempelvis Ryssarna. Detta kan vi självtänkande individer inte göra mycket åt annat än att skratta/sucka/förfäras