Citat:
Ursprungligen postat av
WetCigarette
Berätta gärna vad du har kommit fram till angående dessa viktiga frågor. Spoiler alert: Inte ett jävla skit. Visst kan det vara kul att flumma om vår existens någon kväll men inbilla dig inte att ditt fokus på ogreppbara frågor är något annat än verklighetsflykt. Folk som lever i nuet tänker på alla vanliga saker du radade upp. Folk som lever i nuet är folk som lever.
Jag har kommit fram till en hel del men som skulle bli för långt att skriva om i tråden som en kommentarer. Det är pga intensiva frågeställningar till mig själv om frågor som i vissa fall bara måste stämma utifall andra "saker" såsom tex logik är sant.
Men man svävar hela tiden i ett utrymme av tvivel eftersom det är svårt att veta att man kan veta något, dvs att veta något utöver än vad som bara stämmer överens med vad den mänskliga fettknoppen innanför skallbenet tror.
Epistemologi är ordet som gör att man inte säkert kan utesluta andra förklaringsmodeller än vetenskaper. Vi människor vet inte hur pass sanna dessa sanningar är som våra sinnen tror på.
Vi vet inte och det är svårt att säkert veta för just i stunderna när du tror dig veta så måste du också ställa dig frågan hur du kan veta och besvara dessa med andra svar än bara tredimensionellt mänskliga.
Ge t.ex. Max Tegmark eller Einstein meskalin eller PCP - angel dust - och deras matematiska sanningar skulle inte längre vara sanna. De hade fortfarande varit sanningar utanför tillåtandet av t.ex. påverkan av Angel Dust men felaktiga och inte gå ihop även med exakt samma beräkning i "PCP-matematik".
Citat:
Ursprungligen postat av
ViktigSynpunkt
varifrån vi kommer - läs paleoarkeologi, eller paleogenetik
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Palaeoarchaeology
vad vi gör här - läs filosofi, eller religion
vart vi är på väg - politik handlar om att fatta beslut om detta
vad existensen är - läs filosofi, religion, biologi
hur denna och vi är möjliga - läs biologi
Nja det är inte inte riktigt i sånt man hittar sanningen som förklarar existensen och andra top-notch frågor som ingriper allt.
Visst kan och är nog den mesta vetenskapen sann men bara i relation till våra gemensamma gråa "fettknoppar" på våra köttskaft som kallas kroppar.
Politik är något för politiker att arbeta med när de får lön men inte vad vanliga människor ska lägga sin kraft på mer än som underhållning.
Citat:
Ursprungligen postat av
stycket
Många gör det först när en livskris infinner sig.
Alla är på olika stadier i sin utveckling.
Sen är det ju så att denna världen är ytlig och det är delvis pga hjärntvätt från satan.
Existensiella frågor är ju väldigt intressanta. Samt vardagliga saker roliga, så som odling eller olika lekar (som ju ändå sport är).
Med det sagt har ju vissa religioner faktiskt kommit fram till de ultimata svaren, så som hinduism, kristendom, buddhism och judendomen.
Man måste även ta religioner till viss mån seriöst. Man kan inte utesluta alla. De abrahamitiska religionerna har dock spruckit men fortfarande bara om matematik och "sann" logik verkligen är sann.
Jag kan ibland läsa t.ex. Expressen, Aftonbladet och se nått på SVT-play för att fråga mig om det sådant som intresserar och engagerar folk till att bara vilja sluta ögonen och dö av den anledningen.
Någon bättre blir det i tidskrifter såsom t.ex. Fria Tider som är av vassare klass än Samnytt och Swebbtv med stofilen bl.a. Lars Bern.
Därefter kan jag läsa ETC och hålla med även dem i rätt många frågor men ingen av dem ens vidrör frågorna som alla borde ställa sig.
De är inte alla i samma dimension och frekvens. Inte någon av dem lyfter sig över nivån där det börjar bli intressant utan alla håller sig i "en meter över havet frågor".