2024-01-01, 07:19
  #30889
Medlem
polisflickans avatar
Hamas hade nästan en halv miljard dollar och Israel visste om det
Citat:
I åratal har Israel känt till Hamas finansiella nätverk och hur de enligt uppgift tagit emot miljoner från företag i Sudan, Förenade Arabemiraten och Turkiet. Den palestinska terrorgruppen använde dessa pengar för att köpa vapen och stärka sin militära infrastruktur. Varför stoppade inte Israel pengaflödena?
https://nyatider.se/hamas-hade-nastan-en-halv-miljard-dollar-och-israel-visste-om-det/
Citera
2024-01-01, 07:21
  #30890
Medlem
polisflickans avatar
I de flesta filmade attacker från Hamas ser vi hur deras krigare smyger sig på israelerna bakifrån, vilka helt överrumplas. Här ses två av IDF:s pansarfordon parkerade sida vid sida på en gata i utkanten av Gaza City. De palestinska motståndsmännen tar god tid på sig att sikta in sig på Merkavastridsvagnens svagaste punkt, vilket påvisar stort självförtroende att inte upptäckas. Motmedlet Trophy fungerar inte i trånga utrymmen och vid beskjutning från så nära avstånd. Efter att stridsvagnen träffas så sprider sig ett stort dammoln, som förblindar både andra besättningar och pansarsoldaterna som står för närskyddet. Hamasmännen kan därför osedda och oskadda retirera till den hemliga/dolda tunnelöppningen de kom upp ur. De obevekliga bombningarna av Gaza, som pulveriserat tusentals hem, verkar alltså till motståndsmännens fördel.

https://nyatider.se/israel-lider-ovantat-stora-forluster/
Citera
2024-01-01, 08:09
  #30891
Medlem
polisflickans avatar
Majoriteten av de palestinska araber som bor i Gaza bör uppmuntras att emigrera till andra länder, har Israels finansminister Bezalel Smotrich sagt. Han hävdade att drastiska åtgärder behövs för att garantera Israels säkerhet och undvika ytterligare intrång från Hamas

https://www.rt.com/news/589991-smotrich-depopulate-gaza-plan/
Citera
2024-01-01, 08:22
  #30892
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av polisflickan
Majoriteten av de palestinska araber som bor i Gaza bör uppmuntras att emigrera till andra länder, har Israels finansminister Bezalel Smotrich sagt. Han hävdade att drastiska åtgärder behövs för att garantera Israels säkerhet och undvika ytterligare intrång från Hamas

https://www.rt.com/news/589991-smotrich-depopulate-gaza-plan/

Varför bara palestinska araber? Alla araber i alla länder bör uppmuntras att emigrera.
Citera
2024-01-01, 11:29
  #30893
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DrSvenne
USAs marina helikoptrar sänkte igår 3 av 4 piratbåtar med Houthis i.

Terroristerna omkom alltså:
https://www.jpost.com/breaking-news/article-780191






Kanske lika så bra det att de lät en båt fly undan, så att de kunde berätta för dem inne på land att de andra tre båtarna sjönk och tog med sig alla ombord ?
Att de vet vad som väntar på dem ?

Var har vi PK-Vänstern ?
Kommer de ut med krav på asyl åt alla Houthis nu ?
Sandvikens Kommun tjänade ju 900 miljoner basunerade bland annat DN ut

Tyvärr verkar Terroristerna ha vunnit slaget. Maersk slutar igen att åka där med sina båtar.
Citera
2024-01-01, 11:49
  #30894
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Tyvärr verkar Terroristerna ha vunnit slaget. Maersk slutar igen att åka där med sina båtar.

RAF has entered the chat.

https://x.com/NavyLookout/status/1741491729063129259?s=20
Citera
2024-01-01, 11:50
  #30895
Medlem
Förluster Gaza

Döda Israeliska soldater 172 (Från i går)

Skadade Israeliska soldater*: Totalt: 937 Svårt: 211 Medium: 347 Lätt: 379

*Skadade i operationen. Så bilolyckor, sjukdom mm utanför operationen finns inte med.

Civila Palestinier Döda: 21 822

Civila Palestinier Skadade: 56 451

Saknade 7000+ Inte ändrade på några dagar.
Citera
2024-01-01, 12:19
  #30896
Avstängd
Unobosss avatar
Underbart med er står på Israels sida.
Era konton glöms inte bort.
Ni ser på liv annorlunda. En Ukrainare är mer värd pga sin hudfärg än en Palestinier.
Men Ukrainare är fan lika knasiga om inte knasigare.
Har ni lyssnat på Ukrainsk musik...?

Ni anser att i krig dör civila och i Ukraina är det terror.

Terrorism är att skapa terror och rädsla i ett samhälle.
I mina ögon är Israel den största terror organisationen som sätter skräck i en hel värld.
För jag tror inte någon egentligen vill se döda barn men man tvingas välja sida och att inte stå bakom Israel är farligt.
Men världen börjar tröttna och Israels Netanyahu blir mer och mer illa omtyckt på hemmaplan.
Han vill se världen brinna.
Så ni pro Israel borde tänka om.
Hamas ideologin bara växer. Deras terror glöms bort i Israels.
Israel bör göra sin plikt och ta hand om folket på det land dom nu har övertagit. Palestinerna är deras ansvar. Dom har tvingat dom att bo i ghetton i så många år, men det tycks världen glömma.
Dom borde visa världen att judar är goda. Inte hämndlystna terrorister.


Detta kommer bara bli mörkare och mörkare och dom som ropar efter mer blod får också ställa in sig att detta kan skapa en världsomfattande konflikt där du och jag kan få tvingas strida.
Jag vill ha fred och det liv dem som driver dessa konflikter lever är så olika våra och deras vilja så olik vår att det är absurt att vi ska slåss för dessa viljor.

Jihadism är inte islam och religions krig är inte bra alls, det löser ingenting.
Sionism är ingen politisk rörelse och ska inte behandlas som en.
Om nu Israel som stat vinner kriget så låt dom starta staten Israel och inkludera Palestinerna. Eller avmilitärisera dom och ge Palestinerna sitt land tillbaka.

Jag kan förstå att Israel agerar i den riktning dom går men det är för hänsynslöst och aggresivt.
Sen är Hamas hemska och värre men att deras attack lyckades den 7e är Israels fel. Netayahus fel som bråkat för egen vinning och gjort polisen och militären ovänner.
Dom vet om hotet och ska alltid ha militär övervakning på gränsen. Dom hade ett jävla party 1 km från muren... Vilket hån.
Hade Israel haft den säkerhet dem får betalt av USA att ha så hade denna attack knappast dödat några civila Israeler och Hamas hade inte fått med sig någon gisslan.
Då hade Hamas sett ut som fån inför Palestinerna och dom hade vädjat om Israels hjälp möjligen.

Hamas har svikit det Palestinska folket men Israel mördar oskyldiga civila in hämndens namn, i Netantyahu namn, han kan inte vänta, detta krig är hans ända hopp. Han var på väg att åtalas och hamna i fängelse innan detta skedde. Avvaktar man och gör det humant så hamnar fokus på vardagen och då skiner alla hans olagliga handlingar fram från förr . Netantyahu är en skurk.
__________________
Senast redigerad av Unoboss 2024-01-01 kl. 12:35.
Citera
2024-01-01, 12:38
  #30897
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Koll99
RAF has entered the chat.

https://x.com/NavyLookout/status/1741491729063129259?s=20

Det hela handlar om

1 Vilka rederier som slutar åka där. Maersk är ett av världens största.

2 Hur uthålig USA, väst och mfl är. Till ex Indiska jagarare som är på väg är inte byggda för operationer långt från Indien. Dessutom saknar USA frigatter, föruttom US Constituition (Old Irsonsides), som är ett träskepp från slutet av 1700-talet. (Ja det används fortfarande av Am flottan). Men det fungerar nog inte så bra i strid.
Citera
2024-01-01, 12:43
  #30898
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Unoboss
Wall of svammel

Klart man ser på folk annorlunda. Bestialiska araber som tjutande av glädje skär brösten av civilia kvinnor är självfallet mindre värda än fredliga ukraianare som bombas sönder av ryssar.
Citera
2024-01-01, 12:52
  #30899
Medlem
Super intressanta briefings publicerade igår 12/31/2023 av FIDF (ingen aning vad det är för något).

Först, 28min med IDF:s talesperson överstelöjtnant Jonathan Conricus som gör en årsslutsuppdatering om läget i Gaza. Han berättar även om strategiska mål som kommer att behöva uppnås under 2024. Conricus muckar precis idag och går i pension.

Sedan, 25 min, med generalmajor Nadav Padan (jag vet inte vad han har för befattning). Han pratar om läget runt Israel och i regionen. ”Iran är bläckfiskens huvud.” Vidare om koalitionen med USA mot Houthi-rebeller och samarbete med Egypten för att strypa smugglingen av militära förnödenheten. Padan upprepar flera gånger att strider i Gaza kommer att pågå längre än ett år.

https://www.youtube.com/watch?v=Vz0hLB7WKPA
Citera
2024-01-01, 12:58
  #30900
Medlem
stayboosteds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Unoboss
Naiv och indoktrinerad.
Lycka till.

Mycket svammel i din post och det är svårt att förstå vad du ens menar.

Menar du att Israel ska förlåta Hamas för 7:e Oktober och "gå vidare" - för att få bättre internationellt anseende? Klart att Hamas måste utplånas efter dom agerar som medeltida barbarer och terroriserar livet för civila Israeler. Det går inte att ha dom som granne. Israel bryr sig mer om sin överlevnad/säkerhet än vad ett gäng naiva ungdomar tycker om dom i väst.

Det skulle absolut inte gå att "absorbera" befolkningen i Gaza in till Israel om du tror det. Det är en ren västerländsk fantasi - det skulle bli inbördeskrig direkt. 7:e Oktober visar rätt tydligt vad Palestinierna i Gaza gör mot Israelerna när dom får chansen.

Hamas har tvingat Israel in till detta krig - det finns inget annat val för Israel. Dom kan inte "glömma och förlåta" en sån sak.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in