2023-12-27, 22:11
  #555085
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lamento
Trots allt hade vi ju en period mellan det första viruset våren 2020, som ska ha varit lite snällare än minst ett av de senare (Omicron tror jag), följt av två nya vågor vintern 20/21 och våren 21, så det finns ju en grupp Covidsmittade utan vaccin att undersöka. Och det är ju det som Al-Aly har gjort och i augusti kom en ny studie av honom som dels pekar på att en del som fick långtidscovid 2020 fortfarande inte är friska, men som också påpekar det positiva att många samtidigt verkar helt återställda, vilket kanske talar för de här i tråden som är skeptiska mot vaccinen: https://medicine.wustl.edu/news/long-covid-still-worrisome-2-years-after-infection/

Al-Aly twittrade om detta ämne 10 dec 2023:

"Data from @StatCan_eng
showing reinfection contributes additional risk of #LongCovid

How many cases of #LongCovid could have been prevented if we took reinfection seriously?" https://twitter.com/zalaly/status/1733960130298077438

Och 8 dec 2023:

"Long Covid is serious — best to avoid it

Don’t trivialize reinfection — if you dodged the bullet the first time, you may not be so lucky the second time" https://twitter.com/zalaly/status/1732931827390910499

Även här måste man skilja på helt ovaccinerade och minst en dos.. många som fick långcovid innan vaccinen kom har tagit vaccin efteråt.. kan vaccinet ha förvärrat? Dragit ut på läkeprocessen? Är det longcovid eller vaccinet som ger skador? Här behövs studier där man skiljer på ovaccinerade och vaccinerade!
Citera
2023-12-28, 13:02
  #555086
Medlem
Kvastfeningens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lamento
Vet inte om det här intresserar nån. Man tror att den kraftiga ökningen av streptokocker beror på att immuniteten minskat på grund av att folk varit isolerade under pandemin. Så är det förhoppningsvis. Även om vi stängde ned mindre än andra så höll nog folk avstånd.

Dagens Medicin 27 juli 2023:
"Antalet fall av invasiva streptokocker skenar. Redan efter sju månader har dubbelt så många fall rapporterats som under hela förra året.

Totalt 750 fall av invasiva grupp A-streptokocker har rapporterats in till Folkhälsomyndigheten hittills i år. Det kan jämföras med 369 fall under hela förra året.

Att man under pandemins år begränsade sina kontakter så pass mycket att det inte spreds streptokocker i någon nämnvärd utsträckning är den troligaste förklaringen till att vi ser rekordmånga fall nu. (...)

Den ökade spridningen av streptokocker syns även i andra länder.

Streptokockinfektioner är en vanlig bakterie som i de flesta fall ger ganska mild infektion, som halsfluss och svinkoppor. Men i sällsynta fall kan den innebära en mycket svår infektion med risk för ett fåtal att drabbas av allvarligare infektion och till och med död.

Hittills i år har sju barn under 18 år, varav fem barn under tio år, dött till följd av invasiva grupp A-streptokocker, enligt de uppgifter Folkhälsomyndigheten har tillgång till. Mellan åren 2018 och 2022 dog 0 till 2 barn om året." https://www.dagensmedicin.se/specialistomraden/infektion/kraftig-okning-av-invasiva-streptokocker/

SVT 23 augusti 2023: "Sju månader in i 2023 har antalet invasiva fall av bakterien grupp A-streptokocker mer än fördubblats i Sverige jämfört med i fjol, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten. I Dalarna har 23 fall förekommit, jämfört med 11 fall förra året." https://www.svt.se/nyheter/lokalt/dalarna/kraftig-okning-av-invasiva-grupp-a-streptokocker-i-hela-landet-aven-i-dalarna--icmbk2


Aftonbladet 23 dec:

"Dramatisk ökning av sepsis

Antalet personer som har drabbats av sepsis, blodförgiftning orsakad av invasiva A-streptokocker, har ökat med 50 procent sedan rekordåret 2018. (...)

I år har runt 1 200 personer drabbats av sepsis, orsakat av invasiva A-streptokocker, vilket är nästan 50 procent fler än toppnoteringen 2018.

Den mest troliga ökningen är pandemin, enligt Anders Lindblom, läkare på Folkhälsomyndigheten.

– Vi har andra vanor än vi hade under pandemin med få fall. Om man inte kommer i kontakt med sjukdomen så blir immuniteten sämre och därför tror vi att vi ser fler fall i år, säger han.

Sjukdomen kan i värsta fall få dödlig utgång."


MSN och andra idag:

"Många infektionssjukdomar hamnade närmast i dvala under pandemin när alla uppmanades att tvätta händerna och hålla avstånd. (...)

2023 har antalet fall däremot skenat i väg. Fram till och med 17 december har 1 244 fall registrerats – det högsta antalet under alla år man fört statistik, enligt myndigheten.(...)

Att antal fall av invasiva streptokocker i år ökat så pass mycket som de gjort tros vara direkt kopplat till covid-19, enligt Gisslén.

– Det är mycket som tyder på det. På grund av pandemin så har vi inte exponerats för lika mycket bakterieämnen, det gäller både streptokocker och andra bakterier och virus. Immuniteten har blivit sämre och det är färre som får de lindrigare infektionerna som bygger upp immuniteten.

En försämrad immunitet ökar i sin tur risken för fler fall av streptokocker och därmed även risken för att en del av dessa är invasiva, menar Magnus Gisslén.

Streptokockinfektioner är en bakterie som för de allra flesta ger en rätt så mild infektion, exempelvis halsfluss. I sällsynta fall kan dock infektionen bli allvarlig och i vissa fall vara livshotande. Fram till och med 15 november har 99 personer avlidit i år, av dem 6 barn under 10 år.

– Det kan i princip drabba vem som helst, även om man är helt frisk och stark. Och utan avancerad sjukvård och omhändertagande är dödligheten hög. I Sverige ligger den någonstans på tio procent vid invasiv grupp A-streptokockinfektion, trots välfungerande sjukvård.

I dag finns inget vaccin mot sjukdomen, men det finns bra behandling – förutsatt att man får vård i tid, säger Magnus Gisslén.

– Det är en väldigt allvarlig infektion som vi infektionsläkare har allra största respekt för." https://www.msn.com/sv-se/nyheter/inrikes/aggressiv-infektion-p%C3%A5-rekordniv%C3%A5/ar-AA1m4Sxk

Det innebär att det i år snart har dött lika många barn i streptokocker pga nedstängningar som det har dött barn i covid under hela pandemin.
Ganska tänkvärt.

Skulle vara intressant att se statistik på den totala dödligheten bland barn 0-18. Jag misstänker att den är betydligt högre i år....
Citera
2023-12-28, 15:46
  #555087
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LibraryCop
Om man ska göra allt för att bekämpa viruset, dvs undvika att bli smittad och sjuk, så skulle jag knappast sätta dagens ineffektiva covid-vaccin speciellt högt på listan, men det är jag det. Andra resonerar uppenbarligen annorlunda.

Skidåkarna och landslagsledningen verkar inte ens ha övervägt att det kan vara vaccineringen i sig som ställer till det. Ändå har de en tidigare kollega, Charlotte Kalla, som blev väldigt sjuk av vaccineringen, till och med sjukare än vad hon blev av covid-sjukdomen. Detta var ju tidigt i pandemin så kanske inte direkt jämförbart med dagens situation, men ändå. Om vaccinet tidigare ställt till det för en del idrottare så kanske det fortfarande kan göra det?

https://www.expressen.se/sport/langdskidor/okanda-kampen-efter-vaccinet-var-lite-naiv/

Jag är väldigt förvånad över att idrottsmän och -kvinnor som känner sin kropp bra fortfarande tar covid-vaccin. Speciellt eftersom det inte skyddar mot varken smittspridning eller sjukdom.

Intressant fråga och intressant med Kalla, det hade jag glömt. Jag antar att man kan få veta hur de tänker om man går till artiklar om idrottare och Covid. Jag hittade två när jag sökte lite på måfå, en om elitidrottare, oktober 2022, där man tänker sig att de kan vara särskilt känsliga för Covid: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9654332/

Och här en från aug 2023 baserad på en enkät bland elitidrottare, där det visade sig att 49.4% haft Covid 2019. De verkar ha upplevt vaccinationerna som positiva, kanske av psykologiska skäl, men jag skummade bara. https://www.nature.com/articles/s41598-023-40821-2
Citera
2023-12-28, 16:43
  #555088
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LillBurtan
Även här måste man skilja på helt ovaccinerade och minst en dos.. många som fick långcovid innan vaccinen kom har tagit vaccin efteråt.. kan vaccinet ha förvärrat? Dragit ut på läkeprocessen? Är det longcovid eller vaccinet som ger skador? Här behövs studier där man skiljer på ovaccinerade och vaccinerade!

Ja, det påstods ju även i tidningarna att vissa som fått postcovid upplevde att vaccinet hjälpte dem osv, över huvud taget var det mycket prat och spekulation, och det är det väl fortfarande, om allt egentligen. Jag nämnde långt upp i den här tråden att det även finns en och annan forskare som har frågat sig om det de kallar "long vax", alltså bieffekter av vaccinet. Nedan har jag kanske hittat nåt som kan intressera dig om du inte kände till det.


Anti-covvid-vaxare, se hit! Eftersom jag gärna ser kritik av både Covid och vaccinen, så har jag kanske hittat en smoking gun åt er här, eller?

Jag vet inte om ni kände till detta och jag är inte statistiker, men kanske intresserar detta någon i tråden med den vanan, på endera sidan. Som vi alla vet är det svårt att hitta studier på nätet som pekar på negativa sidor av mRNA-vaccinet. Nedan är dock en sådan, svensk forskning från Chalmers, publicerad för 4 dagar sedan av en professor i statistik/matematik vid Chalmers. Han bygger här vidare på en preprint från i september, där han menar sig ha funnit tecken på att ökad vaccinering leder till ökad överdödlighet, Excess Mortality (EM) och alltså har gjort mer skada än nytta (net harm). I den tidigare preprinten skriver han:

"We find that, in the linear regression, the correlation between average EM and vaccination rate is strongly negative, a priori evidence to support the claim that the Covid vaccines have saved many lives. However, a closer analysis of the timeline suggests otherwise. The correlation was already strongly negative before the vaccines were rolled out and is only weakly negative thereafter. In theory, survivor bias could still explain this shift, especially since waves of EM closely align with Covid waves. However, we find in addition that about half of our 28 countries experienced higher EM in 2022 than in 2021, and all that did so have higher than average vaccination rates. This is something which survivor bias cannot explain and raises the real possibility that the vaccines have not just failed to save many lives, but may have already caused net harm." https://www.preprints.org/manuscript/202309.0674/v2

Och i den nya sammanställningen nu i december skriver han på s 13 uttryckligen ut sin poäng:

"the overall thesis of this update, namely that evidence for the hypothesis of a causal link between mass Covid vaccination and (chronic) excess mortality is indeed crystallising over time, even if the amount of such excess mortality seems to be relatively stable. One can speculate that the former in turn could be due to the waning (randomising) influence of other measures introduced by different countries at the height of the pandemic."

Han väger alltså in andra faktorer, också att vi numera inte vet vilken roll Covid spelar eftersom C19 mäts mindre än förr. Det här är ju ingen peer-review-artikel utan hans egen forskning publicerad på Chalmers hemsida, men likväl skrivet av en forskare. Han skriver bland annat så här i inledningen:

"EXCESS MORTALITY AND THE EFFECT OF THE COVID-19 VACCINES: UPDATE ON THE EUROPEAN DATA

Abstract. Several months have elapsed since we wrote a paper investigating the relationship between all-cause excess mortality (EM) and Covid vaccination rates across 28 EU/EES countries, using data from both Eurostat and Our World in Data (OWID). As 2023 draws to a close, we now have a further 4 months of Eurostat data and a further 5-6 months of OWID data and, given the urgency of the subject matter, think it is time for an update. (...) In particular, the shift in the correlation between EM and vaccination rates from the period before to that after the vaccine rollout continues to grow, no matter how we measure EM. In fact, for the raw EM data, the aggregate correlation in the post-rollout period has now turned positive."

Och i Summaryn:

"Our overall conclusion in [2] was that, while the EM data was still consistent with a wide range of possible interpretations as far as the safety and efficacy of the Covid vaccines was concerned, those interpretations which implied their having already done net harm, along with a worsening trend, were more persuasive. Now we find ourselves even more persuaded of these negative conclusions, though the data does not yet point unequivocally in that direction and may not even do so by the end of 2024, depending on how EM rates are calculated. But the situation is already alarming, in particular given the recent award of the Nobel Prize in Medicine for an innovation whose benefit is so much in doubt."

Han konstaterar till exempel:

"Clearly, the pattern that has been evident since April 2022, with EM and vaccination rates positively correlated across the EU/EES region, remains firmly in place. Indeed, the four months of additional data suggests no significant change in the trend whatsoever."

Och där finns en graf över hur Excess Mortality hänger samman med vaccinationer:

"Figure 2. The plot shows how EM rates correlate with current rates of full vaccination for every month from March 2020 to October 2023."

Efter figur 3 konstaterar han att överdödligheten fortsätter i just de länder som vaccinerat sin befolkning mycket:

"The least-squares fit now predicts an aggregate EM rate of about 16.78−100×0.0832 = 8.46%
in a fully vaccinated population, whereas in June it would have predicted 20.12−100×0.1222 =
7.70%. This is particularly alarming, as it suggests that EM rates are not falling at all in highly
vaccinated countries, further adding to the evidence that the problems these countries are deal-
ing with are chronic in nature.
"

Medan överdödligheten i länder som inte vaccinerat sin befolkning särskilt mycket enligt honom sjunker:

"Comparing Table 4 to the corresponding table in [2], only four countries now have a higher
average EM rate in the period 5/21 − 10/23 than they did in the period 5/21 − 6/23: Iceland,
Ireland, Malta and Portugal. All are highly-vaccinated. Comparison of the two tables also
quickly reveals that average post-rollout EM rates are generally falling most rapidly in the
countries with the lowest vaccination rates.
"

Han skriver alltså även om överdödlighet i samband med Covid, och hur svårt det är att bedöma den längre eftersom den dödligheten inte rapporteras som förr:

"5. Relationship between Covid and all-cause mortality rates

In [2] we observed that, throughout the pandemic to date, the correlation between Covid
mortality rates and vaccination rates had closely tracked that between all-cause EM rates and
the latter. Moreover, peaks in the absolute level of all-cause EM were closely aligned with peaks
of Covid waves. What was particularly interesting was that this pattern seemed to persist post-
omicron, despite the emergence of several new factors:

(i) Rates of Covid morality declined such that (official) Covid deaths could no longer account
for anything but a small fraction of overall EM.
(ii) The correlation between EM and vaccination rates exhibited a profound shift post-
omicron, as exhibited in Figures 2 and 8.
(iii) reporting of Covid data became ever more patchy.

In the intervening months, factor (iii) has become an ever greater issue, and we have reached
the point where we feel the data still being reported at Worldometers can no longer be
assumed to provide anything like a reliable indicator of the overall picture."

Här finns även ett stycke om Finland jag inte kände till:

"For example, Owid has recorded EM of over 35% in Finland for November1, clearly the highest monthly figure for that country since the pandemic began. Finland is one of those few European countries which had very little Covid at all pre-omicron, and it has one of the worst post-omicron trends, both in terms of Covid and all-cause mortality (see Table 4)."

Här är artikeln: https://research.chalmers.se/en/publication/539029

Om han har rätt vet jag inte, och inte han heller, som han skriver. Har han missat något? Det är ju också tydligt att närmast all annan forskning man finner på nätet istället talar om vaccinen enbart i positiva ordalag, om hur de har räddat liv. Men för att något ska bli vetenskapligt så måste ju andra röster också höras, som anser motsatser och gör andra tolkningar oavsett om de har rätt eller fel, och det här verkar alltså vara en sån. Kanske nån som är vanare än jag att läsa statistik inte håller med honom, eller håller med honom?
__________________
Senast redigerad av Lamento 2023-12-28 kl. 17:27.
Citera
2023-12-28, 22:09
  #555089
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svenlogi789
Känns lite sagor, men tydligen ska kan immuniteten minska över tid så den nödlögnen kan man ju köra med. Dock så sticker en annan förklaring fram, nämligen sänkt immunitet se punkt 4 nedan.

Källa Mixtrail 8x7b instruct som svarar så här:

Does immunity against A streptococcus vain after time, and have "normal" people have a god defense against them?


AI
Immunity to Group A Streptococcus (GAS), also known as Streptococcus pyogenes, can develop after an infection, but it may not provide lifelong protection. Immunity to GAS can wane over time, and reinfection with the same strain or a different strain of GAS is possible. This is because there are more than 200 types (serotypes) of GAS that can cause infections, and immunity to one serotype does not necessarily provide protection against others.

Regarding "normal" people having a good defense against GAS, it depends on several factors. A healthy immune system plays a crucial role in defending against GAS. However, some individuals may be more susceptible to GAS infections than others due to various factors, such as:

1. Age: Young children and older adults are generally at higher risk of developing GAS infections due to weaker or less developed immune systems.
2. Living conditions: Overcrowded living conditions and poor hygiene can increase the risk of GAS transmission.
3. Nasal carriage: Some people carry GAS in their nose without showing symptoms, increasing the likelihood of spreading the bacteria to others.
4. Weakened immune system: Individuals with weakened immune systems due to underlying medical conditions or medications are more susceptible to GAS infections.
5. Skin conditions: People with skin conditions such as eczema or impetigo have a higher risk of developing GAS infections.

In summary, immunity to GAS can wane over time, and while a healthy immune system provides some defense against the bacteria, certain factors may increase susceptibility to GAS infections.

Jag fetade din nr 4 ovan. Intressant. Och invasiva streptokockfall ökar. Aftonbladet skriver idag:

"Enligt Folkhälsomyndighetens siffror registrerades 377 fall under år 2020, 156 fall under år 2021 och 374 fall under 2022."

Med andra ord så fanns det en minskning 2021 men sedan ökade det igen. Och i Sverige har vi ju inte haft restriktioner under 2 år nu. Så hur ser det ut nu då? Jo:

"Invasiva grupp A-streptokocker har ökat kraftigt under 2023. Fram till i mitten av december har 1 244 fall registrerats, vilket är den högsta nivån under alla år som Folkhälsomyndigheten fört statistik. (...) I år har 99 personer avlidit fram till och med 15 november."

Och ingen vet varför den ökar, men man drar slutsatsen att den "sannolikt" ökar pga att vi varit isolerade under pandemiåren. Ja, men i Sverige släppte vi ju på restriktionerna för 2 år sedan?

"Att siffrorna nu stiger beror sannolikt på att vår immunitet blivit sämre efter pandemiåren då vi varit mer isolerade än vanligt menar statsepidemiolog Magnus Gisslén, som också är professor i infektionssjukdomar vid Sahlgrenska akademin.

– Mottagligheten för vissa infektioner har ökat på grund av minskad exponering för olika smittämnen under pandemin, det gäller exempelvis streptokocker men också andra bakterier och virus, säger Magnus Gisslén.

– Immuniteten har blivit sämre och det är sannolikt den viktigaste orsaken till att vi nu ser en ökning av streptokockinfekioner. Även om de flesta fall är milda eller helt asymptomtiska, ökar också risken för allvarliga invasiva streptokockinfektioner." https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/mQqq7l/okning-av-invasiva-streptokocker-darfor-drabbas-vissa-varre-an-andra

Vad betyder detta? Att immuniteten generellt blivit sämre eller vad är det som sägs?

Då ställde jag mig en fråga: Gäller detta också till exempel folk som sitter i fängelse under flera år? Sjunker deras immunitet? Svaret är ja, enligt en studie - intressant! Kanske är det detta som drabbar oss nu:

"People in prison may be at high risk for infectious diseases and have an elevated risk of death immediately after release compared with later; their risk of death is elevated for at least a decade after release. (...) The most frequent infectious disease–related underlying cause of death after release from prison was pneumonia (43%, 23/54 deaths) in the Australian cohort and viral hepatitis (40%, 69/171 deaths) in the U.S. cohort." https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4937119/
Citera
2023-12-28, 22:31
  #555090
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lamento
Jag fetade din nr 4 ovan. Intressant. Och invasiva streptokockfall ökar. Aftonbladet skriver idag:

"Enligt Folkhälsomyndighetens siffror registrerades 377 fall under år 2020, 156 fall under år 2021 och 374 fall under 2022."

Med andra ord så fanns det en minskning 2021 men sedan ökade det igen. Och i Sverige har vi ju inte haft restriktioner under 2 år nu. Så hur ser det ut nu då? Jo:

"Invasiva grupp A-streptokocker har ökat kraftigt under 2023. Fram till i mitten av december har 1 244 fall registrerats, vilket är den högsta nivån under alla år som Folkhälsomyndigheten fört statistik. (...) I år har 99 personer avlidit fram till och med 15 november."

Och ingen vet varför den ökar, men man drar slutsatsen att den "sannolikt" ökar pga att vi varit isolerade under pandemiåren. Ja, men i Sverige släppte vi ju på restriktionerna för 2 år sedan?

"Att siffrorna nu stiger beror sannolikt på att vår immunitet blivit sämre efter pandemiåren då vi varit mer isolerade än vanligt menar statsepidemiolog Magnus Gisslén, som också är professor i infektionssjukdomar vid Sahlgrenska akademin.

– Mottagligheten för vissa infektioner har ökat på grund av minskad exponering för olika smittämnen under pandemin, det gäller exempelvis streptokocker men också andra bakterier och virus, säger Magnus Gisslén.

– Immuniteten har blivit sämre och det är sannolikt den viktigaste orsaken till att vi nu ser en ökning av streptokockinfekioner. Även om de flesta fall är milda eller helt asymptomtiska, ökar också risken för allvarliga invasiva streptokockinfektioner." https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/mQqq7l/okning-av-invasiva-streptokocker-darfor-drabbas-vissa-varre-an-andra

Vad betyder detta? Att immuniteten generellt blivit sämre eller vad är det som sägs?

Då ställde jag mig en fråga: Gäller detta också till exempel folk som sitter i fängelse under flera år? Sjunker deras immunitet? Svaret är ja, enligt en studie - intressant! Kanske är det detta som drabbar oss nu:

"People in prison may be at high risk for infectious diseases and have an elevated risk of death immediately after release compared with later; their risk of death is elevated for at least a decade after release. (...) The most frequent infectious disease–related underlying cause of death after release from prison was pneumonia (43%, 23/54 deaths) in the Australian cohort and viral hepatitis (40%, 69/171 deaths) in the U.S. cohort." https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4937119/


Restriktionerna slutade man med efter omikron i början av 2022 och att tro att alla suttit hemma som fångar efter det känns ju inte helt troligt som du säger ovan.
Citera
2023-12-28, 22:59
  #555091
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svenlogi789
Restriktionerna slutade man med efter omikron i början av 2022 och att tro att alla suttit hemma som fångar efter det känns ju inte helt troligt som du säger ovan.

Exakt, och barn har ju dessutom umgåtts under pandemin. Och hur går det för andra som stängde ned?
Citera
2023-12-28, 23:49
  #555092
Medlem
En ny artikel om en studie av återinfektioner. Andra stycket fick mig att fundera:

"While vaccines have undeniably blunted COVID's fiercest blows, mounting evidence casts a worrisome shadow. Each infection, even a seemingly inconsequential one, appears to increase the risk of long-term consequences like diabetes, kidney disease, organ failure, and mental health struggles — what experts have begun to call 'Long COVID'." https://weather.com/en-IN/india/coronavirus/news/2023-12-28-covid-reinfections-increases-long-covid-risk

Studien har funnit den största risken för detta hos gamla, men, ändå, det heter ju att vaccinet minskar risken för postcovid, men en risk finns ju fortfarande och vaccineringarna hänger ju samman med smittvågorna, vilket ju leder till att folk vaccinerar sig för att kunna leva som vanligt och därmed smittas om och om igen. Om det stämmer att Covid sänker immunförsvaret så blir ju även vaccinet egentligen negativt om det s a s används i syfte att kunna utsätta sig om och om igen för viruset. Och med varje smittad person ökar risken för nya Covid-varianter.

Här är den vetenskapliga artikeln det talas om i artikeln: https://www.mdpi.com/1422-0067/24/16/12962
__________________
Senast redigerad av Lamento 2023-12-28 kl. 23:52.
Citera
2023-12-29, 01:02
  #555093
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lamento
En ny artikel om en studie av återinfektioner. Andra stycket fick mig att fundera:

"While vaccines have undeniably blunted COVID's fiercest blows, mounting evidence casts a worrisome shadow. Each infection, even a seemingly inconsequential one, appears to increase the risk of long-term consequences like diabetes, kidney disease, organ failure, and mental health struggles — what experts have begun to call 'Long COVID'." https://weather.com/en-IN/india/coronavirus/news/2023-12-28-covid-reinfections-increases-long-covid-risk

Studien har funnit den största risken för detta hos gamla, men, ändå, det heter ju att vaccinet minskar risken för postcovid, men en risk finns ju fortfarande och vaccineringarna hänger ju samman med smittvågorna, vilket ju leder till att folk vaccinerar sig för att kunna leva som vanligt och därmed smittas om och om igen. Om det stämmer att Covid sänker immunförsvaret så blir ju även vaccinet egentligen negativt om det s a s används i syfte att kunna utsätta sig om och om igen för viruset. Och med varje smittad person ökar risken för nya Covid-varianter.

Här är den vetenskapliga artikeln det talas om i artikeln: https://www.mdpi.com/1422-0067/24/16/12962


De som istället har fått stärkt immunförsvar efter första gången de smittats kommer kanske inte ens märka att de varit smittade eller blir så lindrigt drabbade att de aldrig testar sig.
De som drabbas ungefär som första smittan kommer troligen inte heller bry sig eftersom de känner igen sjukdomsbilden och accepterar läget med lite vila.

Hela statistikunderlaget är därmed alltså troligen väldigt snedfördelat så jag tvivlar på att det är rimligt att dra sådana där slutsatser.
Citera
2023-12-29, 01:42
  #555094
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 4shoshin
De som istället har fått stärkt immunförsvar efter första gången de smittats kommer kanske inte ens märka att de varit smittade eller blir så lindrigt drabbade att de aldrig testar sig.
De som drabbas ungefär som första smittan kommer troligen inte heller bry sig eftersom de känner igen sjukdomsbilden och accepterar läget med lite vila.

Hela statistikunderlaget är därmed alltså troligen väldigt snedfördelat så jag tvivlar på att det är rimligt att dra sådana där slutsatser.

Det är just ifall man får stärkt immunförsvar eller inte som är frågan i en del ny forskning. Flera forskare hävdar att det är en myt att man blir "starkare" av Covid. De menar mer att man har tur varje gång man klarar sig. Vi får se.

https://www.sciencealert.com/every-covid-infection-increases-your-risk-of-long-covid-study-warns

https://www.medscape.com/viewarticle/long-covid-new-info-who-most-likely-get-it-2023a1000wq4
__________________
Senast redigerad av Lamento 2023-12-29 kl. 01:52.
Citera
2023-12-29, 02:47
  #555095
Medlem
KungPungPats avatar
Man funderar ju på labben i Kina som sägs forska om och skapa nya farliga virus.. om dom kanske har fått upp ögonen för nanopartiklar som ett virus som är gjort av metall och är helt förödande om det injiceras i blod där en reaktion direkt händer när partikeln attraherar proteiner in i sitt ytskikt som konstigt nog heter biokorona.. vilket leder till långsam nedbrytning av immunförsvaret som inte vet vad det är för partikel som maskerar sig och ser ut som kroppens egna delar fast den växer som en tumör.

Det vore väl det perfekta viruset om man intresserar sig för farliga virus och massutrotning.. vilket jag antar att dom gjorde i det labbet, om det ens var ett sånt labb, jag vet inte.

Intressant tanke dock OM det verkligen existerar onda människor som vill skynda på utrotningen av mäniskorasen.. om dom ser nano som ett virus som kanske behövde injiceras för att typ utrota massor av folk som inte tror på ondska eller massutrotning.. på en planet där miljöförstöring skapar massutrotning av djurarter.
Citera
2023-12-29, 10:02
  #555096
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lamento
Det är just ifall man får stärkt immunförsvar eller inte som är frågan i en del ny forskning. Flera forskare hävdar att det är en myt att man blir "starkare" av Covid. De menar mer att man har tur varje gång man klarar sig. Vi får se.

https://www.sciencealert.com/every-covid-infection-increases-your-risk-of-long-covid-study-warns

https://www.medscape.com/viewarticle/long-covid-new-info-who-most-likely-get-it-2023a1000wq4

Ja, det är ju just det jag syftade på. Hela deras tes kanske bygger på survivorship bias.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in