Citat:
Ursprungligen postat av
Raggarspinn
Som du kanske har förstått så har hissmasten på Sundbyberg saknat ett skruvförband mellan tredje och fjärde sektionen, räknat uppifrån innan masten rasade. Masten har ändå suttit ihop och hissen sägs ha varit uppe på den lösa sektionen flera gånger. När hisskorgen var lastad med fem arbetare och redskap så separerade masten pga den ökade belastningen och hisskorgen föll till marken.
Min tanke är att det finns ett flertal olika tillverkare av mastsektioner som sägs vara kompatibla med Alimak men som inte har exakt samma specifikationer.
Det är inte nåt som är bekräftat det händelseförloppet. Det är enbart en trådgissning.
Om, jag säger om, det är olika tillverkare så är det fortfarande montören som gjort fel. Har inget med Alimak att göra i sig. Är det så är det bygghissuthyrarfirman som ansvarar. Men fortfarande ska montören följa manualen vilket inte gjorts.