Det kommer tillbaka hela tiden att man tror att skarvarna i masten håller ihop utan skruvar (bultar). Att man kan lyfta flera sektioner utan skruvar monterade.
Titta på konstruktionen så ser man tydligt att uppåt så är det ett rakt cylindriskt rör och neråt så är det rundat som en del av en sfär. Det funkar som en positionsstyrning för att skapa en rak mast utan att varje skarv twistar.
Även längden på varje hörn avgörs av att passningen mellan rör och sfär är precis tillsamnans med rörens längd och slitage i styrningar. Annars kan masten bli krokig eller i "zick-zack".
Det är alltså inget instick som ett fiskespö som gäller. Skulle man ha instick i fyra hörn så blir det omöjligt att montera utan stora presskrafter.
Om man mot förmodan skulle få ihop det så får man inte isär det utan en press då heller. Masten kommer inte att vara rak heller som redan förklarats.
Och ännu en gång så är det inte M24 utan 1 tum UNC (25,4mm) skruv.
Åtdragningsmomentet är 300 Nm och det drar man inte helt lätt för hand med en momentnyckel som är kortare än en meter.
Att stå på ett hisstak och göra det underlättar inte heller. En skaplig muttermaskin krävs.
Sen är det momentet i sig själv också 300 Nm. Där återanvänds tydligen skruv och mutter. Förbandskraften, elasticiteten i förbandet och friktionen i gängan avgör lägsta moment som behövs för att muttern inte ska börja lossa när masten flexar.
Om det aldrig går över sträckgränsen för stålet i skruven med viss marginal så väljer man skruvklass efter det.
Nylocken är bara en säkring mot att muttern spinner helt fritt om förbandet glappar upp. Kanske mellan 20-30 Nm max. Är muttern sliten sä är det ju inte värt nått alls.
Bild på mastsektioner där man ser skarven hur det ser ut.
https://files.klaravikcdn.com/uploads/productimages/e8/45/1670089/extrabilder34314734_large.jpg?v=1699342297