Citat:
Ursprungligen postat av
Area55
Ok. Men du skrev att "besegra Ukraina".
Det är ganska förvirrande att läsa dina inlägg. När du sedan inte bryr dig om att korrigera, när man undrar, DÅ börjar man undra.
Jag skrev; "
För att du skall kunna besegra Ukraina måste du mobilisera.". Jag menade naturligtvis Ryssland. Det var ett skrivfel från min sida. Jag trodde det framgick i av sammanhanget att jag menade Ryssland.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kiddieoxo
Ingen vill invadera och administrera bajsmackan Ryssland men förr eller senare lär det behövas.
Möjligt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Auric
Nej, den delen av paragrafen gäller vid Krigsfara och skulle kanske kunna gå att åberopa om Ryssland t ex skulle anfalla Finland. Är Sverige däremot i krig så är valen inställda, såvida inte Riksdagen beslutar att genomföra val. Så det är inget konstigt att Ukraina ställer in val i detta läge. Den ryska invasionen gör att förutsättningarna för ett korrekt val är för dåliga. Liknande görs i alla demokratiska länder eftersom valen inte kan genomföras korrekt.
Valen är inte inställda per automatik. Det är riksdagen (med 3/4 majoritet) som måste besluta om valen skall skjutas upp. Det framgår övertydligt i §11
Citat:
Ursprungligen postat av
Auric
Du kan läsa i regeringsformen. 15 kap.
§11 lyder:
Är riket i krig, får val till riksdagen hållas endast efter beslut av riksdagen. Är riket i krigsfara, när ordinarie val ska hållas, kan riksdagen besluta att skjuta upp valet. Ett sådant beslut ska omprövas inom ett år och därefter med högst ett års mellanrum. Beslut som avses i detta stycke blir gällande endast om minst tre fjärdedelar av riksdagens ledamöter röstar för det.
Det innebär att vid krig så får val hållas endast om Riksdagen fattar ett aktivt beslut att genomföra val. Dvs, valen är "automatiskt" inställda. Rakt på sak.
Edit: såg att andra visst redan svarat.
Ja, andra har redan svarat. Jag hade naturligtvis fel. Jag trodde att grundlagen förhindrade att val kunde skjutas upp men nu vet jag det riksdagen kan göra det i en krigssituation om 3/4 av riksdagen ställer sig bakom detta.
Citat:
Ursprungligen postat av
Gracefulmind
"...jag varför juden i Kiev tigger pengar och vapen av västvärlden."
Kommentar till din ovanstående rad: -Herregud människa, du lägger så stor energi och mycket tid på att verka både bildad och intellektuell, men så kommer en sådan primitiv och smutsig/billig groda ur din mun som fördärvar allt. Som endast bevisar att du sysslar med hatfylld desinformation, men dock med sådan bristande fantasi och inlevelseförmåga att du inte kan skapa ett eget uttryck. Istället hänger du dig till vedertagen prorysk formulering för att förminska någon/förringa någon. I detta fall Ukrainas president. Som du försöker förminska och avhumanisera som: "juden i Kiev"...
Jag skäms för att jag en gång (2022 tror jag) skrev en replik på en av dina romaner här i tråden där jag uppmanade andra att läsa vad du skrev eftersom jag tyckte att vissa delar var välformulerade och tankeväckande... Det var ju korkat av mig. Men ack, hela livet är en enda skola...Och sedan avslutar du med: "Det är trist att Ukraina kommer förlora detta.." Vilket visar att du endast är en lögnaktig och manipulativ person och inget annat. Eftersom inget gör dig mer fuktig i trosan än tanken på just det scenariot.
Är det något jag avskyr så är det lögnaktiga människor.
Jag var spetsig i tonen angående uttrycket "juden i Kiev". Med tanke på vad som skrivs här uttryckte jag mig som min omgivning. Vad har jag ljugit om? Det jag har gjort är att argumentera för att Ukraina riskerar att förlora kriget så länge västvärlden inte ger det nödvändiga stödet till landet. Är det "lögnaktigt" och "pro-ryskt"? Du kan ju fråga varför ingen i den pro-ukrainska sidan i tråden vill skicka trupp till Ukraina och jag på den så kallade "pro-ryska sidan" är villig till det? Vidare har jag också förslagit diplomatiska lösningar vilket också har förkastas som "pro-ryskt". Vad jag förstår är att om du inte delar vad nu Washington DC, London, Bryssel och Kiev säger så är du "pro-rysk" även om du har de bästa intentioner.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tralfamadore
Rysstrollen har precis samma modus operandi, som om de vore stöpta i samma Kreml-fabrik och alla har gått samma påverkanskurs. Ovanligt många försöket att inta en approach av den neutrala realisten som talar med förnuft och med omsorg för Ukraina när de i själva verket vill sprida defaitism eller rena rama lögner. Personen du citerar gör bort sig rejält genom att ens nämna tiggarjude samt älta vad det innebär att vara en liberal demokrati. En Kreml-propagandist aka rysstroll kan alltid se in i framtiden som alltid slutar med en rysk vinst så det är lönlöst att stödja Ukraina och om man trots allt gör det är man en krigshetsare. Sen har vi den gruppen som är antivaxare, mot multikultur och tror att Putins krig är lösningen på dessa problem. Hursomhelst är det ett väldigt udda intresse att spendera mycket tid på forum för att propagera för en sådan motbjudande regim som Putins.
Jag är inte "antivaxare". Jag har aldrig varit en vaccinmotståndare. Inte heller argumenterar jag för att Putins krig kommer reducera migrationen till Sverige eller Europa. Jag har inte heller "ältat" liberal demokrati. Vad jag har skrivit är att västvärlden kan lösa konflikten i Ukraina på följande sätt;
1) Skicka mer vapen
2) Skicka trupp (nödvändigt i framtiden)
3) Lösa konflikten med diplomatiska medel
Jag har framfört alla tre argument som rimliga och nödvändiga. Det är knappast en pro-rysk position.
Citat:
Ursprungligen postat av
raskens
Läs kap 15 vid krig eller krigsfara. Riksdag kan besluta om att skjuta upp val ett år i taget. På ockupetad mark skall icke val hållas. Dom kan tillsätta en krigsdelegation som tar över riksdagens uppgifter. Lagstiftaren har varit smart och sett konsekvenserna av fienden rysslands ageranden och gjort mycket klok lagstiftning vid krig. Det finns mycket omfattande verktyg i lagstiftningen som inte ens Ukraina tillämpar. Men du tror nog mer på Hittepå från Kreml antar jag
https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/svensk-forfattningssamling/kungorelse-1974152-om-beslutad-ny-regeringsform_sfs-1974-152/#K15
Jag har redan citerat kap 15 (11§) i tråden angående uppskjutna val i Sverige och medgav att jag hade fel. Jag trodde att grundlagen förhindrade att val kunde skjutas upp i Sverige men det visade sig om 3/4 av riksdagen röstar för kan ett val skjutas upp med ett år under en krigssituation. Även solen har fläckar.
Citat:
Nato går inte in i andra länder dom försvarar medlemmarnas territorier vid angrepp utifrån. Visst kan Polen gå in i Ukraina men då tappar dom omedelbart NATO-garantin. Det vill ingen natomedlem riskera. Enda tillfäller en sån operation sker för att förhindra folkmord är om FNs säkerhetsråd ger klartecken. Du vet nog vilket sumprunkarland som har vetorätt i det rådet.
Det finns ingen "NATO-garanti". Det framgår tydligt i artikel 5;
Citat:
“The Parties agree that an armed attack against one or more of them in Europe or North America shall be considered an attack against them all and consequently they agree that, if such an armed attack occurs, each of them, in exercise of the right of individual or collective self-defence recognized by Article 51 of the Charter of the United Nations,
will assist the Party or Parties so attacked by taking forthwith, individually and in concert with the other Parties, such action as it deems necessary, including the use of armed force, to restore and maintain the security of the North Atlantic area.Any such armed attack and all measures taken as a result thereof shall immediately be reported to the Security Council. Such measures shall be terminated when the Security Council has taken the measures necessary to restore and maintain international peace and security.”
https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_110496.htm
Givet; "such action as it deems necessary", behöver USA och övriga NATO inte göra någonting om Ryssland attackerar Finland.
Om nu Ryssland är så fruktansvärda om du (och så många andra i tråden) hävdar är det väl rimligt att västvärlden faktiskt agerar? Vad är det som tar emot?