Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Det är väldigt surrealistiskt att följa den här tråden och jämföra med andra källor som t ex Simplicitus the Thinker (
https://substack.com/@simplicius76) eller The Duran på Youtube.
Precis ALLT tyder på att Ryssland klarat konflikten med Väst hyfsat bra. De har stark ekonomi, en starkare militär idag än innan kriget, intern sammanhållning. För Väst och speciellt EU är det tvärtom där inte ett enda europeiskt land land förutom kanske Polen och Finland har nån vettig armé.
Vad tror du pro-ryssar försöker att framställa i sina diverse kanaler? Att det går fantastiskt bra eller mindre bra för Ryssland?
Hur kan du vara förvånad.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Den enda återstående frågan är hur stor del av Ukraina som Ryssland tar över samt hur länge Ukraina fortsätter offra hundratusentals man för att fördröja. Ryssland har inga större problem att ersätta sina förluster med nya frivilliga medan Ukraina skrapar i botten av tunnan efter tvångsrekryter till köttkvarnen.
Jaså, de säger att Ryssland inte har några problem att ersätta sina väldigt höga förluster? De säger inte heller att Ryssland inte offrar hundratusentals soldater för att ta väldigt små landområden? Man undrar ju varför.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
I det läget gaggar trådens skribenter på om kommande segrar, ukrainsk överlägsenhet inom typ allt jmf med Ryssland, Wunderwaffen etc. Helt obrydda om de enorma förluster kriget skapar för ukrainska samhället.
Att Ukraina, med betydligt mindre artilleri och utrustning har lyckats försvara sig och skapat en frontlinje mot den näst största armén i världen kan väl inte undgå någon från att vara en bedrift. Annars undrar jag hur man missat det.
Du tror exempelvis inte att om Ryssland hade haft ofantligt med soldater att de skulle ha öppnat frontlinjen vid exempelvis Kharkiv igen? Hur kommer det sig att Ryssland inte anfaller från Belarus och övriga delar av Ryssland som de gjorde i inledningen av invasionen?
Jag kan hinta med att det har med tillgång till soldater att göra.