Citat:
Ursprungligen postat av
oskar1987
Verkar som om den Ryska militära floppen uteblir, MSM börjar sakta förbereda befolkningen för att Ryssland kommer att vinna konflikten, tom den galne norrbaggen Stoltenberg börjar prata i dessa termer.
https://www.expressen.se/kronikorer/mats-larsson/om-putin-vinner-kriget--har-han-besegrat-vast/
Hur definieras "vinna konflikten"?
Det är det viktiga här. Militärt är det fortfarande en enorm flopp för Ryssland. Ett land de skulle ha smulat sönder militärt, sett till styrkeskillnader och materiel på 2-3 månader maximalt, biter ifrån i snart 2 år på ett sådant sätt att ryska framryckningar räknas i enstaka kilometer, och deras gradvisa tillbakadragande har gjort att de nu kontrollerar mindre mark än de gjorde vecka 4 av invasionen.
Återigen: Det som sker i Ukraina är samma sak som om USA hade kört fast i en invasion av Kanada, och inte klarat av att besegra den avsevärt mindre och sämre utrustade kanadensiska försvarsmakten på närmare två år. USA skulle också ha tagit enorma förluster av sin fasta personal, sin befintliga vagnpark, och fått över 200 flygplan och helikoptrar nedskjutna av kanadensarna. Med rätta hade varenda militär, och övrig bedömare i hela världen sett det som ett
enormt underbetyg för USA.
Enbart i fallet ryssonanister så klarar man av att vända en motsvarande flopp till något i fantasin liknande en seger.
Om vi bortser ifrån den rent militäroperativa biten så verkar det mer och mer troligt att kriget avslutas med en förhandling, där, exempelvis de östra provinserna måste frånträdas för ukrainsk del, och det skulle Putin naturligtvis kunna vända till en politisk seger för hempropagandan. Vem som helst som förstår militär verksamhet förstår dock att det bara är en pyrrhusseger för rysk del, där de med berått mod slösat bort det bästa de har på meningslösa operativa famlanden i ett grannland, och lämnat sig själva vidöppna för kvalificerad fientlig verksamhet.