Citat:
Ursprungligen postat av
PedoJoeBiden
Det blir kul för svenne när kärnvapen-depån ses som ett legitimt mål och halva befolkningen stryker med eller får cancer vid detonationen.
Men så länge inte husse USA drabbas så är det lugnt.
"Best money we ever spent" tänker nog jänkarna.

Våra "neutrala" riksdagspartier har verkligen lyckats med att göra sig till ovänner med hela världen genom att vända upp röven åt alla håll, och nu senast genom att skicka landsförrädaren Pål Jonson att skriva under ett kärnvapenavtal.
Sveriges hemliga avtal med USA kan spåras till tidigt 1950-tal när Tage Erlander sålde ut fädernelandet bakom ryggen på befolkningen. Erlanders avtal innebar att Sverige skulle spionera på alla länder oavsett blocktillhörighet (även inkluderat Israel som USA inte litade på) och rapportera till USA, detta i utbyte mot ett vagt löfte att Sverige skulle omfattas av USAs försvar vid en eventuell krigssituation.
Pål Jonsons underskrift bekräftar endast det som kritikerna hävdat sedan länge dvs att Sverige i realiteten varit
"den dolda NATO-medlemmen", ett faktum som bevisats genom det Svenska försvarets alltmer långtgående anpassning till Amerikansk standard på i stort sett all militär materiel. Det mest uppenbara exemplet på detta är bytet av höjd och hastighetsangivelser på instrumenten i de Svenska flygplanen, något som innebär att Svenska flygplan kan användas av USAs krigsmakt vid behov.
Pål Jonsons underskrift är den sista spiken i kistan på den sk. neutraliteten och alliansfriheten, något som hållit Sverige utanför aktivt deltagande i de större militära konflikterna under 200 år.
Huruvida landsförrädarministern beaktat att Sverige numera gått från att vara det fridfulla landet på östersjöns västra sida till att vara kärnvapenbas för USA, och själv varit en aktiv del i detta genom sitt parti Moderaterna, och därmed en direkt fiende till Ryssland är en fråga som skall tas upp och utredas grundligt. Även frågan om landsförrädarministern erbjudits löften om eller redan fått materiell och/eller ekonomisk ersättning från USA för att driva denna fråga med NATO-anslutning, kärnvapenlagring och baser i Sverige bör skyndsamt utredas.
Pål Jonson som person, politiker och hans "karriär" som inflytandeagent och propagandist för USA/NATO diskuteras i en annan tråd:
Vem är Pål Jonson? (FB) Vem är Pål Jonson?