2023-12-05, 21:06
  #398677
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
I kongressen sitter kongressledamöter. Zelensky skulle tala till senatorer.

..och jag ser inget på Reuters tills nu iallafall..., och inte tänker jag trycka på din länk..

Mitt fel, senatorer ska de självklart vara.
Citera
2023-12-05, 21:06
  #398678
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Varför fortsätter Ukraina med dessa, som vi sett i månader, fullkomligt meninglösa offensiver i södra Ukraina? Dessa kostar Ukraina mängder av ammunition, utrustning, lidande och totalt meningslös slakt av dom egna trupperna - till ingen som helst jävla nytta.

Det kan omöjligen vara Överbefälhavaren Zaluzhny som är så genuint jävla korkad. Så vem??

Varför fortsätter ryssråttorna med sin meningslösa invasion?
Citera
2023-12-05, 21:12
  #398679
Avstängd
smaug20017s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
USCH! FY FAN VILKA BILDER! Det var verkligen hemskt att se plåtskadorna och punkan på den ena lastbilen. Annars hade det ukrainska försvaret lätt kunnat använda den till sina egna transporter. Nu behöver den få hjulet reparerat. Sjukt störigt att det ligger massa ryssar i vägen, det krånglar till bogseringen av den.
Har postat den filmen tidigare men som John Mcclane sa i Die Hard från 87, welcome to the war pal.....
Citera
2023-12-05, 21:14
  #398680
Medlem
Putin nominerad till årets person av Time.
Har dom ingen respekt för Ukraina öht?
Att ha med han på listan kan ju uppfattas provocerande av Ukrainare som har fått stå ut med ett invasionskrig och höga förluster.

https://www.expressen.se/nyheter/varlden/putin-nominerad-till-arets-person-av-time-magazine/
Citera
2023-12-05, 21:14
  #398681
Medlem
Taggads avatar
Som sagt!
Ukrainska partisanflickor visar ryssar vad dom anser om att dom stulit Krim.
Uppgifter: 24 ryska soldater förgiftade på Krym – av ”två trevliga flickor”
24 ryska soldater har dött efter att ha serverats förgiftad mat på en militäranläggning i Simferopol på den ockuperade Krymhalvön, skriver Kyiv Post med hänvisning till obekräftade uppgifter i ryska mediekanaler.

Enligt uppgifterna ska ”två trevliga flickor” ha serverat vodka, bröd, sås och ost som tack för att soldaterna ”skyddade dem”.
https://omni.se/t/ryska-reaktioner/10029e67-3a4c-4f29-8930-95026041532f

Kanske finns det ett alldeles eget ryskt Krim för dom avrättade där solen bränner i helvetet?
__________________
Senast redigerad av Taggad 2023-12-05 kl. 21:45.
Citera
2023-12-05, 21:19
  #398682
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av glimmande
https://en.wikipedia.org/wiki/Ukraine_Democracy_Defense_Lend-Lease_Act_of_2022


En annan källa:
https://www.geopoliticalmonitor.com/ukraine-war-dispelling-popular-lend-lease-myths/


En studie på hur Ukraina länsas, något som kommer fördjupas efter freden:
https://reliefweb.int/report/ukraine/war-and-theft-takeover-ukraines-agricultural-land

Ukrainas framtid är uppenbar för alla som vill se.

Ryssland betalade aldrig tillbaka sitt lend-lease. De betalade 722 miljoner $, kostnaden för Usa var 11,3 miljarder $, resten efterskänktes. De borde tvingat ryssjävlarna att betala tillbaka varje dollar, då kanske vi inte haft de problem vi nu har.
Citera
2023-12-05, 21:23
  #398683
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Ryssland betalade aldrig tillbaka sitt lend-lease. De betalade 722 miljoner $, kostnaden för Usa var 11,3 miljarder $, resten efterskänktes. De borde tvingat ryssjävlarna att betala tillbaka varje dollar, då kanske vi inte haft de problem vi nu har.

Det är skillnaden på hederligt folk och patrask. Finland lyckades betala tillbaka allt till Sovjet och Tyskland har gjort likadant. Man blir inte direkt förvånad att det är ryssarna som inte följer ingångna avtal.
Citera
2023-12-05, 21:33
  #398684
Medlem
donald12s avatar
intressant tv inslag från Ukraina om leopard 1

https://x.com/deaidua/status/1732006386643464299?s=20
Citera
2023-12-05, 21:33
  #398685
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av clutchshooter
Jag förstår att sanningen svider och att ukrainarna inte är så heliga som våra medier framställer dom.

Jag länkade källan till dig, så tror mer på den än dig
Du är inte vuxen nog att skriva på detta forum. Har du inte märkt att du på grund av din okunskap och din omogenhet får byxorna nerdragna gång på gång.

Du har fortfarande inte förstått att att ingen någonsin skriver på ett utkast.
Förhoppningsvis kommer du under skolgången att få lära dig vad ett utkast är och att ett utkast är ingenting ”man skriver på”
Citera
2023-12-05, 21:40
  #398686
Medlem
borrizs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Helt fel. I princip alla på vänsterkanten är ju totala Ukraina-dårar. Det finns inget som helst stöd för Putin och Ryssland där.
Du glömde att påpeka att alla på vänsterkanten älskar Donald Trump, eftersom att han går omkring i en röd slips.
(någon som missade att jag var en smula sarkastisk?)
Citera
2023-12-05, 21:42
  #398687
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kollegah1
Ryssarna besegrade tyskarna och finnarna medan amerikanerna blev blåsta som Sverige när vi sålde 1000 st Volvo 144 på kredit till en viss Kim Il Sungs… idag är skulden uppe på 3 miljarder sek. Två påminnelser per år skickas till landet i öst utan framgång.

Vad tror du resultatet i förlängningen blir när man inte fullföljer det man kommit överens om? Ingen förutom andra loosers vill göra affärer med en.

Både jänkarna, finnarna och vi är betydligt mer framstående på alla plan och har betydligt bättre samhällen.

Folk som inte betalar sina skulder går det aldrig bra för i längden.
Citera
2023-12-05, 21:45
  #398688
Medlem
Det är nu bekräftat att en rysk SU-24M blev nedskjuten över havet nära Snake Island. Bekräftat av försvarsdepartementet.

Ett ryskt spaningsplan är ute och söker piloterna.

Låt dom djävlarna dö. Dom visste uppdraget, dom skulle fälla en eller flera glidbomber mot Odessa-området.

Den bäste ryske piloten är en död rysk pilot.

Det kommer också rapporter om att Ryssland misslyckats med offensiven mot Stepove.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in