2023-11-18, 14:16
  #733
Medlem
barkeepers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Om någon journalist skulle börja rota i detta skulle vederbörande få samma fråga som Janne Josefsson fick av STV: ”varför undersöker du våra egna?”


Jag håller med.

Det är ju en rejäl spik i kistan både för social demokratic park, och gammelmedia.
Citera
2023-11-18, 14:36
  #734
Medlem
Det jobbiga i den här soppan är att S trots sitt islamist-vurmande/närmande och uppenbara falskspeleri ändå är populära främst pga. av att de får röster från proislamister i förorterna men också från den stora gruppen kvinnor som uteslutande sympatiserar med dem som har det socioekonomiskt/miljömässigt svårast i världen och bortser helt och hållet ifrån att dessa till stor del är antidemokratiska, kvinnokontrollerande, homohatande och västhatande.
Citera
2023-11-18, 14:56
  #735
Medlem
GAMLE SVARTENs avatar
Kopierat från Facebook:

För det första: Personer som har undersökt folkbokföringen uppger att Jamal el-Haj inte har någon sonhustru. Den ene sonen har aldrig varit gift, och den andre är skild och hans exfru saknar koppling till de palestinska områdena. Hans övriga barn är döttrar. Stämmer detta är saken avgjord. De här uppgifterna borde inte vara svåra för medierna att kontrollera. Gör det!

För det andra: Uppgifterna om 36 släktingar som dödats återges i olika medier men till synes helt olika sammanhang världen över. Det är teoretiskt tänkbart att det är samma händelse och att den faktiskt har ägt rum. Beskrivningen är dock misstänkt faktoidens och vandringssägnens natur, där samma berättelse återges i många länder, men aldrig med källhänvisning eller så exakta faktaangivelser av plats och person och så vidare, så att uppgifterna enkelt kan kontrolleras. Antalet 36 förekommer dessutom överraskande ofta i rapporteringen i andra situationer: 36 bebisar som ryckts från sina kuvöser, 36 dödade journalister, 36 sjukhus i Gaza, och så vidare. Orsaken till att just denna siffra återanvänds så ofta känner jag inte. Men det är noterbart, och borde leda till följdfrågor. Någon borde ställa dem.

Jag påstår alltså inte att Magdalena Andersson farit med medveten osanning i riksdagens talarstol. Men hon, hennes parti, övriga politiker, och framför allt Sveriges journalistkår har all anledning att följa upp den typen av påståenden som fälldes i partiledardebatten. Antingen har "Jamal Hamas" en sonhustru vars familj på 36 personer dödades härom dagen i kriget, eller också är uppgiften osann. Och i sådant fall bör det rimligen få tydliga politiska konsekvenser.

Min utmaning är alltså: Journalister i hela Sverige: Förenen eder! Utred detta hela vägen, och ge er inte förrän hela bilden av detta är helt klarlagd. De frågetecken som just nu står obesvarade är alltför stora för att lämnas ogranskade.
Citera
2023-11-18, 15:05
  #736
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GAMLE SVARTEN
Kopierat

För det andra: Uppgifterna om 36 släktingar som dödats återges i olika medier men till synes helt olika sammanhang världen över. Det är teoretiskt tänkbart att det är samma händelse och att den faktiskt har ägt rum. Beskrivningen är dock misstänkt faktoidens och vandringssägnens natur, där samma berättelse återges i många länder, men aldrig med källhänvisning eller så exakta faktaangivelser av plats och person och så vidare, så att uppgifterna enkelt kan kontrolleras. Antalet 36 förekommer dessutom överraskande ofta i rapporteringen i andra situationer: 36 bebisar som ryckts från sina kuvöser, 36 dödade journalister, 36 sjukhus i Gaza, och så vidare. Orsaken till att just denna siffra återanvänds så ofta känner jag inte. Men det är noterbart, och borde leda till följdfrågor. Någon borde ställa dem.

Såg i ett inlägg här i tråden att det kunde ha med Sura 36 i Koranen att göra. Kan ju förklara varför detta nummer dyker upp titt som tätt i de kretsarna.
Citera
2023-11-18, 15:33
  #737
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
Här är en artikel från den andra personen som också uppger att hon förlorat 36 personer i sin släkt. Ghada Ageel.
Hon listar flera förnamn som inte förekommer i listan på de 36 personerna i Jumasläkten.

https://www.aljazeera.com/opinions/2023/11/4/a-letter-to-president-biden-from-a-grieving-palestinian

Alltså två separata händelser där exakt 36 personer ur en familj dödats. Hon uppger ett datum också:
On Thursday morning, October 26, I woke up to the news of yet another massacre in Gaza.

October 26. 26e dagen tionde månaden. 26+10=36
Citera
2023-11-18, 15:57
  #738
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Happife11
Problemet är inte judarna som vill förstöra Europa med kalifatkrigare. Problemet är vita soyboys och feminister som fortsätter släppa in dem trots allt kaos vi redan har idag. Som i sig är ett resultat av judepropagandan.

En sund regering hade stoppat invandringen från mena helt o hållet, inte en enda till ska in, kastat ut varenda en som finns i brottsregistret och ställt krav på de som är här - fixa jobb inom 3 år annars åker ni ut, och systematiskt genomfört detta. De som befinner sig här och begår brott ska skickas ut omedelbart, hela klanen/familjen, noll tolerans. Ut dagen efter, skit i slösa pengar på att ge dem rättegång och skit, ta deras fingeravtryck och flyg ner dem till sin jävla öken. Går inte att rädda Sverige på något annat sätt.

Tyvärr så har vi bara ett parti i Sverige som är indelat i 8 sub-partier För att skapa en skendemokrati. Hela riksdagen och många myndigheter samt banker är totalt i klorna på globalisternas. Innan detta åtgärdas kommer allt bara att bli värre.

Vi har bara statister i riksdagen. Inte en enda genuin person finns att hitta i det politiska toppskiktet.
Citera
2023-11-18, 16:00
  #739
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptagon
Det skulle inte gynna Israel att se en islamisering av väst. Tvärtom skulle det vara kontraproduktivt, eftersom ett väst där islam blir dominant troligtvis skulle vara fientligt inställt gentemot Israel. Det skulle kunna leda till minskat stöd och stora protester, liknande de vi ser idag när Israel genomför militära operationer i Gaza.

Islamiseringen av väst är för att kunna införa övervaknings- och kontrollsamhället där Israel drar i spakarna. Ett homogent fredligt och tryggt Europa hade varit svårare att korrumpera.

Varje gång judarna blir utsatta så stärks deras skydd och därav deras position i samhället. Tillslut är de untouchables.

För varje terrordåd kommer vi närmare en fascistisk dystopi. I den dystopin är planen att judarna ska styra över en blandad massa som aldrig kan bygga gemenskap eller gemensamma naturliga ledare.
Citera
2023-11-18, 16:03
  #740
Medlem
hannybannys avatar
Detta uttalande bekräftar ju bara statsministerns tes, eftersom Israel är ute efter att utplåna Hamas. Så nu utplånades alltså 36 släktingar till El Haj. Hamas.
Citera
2023-11-18, 16:16
  #741
Medlem
https://www.nbcchicago.com/news/local/chicago-area-family-mourning-36-family-members-killed-in-gaza/3265491/
Citera
2023-11-18, 16:17
  #742
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av herrkaffekopp
Ja han skickade ett sms och tog avstånd från hamas någon timma senare, förmodligen efter påtryckningar från sosseriet 😂

Ett SMS…. Det är damage control, inte ett avståndstagande.
Citera
2023-11-18, 16:23
  #743
Medlem
Den ene sonen verkar jobba som byggnadsingenjör och den andre som fastighetsmäklare i Malmö.

Båda ogifta i svensk folkbokföring men en av dem skall enligt deras farsa alltså ha en hustru i Palestina där 36 av hennes nära släktingar mördats av israeler nyligen.

Sanslöst märklig historia. Att inte journalister gräver i detta är synnerligen märkligt.

Sönerna födda 1989 resp. 1991.
Citera
2023-11-18, 16:36
  #744
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GruppboendetFisken
Aftonbladet har gått ut med att det är Jamal El-Hamas svärdotters familj som utplånats.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/3EaJMe/jamal-el-haj-min-svardotters-familj-mordades-i-gaza
Samt att Jamal säger att det är så. Men de säger INGENTING mer än att Jamal helt enkelt bara påstår att det är så. Inga följdfrågor, om vilka de är, vart de dog, eller under vilka omständigheter. Sådana frågor kan ju få hemska svar...

För såssetidningen Aftonbladet handlar detta nog snarare om ett försök att äga narrativet, genom att ha information tillgänglig som ingen annan har. Högermedia får nog inga intervjuver med Jamal El-Hamas nu, utan det är såklart bara Pravda.. Aftonbladet menar jag.. som har intervjurättigheterna, så att säga. Men ändå lämnar de inte ut någon information alls, mer än att det är svärdotterns familj. Vilka var de då? Vart var de när de dog? Under vilka omständigheter? Hade de vapen i händerna? Sådana frågor kunde ju ställts!



Meningslös fråga, som du själv vet svaret på.

Rinkeby, muslimer, gamla gråsossar. Kanske någon förvirrad svensk förstagångsväljare som tror att hon står på Arbetarens sida... Men S står ju uppenbarligen för islamism nu för tiden.
Det är märkligt att ingen som kan se faran! En ung muslim man i Tysk TV sa klart och tydligt: Vi fick order om att ta över Tyskland". Och vi bara släpper in fler och fler. Hårresande
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in