Citat:
Ursprungligen postat av
AllHailBoognish
Undrar om logiken är att kvinnor har nog erfarenhet och förstånd för att förvänta sig socialt kompetent flirtande, och för att barn inte har det så borde lite vad som helst fungera? Eller om de bara är efterblivna och i totalt kåtslag, så logiken försvinner helt och hållet.
Grejen är ju att grooming kräver en väldig försiktighet med hur man trappar upp saker på ett till synes oskyldigt sätt, tills man vunnit tillit och sakta man säkert kan ta det hela för långt så det knappt märks. Det är hela mekaniken bakom. Jag har aldrig förstås aldrig haft sexuell kontakt med barn i vuxen ålder, men minns ju själv när man var 14-15 och de jämnåriga flickorna var blyga och försiktiga. Det fattar väl vem som helst att man inte kan skriva som han gör då. Det är som att börja vifta häftigt med armarna när man försöker locka till sig en kissekatt.
Jag har också funderat på det där. På Dumpen ser man ju prov på den klassiska och långsamma groomingen men också de som kör igång i 180 på direkten och i typ tredje meddelandet vill se fitta, visa kuk eller frågar om barnet gillar sex. Blir inte heller klok på om det är kåtslaget som gör att hjärnan kopplas ut eller om de är så jävla tappade att de tror att det kommer att funka. En kompis lanserade idén att de kanske inte tror att det kommer att funka men att de gillar själva snusktextandet och liksom går på vinst och förlust. Bara att skriva såna saker pirrar skönt i peddobyxan liksom. Det är väl iofs en del i kåtslag som tar över, men ändå.
Annat som är intressant är dessa personers brutalt goda självförtroende. De flesta är ju fula som stryk redan som det är men så skickar de dessutom extra osmickrande bilder. Wtf liksom? Som rödskäggspeddot som åkte dit i Uppsala. Den första (?) bilden han skickade. Alltså, vem gör så om man ska locka någon till sexuellt intresse? Oavsett ålder på mottagaren. Intressant med honom dock är att han ser rejält utslagen ut och inte verkar leva ett särskilt ordnat liv men han lyckas ändå skriva bättre än många andra.