"
05 November 2023 22:53:16
Cymbidium Orchidee En vanlig fråga i butiken är om den verkligen är en Orchidee då den inte ser ut som de ””vanliga” De ”vanliga” orkidéerna är vad många förknippar med Brudorkidè phalaenopsis Men visst är Cymbidume en orkidé. Den växer kraftigt och behöver mycket vatten och näring för att utvecklas optimalt. Eftersom Cymbidium vill ha en luftfuktighet över 50 % för att trivas bör växten duschas ofta,gärna dagligen med sprayflaska 💦 Under vår - höst kan du skämma bort den med orkidénäring vid varje vattning. Cymbidium trivs mycket bra utomhus i kruka när det inte är risk för nattfrost och den bör stå utomhus från vår till hösten för att få nya knoppar och förbereda sig inför blomning För dig som vill ha den inomhus året runt så rekommenderar jag en sval plats med mycket ljus. Vattna den ofta och ge den näring! Så kommer den blomma en gång om året och stå sig vacker med ett frodigt bladverk mellan blomningarna 🙌🏻 Din cymbidium kan med fördel planteras om när växten har blivit för stor, men inte för ofta. Låt det gärna gå några år i mellan. Vid omplacering ska du använda orkidékompost. Finns i butiken och kan även tas hem på beställning ☺️"
Många varianter när det gäller stavning. Intressant växling mellan akut och grav accent.
Orchidee
orkidéerna
Brudorkidè
orkidé
orkidénäring
Mest intressant är, men inte förvånande, att hon som vanligt klippt och klistrat från nätet. Det fetade är direkt kopierat från Plantagens sida om skötsel av den där orkidén. Säkert ännu mer, orkade inte jämföra mer än så där.
My briljerar med skötselråd... 🙄
Plantagen tar 299 kronor för den, My mycket, mycket mer. Såg att hon skrev tidigare om den att "den kostar en bra slant....." eller nåt i den stilen.
https://www.plantagen.se/cymbidium-orkid%C3%A9-hojd-60-cm-flera-farger-521226.html
årrrtjidee