Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Vård får de väl på rättspsyk? Det är ju personal med medicinsk kompetens, även om personerna har åkommor de kanske aldrig blir frisk från helt och hållet får de väl vård? Vad menar du med att de inte får vård? Vissa som är där har väl också fel i skallen som med dagens kunskap inte är behandlingsbara på sätt att de någonsin kan förväntas bli friska.
Jag tror skillnaden är om den dömde har något som skulle kunna hanteras inom öppenvård, det kan man hantera i fängelse. De som har psykisk sjukdom som kräver vård (medicinering och relativt mycket övervakning) på sjukhus dygnet runt blir så mycket krävande till kompetens hos personal men även också med tillvaron med de övriga fångarna. Alltså att det blir stökigare och kräver högre personaltäthet.
Vården på rättspsyk består av förvaring. Kanske ett psykologsamtal i veckan samt övermedicinering med jobbiga biverkningar. Då kan man lika gärna säga att kriminalvården också är vård med sina program och yogakurser.
Grejen med rättspsyk är att de sitter kvar långt efter att de blivit friskförklarade. Du sitter alltså med svårt sjuka människor i 5-6 år extra, och det behöver inte ens vara ett grovt brott utan räcker med olaga hot eller falsklarm. Jag tycker det är orättvist och speglar samhällets syn på psykiskt utsatta. Alla har inte ens en psykisk sjukdom, vissa har bara autism, tvångstankar eller intellektuell funktionsnedsättning, även om dessa kan få fängelse också.
Frisk och sjukförklaringar kan ibland ske godtyckligt, exempelvis har kvinnor tre gånger högre risk att få rättspsyk istället, enligt kriminologi för att kriminellt beteende inte är kvinnligt och kvinnor inte då tas på samma allvar.