Citat:
Ursprungligen postat av
Goatpower1911
Ja precis. När Turkiet säger att de "tar emot" flyktingar så är det mer som ett "transit land", att de förflyttar sig genom Turkiet, kanske tar en 2 månaders paus där innan de åker till sin slutstation i Europa.
Det har du helt rätt i, man förväntar sig en stor flyktingvåg och spridning av kolera och tuberkulos.
Det du missar är att vinst/förlust-chansen är cirka 50/50, se på Ukraina, där dom ryska förlusterna kan vara 1/4 av Ukrainas.
Antar att du fattar att gud inte står på någons sida, helt oväsentligt, vinst/förlust-chansen 50/50 baseras på visst samarbete mellan Hamas och Hizbollah (Gaza, Syrien, Libanon), med visst stöd ifrån Iran (enligt predictive AI).
Om dessutom Turkiet och Ryssland stödjer Palestinierna så skiftar sannolikheten till Palestiniernas fördel.