2023-10-31, 00:03
  #1561
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av toblemona
Svampförgiftning avskrevs på ett tidigt stadium.
Finns nog en hel del olika arter av svampar som inte är kemiskt sett karakteriserade heller.
Gifterna i vit och lömsk flugsvamp vållade en akademisk sensation när de karakteriserades.
Därför att de bestod av små cykliska peptider som knappt finns någon annanstans.

Sedan visade det sig att flera av de större hattsvamparna innehöll ytterst små mängder av samma ämnen.
De fick verkligen driva analystekniken till sin spets för att kunna identifiera dessa ämnen.

Likadant hos lavar och mossor att de har relativt okänd kemi tyvärr.

Citat:
Ursprungligen postat av killerboot
Gullregn men tror fortfarande ricin

Det är väl i så fall bara fröerna som ser ut som små bönor som man skulle plocka så här års ?

Citat:
Ursprungligen postat av Gigadibs
Nåja. Nu plockade läkarna som behandlade Litvinenko fram Geigermätaren, som inte gav något utslag p.g.a. alfapartiklarna. Det var först när militären i Porton Down gjorde en spektrografisk analys av ett urinprov som man upptäckte en spajk med rätt våglängd för isotopen.

Nej, Polonium 210 kan vi nog utesluta. Men varför i herrans namn plockade man fram Geigermätaren hör också? I Litvinenkos fall tyckte hematologen att patienten liknande en patient som blivit helkroppsbestrålad före en benmärgstransplantation. Ergo strålningsskada. Liknande indikation här? Jag kan garantera att man inte plockar fram Geigermätare och hoppas på det bästa utan indikation.

Om någon är intresserad så skrev jag en något filosofisk betraktelse över Litvinenkoutredningen för några år sedan: https://medium.com/@Blougram/its-polonium-whatdunnit-how-sparkling-wit-beat-the-scientific-method-in-the-case-of-alexander-79b191 7002bb

Hmm, det syns väl bara utåt sett på vita människor, och Litvinenko var vit.
Hos svarta går det inte att se på huden.
Däremot håravfall, slemhinnorna blir såriga, och kan flagna, och det bildas stora blåsor inne i munhålan. Men bara vid stora stråldoser i så fall.
Blod i avföringen och i urinen brukar höra till. Patienten har frossa. Plus att somliga blodkroppar saknas.
Benmärgen kan inte bilda några blodkroppar vid riktigt höga stråldoser, och antalet blodkroppar sjunker stadigt under cirka en 10-14 dagars period.

Geigermätaren ger bara utslag på radioaktiva ämnen som finns kvar i kroppen.
Men har kroppen bara utsatts för kraftig röntgenstrålning så finns det ingen röntgenstrålning kvar i kroppen.
Vanliga röntgenmaskiner kan inte ge så värst höga stråldoser.
Det är en konstruktionsfaktor.
Det är dock annorlunda med röntgenutrustning som ska användas för att mäta tjocka svetsfogar.

Det kanske kan vara en rutinåtgärd att de plockade fram Geigermätaren ?

Geigermätare kan dock vara lömska eftersom själva Geigerröret och elektroniken är så ömtåliga.
Finns exempel på att instrumentet varit trasigt och man trott att mätobjektet varit strålningsfritt när de i själva verket befunnit sig i en miljö med hög strålningsbelastning.

Därför så brukar man ha med sig några provbitar av tex uranmalm så att man kan kolla att den reagerar som den ska.
Citera
2023-10-31, 00:10
  #1562
Medlem
bradgardsindianens avatar
Om familjen skulle haft påverkan av någon sjukdom som de haft tidigare, TBC eller något så skulle det väl märkts?
Citera
2023-10-31, 00:13
  #1563
Medlem
Hallbarhetnollas avatar
Kan det vara överkonsumtion av svamp/bär nedsmittat från Chernobylhaveriet eller något militären råkat spilla ut i svampskogen?
Citera
2023-10-31, 00:36
  #1564
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rubin22
Du får väl tro på osannolika saker.
Gissa på!
Magsjukesymtom av jordnötsallergi?
Det låter inte vidare troligt i min värld!

Se inlägg #1550 angående symtom av Jordnötsallergi.
Ovanligt att man dör av (3 sedan 1996 i Sverige) men det här fallet är ju särdeles ovanligt.
Citera
2023-10-31, 05:13
  #1565
Medlem
Tror dock ff på nåt virus som smittar vid (via slemhinnor) nära kontakt ex. pussar, kyssar..men svårt se att detta kommer fram eller att de kommer lösas.
Citera
2023-10-31, 06:46
  #1566
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hagelskur
Tror dock ff på nåt virus som smittar vid (via slemhinnor) nära kontakt ex. pussar, kyssar..men svårt se att detta kommer fram eller att de kommer lösas.

Redan första dagen meddelade man att det inte kan handla om en infektion eftersom blodproverna inte visade några tecken på någon form infektion.
Citera
2023-10-31, 06:54
  #1567
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hallbarhetnolla
Kan det vara överkonsumtion av svamp/bär nedsmittat från Chernobylhaveriet eller något militären råkat spilla ut i svampskogen?

Rimligtvis har polisen sagt till pappan ungefär så här: ”Det är mycket viktigt för läkarna att få veta vad ditt barn blivit förgiftat av för att kunna rädda livet på henne.” En av de första frågor som polisen rimligtvis ställt är om familjen plockat något ute i skogen, svamp, bär, rötter, nötter. Det känns väldigt osannolikt att pappan skulle ljuga om förgiftningen varit en olyckshändelse.
Citera
2023-10-31, 06:59
  #1568
Medlem
Farliga-Farans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Nu blir det kanske kymigt hos pizzerian igen…; larm om dålig kebab:

https://www.expressen.se/nyheter/larmar-om-kebabforetag-smuts-rester-och-mogel/

En leverantör i Malmö. Som levererar över hela landet.

Dessutom meddelar AB att åkl. väntar provsvar mot slutet av denna vecka:

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Mol81r/magsjukefall-i-soderhamn-provsvar-kan-komma-i-veckan

Alla åt inte från pizzerian. Och i dessa trakter köper man kebabkött från Järvsö Kebab, om man vill ha gäster på sitt hak.
Citera
2023-10-31, 07:07
  #1569
Medlem
Eftersom det inte finns någon förpackning som giftet förvarats i, typ gasol-tub, medicinkarta, tom glykol-flaska, plastpåse som man haft spännande ”kryddor” i från Eritrea eller någon annan typ av förpackning,

Och eftersom det inte finns någon berättelse om något speciellt man gjort, typ plockat svamp i skogen, eldat grillen inomhus, barnen hittat en ovanlig burk i skogen med texten ”senapsgas”,

Så tyder allt på att förgiftningen varit avsiktlig, dvs mord eller utökat självmord med något ovanligt gift.

Ingen FÖRPACKNING och ingen BERÄTTELSE = avsiktlig förgiftning = mord eller utökat självmord.
Citera
2023-10-31, 07:14
  #1570
Medlem
Skulle det handla om mord måste man rimligtvis fått mat eller dryck av någon som alla ätit eller druckit.
Citera
2023-10-31, 08:11
  #1571
Medlem
killerboots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mammamonroe
Skulle det handla om mord måste man rimligtvis fått mat eller dryck av någon som alla ätit eller druckit.

ja och för att inte bli mistänkt utan att bara bli ordentligt sjuk medans dom andra förhoppningsvis dör som man planerat, ja då behöver man ju bara ta en berydligt mindre mängd gift på sin del av maten
Citera
2023-10-31, 08:12
  #1572
Medlem
rubin22s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Om familjen skulle haft påverkan av någon sjukdom som de haft tidigare, TBC eller något så skulle det väl märkts?
De skulle ha sett det, då tbc finns i andra länder och magsjuka är inte heller det typiska symtomet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in