Citat:
Ursprungligen postat av
OPHuvudsak
Vilken däckverkstad tar 20 minuter på sig att skifta hjul? Är man någorlunda rutinerad skiftar man ett hjul på under minuten. Hela arbetet bör därför ta absolut max 7 minuter.
Ja, en däcksverkstad med ordentlig lyft och god vana tar det på 10 minuter. Som lekman som jävlas med en vanlig domkraft och bara kan lyfta ett hjul/en sida i taget tar det mer tid än så. Vilket var vad han hänvisade till.
Men det är lätt att man glömmer bort är att det är inte bara 10 minuter det tar på däcksfirman. Man ska hitta en lucka i sitt schema och hoppas på att firman har tid just då. Och är det drop-in kan väntetiden vara lång. Måste man dessutom åka genom halva stan och tillbaka för att få hjälpen kan bara det ta 30 minuter eller mer.
Jämför det med att bara köra in bilen i sitt garage, pumpa upp ena sidan, byta till vinterdäcken (som redan ligger i garaget) och backa ut. Allt som allt kanske 20 minuter. Och man kan ta det när som helst som man har en halvtimme till övers.