2023-10-22, 17:13
  #23557
Medlem
Skogsvattes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fittplyte
Det är så va? Det ÄR en standup-rutin du försöker sätta här?
Al jazeera är ju för fan arabnytt "seriös analys" va? Ungefär som att påstå att Jimmie Åkesson har tre eritrianska fadderbarn hemma.
Joe Biden har EFTERFRÅGAT en oberoende internationell utredning. "Avfärda" är ett ord som på svenska betyder motsatsen. Du får titta över koden i din bot, den verkar översätta helt tokigt.

Vi försöker igen: eftersom AP:s analys tydligen är den mest seriösa så kan vi tillsammans gå igenom deras resonemang. Här är videoklippet: https://apnews.com/article/israel-palestinians-hamas-war-hospital-rocket-gaza-e0fa550faa4678f024797b72132452e3

Jag citerar kärnan:
One [of the rockets] appear to veer off and break apart mid-air.

— You can see obviously it falls, and flies off and disintegrates. It is not surprising a number of weapons fell, and it's well known that a number of weapons will drop inside Gaza and do drop inside Gaza [...].
Videoklippet visar hur en raket skjuts ned och exploderar i luften. Övriga raketer finns det inga som helst tecken på att de skulle ha felantänt eller på annat sätt ändrat kurs. Tvärtom: videoklipp (https://twitter.com/MyLordBebo/status/1714638443366486355) visar hur samtliga raketer flyger i rätt riktning mot Israel och bort från sjukhusområdet, samtidigt som den sista tydligt träffas i luften och exploderar. Al Jazeeras analys innehåller tidsstämplar för Israels 4 andra JDAM-bombningar av sjukhusområdet innan den sista bomben slutligen exploderade: https://www.youtube.com/watch?v=yyNLvL_8SeY. Den bevisar att Hamas-raketerna redan skjutits ned långt innan sjukhusexplosionen ägde rum.

Teorin verkar gå ut på att denna missil (eller någon av de andra missilerna) exploderade i luften och sedan flög tillbaka mot Gaza och exploderade igen vid sjukhuset, men det finns inga som helst bevis för detta.

I Channel 4 News analys, som bl.a. använt ljudprofiler och splitteranalys, så är det tydligt att bomben släpptes i riktning från Israel och att ljudprofilen överensstämmer med en sådan riktning: https://twitter.com/Channel4News/status/1715437877604049094
Citera
2023-10-22, 17:16
  #23558
Medlem
baggebo1s avatar
Israel gjorde ett intrångsförsök kring Khan Yunis i södra Gaza. Hamas slog ut en tank och två bulldozers:

https://twitter.com/alestiklalen/status/1716110042850549877

Fyra israeler skadade vid försöket:

https://twitter.com/English_AlAhed/status/1716110268739019217
Citera
2023-10-22, 17:19
  #23559
Medlem
Hat föder hat..
De gäller alla i Palestina och inte bara palestinier .
Va i helvete sysslar Israel och den kraftigt korrumperade netanjahu med..
Han står åtalad för korruption, flera gånger om.
Var i helvete är denna rättegång?
När skall den äga rum..
Finns minst 5000 Palestinska fångar i israeliska fängelser..
Nästan ingen har någon dom eller rättegång..
Vad är det för en jävla stat israel
__________________
Senast redigerad av soprano-number-one 2023-10-22 kl. 17:22.
Citera
2023-10-22, 17:22
  #23560
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Paul.Honecker
Israel måste erkänna staten Palestina inom 1967 års gränser, som Sverige gjorde.
Jag anser att Sverige gjorde fel där och borde dra tillbaka erkännandet av "Palestina" som stat.
Citera
2023-10-22, 17:24
  #23561
Medlem
MrEGreys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kratatch
Kom det verkligen från Israeliska källor? För vad jag såg sa dom rakt ut att de inte kunde verifiera det. Men att det fanns bevis på att barn hade halshuggits. Om än antalet var okänt.

Det kom från en israelisk journalist som berättade att hon pratat med en israelisk officer som uppgav sig ha pratat med soldater som sett det. Sedan började media citera media och ingen verkade ens försöka kolla upp storyn innan någon turkisk nyhetsbyrå kom på att vända sig till IDF och fråga. IDFs svar var att man inte hade kännedom om saken.

Jag uppfattar det som en ren nyhetsanka förorsakad av att det var en spektakulärt avskyvärd historia som berättades och de mediekanaler som rapporterade om saken inte ville missa storyn. Total avsaknad av pressetik. Om Israel eller israeliska grupperingar hade velat skapa en falsk story om detta så hade det väl funnits någon attribuerbar som fortfarande hävdade att detta hänt, ungefär som Hamas kommer att fortsätta att hävda att sjukhusbombningen var en israelisk attack oavsett hur mycket bevis som kommer fram och bevisar motsatsen. IDF hade väl då heller knappast kommenterat saken som de gjort. De enda som fortfarande hävdar den där storyn är några av de allra stolligaste SD-incelsen här och anonyma stollar på internet är nog inte riktigt vad IDF jobbar med för att få ut sina psyops. IDFs linje verkar vara att försöka få död på den där storyn genom att inte prata om den utan att istället berätta om de mord som faktiskt förekom, även på barn.
Citera
2023-10-22, 17:24
  #23562
Medlem
Majoriteten av världens länder, har erkänt Palestina som stat, så
Citera
2023-10-22, 17:24
  #23563
Medlem
Skogsvattes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kratatch
Qatar ägt statsmediebolag. Du vet Qatar där Hamas ledningen sitter med Qtars ledarskaps goda minne. Och du väljer att anse att dessa är trovärdiga? Herre jösses.

Var det någonting särskilt i Al Jazeeras analys som du inte höll med om?

Citat:
Ursprungligen postat av fittplyte
Vi bor i ett demokratiskt västerland. Israel är den enda demokratin i mellanöstern.
Det enda rationella är att stötta demokrati.
Muslimska invandringen i Sverige - du inräknad - stöttar islamism över demokrati. Detta är att inte tänka rationellt.

Israel går i bräschen för att avislamifiera ett land. Jag hoppas det är startskottet som resten av den fria världen apar efter.

Jag förstår att du är jätteupprörd över muslimer i Sverige (ett resultat av judisk aktivism) och att massmord på muslimska småbarn därför alltid är berättigat så länge det begås av judar mot muslimer, men att kalla Israel en västerländsk demokrati är löjeväckande. Israel är på många sätt en apartheidstat med raslagar, utöver att vara en illegitim terrorstat grundad på terrorism, en internationell hub för ekonomisk brottslighet, mm.

Du kan inte låta ditt missnöje över muslimer i Sverige spilla över till irrationella vredesutbrott och uppmaningar till massmord på muslimer. Det är vidrigt och omänskligt. Ryck upp dig.

Citat:
Ursprungligen postat av VetVemDuAr
Om du väljer att blunda för seriösa medier och underrättelsetjänster och istället slukar allt från Al-Jazeera med hull och hår, som är dokumenterat biased av oberoende granskare, är det inte mycket mer jag kan göra för dig.

Problemet är när icke-transparenta och svepande analyser tas på större allvar än noggranna, omsorgsfulla, objektiva och transparenta analyser, oavsett om de råka komma från källor som prima facie kan uppfattas som vinklade. Påståenden från USA, Storbritannien eller IDF om att bomben "sannolikt" kom från Gaza är inte trovärdigt. Däremot är öppna och transparenta analyser trovärdiga, och det har AP tyvärr inget ägnat sig åt. I det hänseendet är bl.a. Channel 4 News och Al Jazeeras analys bättre. Och de är inte de enda som publicerat noggranna och öppna utvärderingar av videoklipp, ljudinspelningar, mm., som visar att Israel låg bakom bombningen.
Citera
2023-10-22, 17:25
  #23564
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av soprano-number-one
Jag är som sagt etnisk svensk.
Bara det, att jag inte har dessa fruktansvärda fördomar som ni har.
Det får ni respektera, era rasse svin
Rassar går ut här och lever sin rassevärld..
Era internet, gangstrar

Oj vad vild du blev av att någon inte gillar Islam samtidigt som du spyr galla över Judar. Men det är vi som är rasister xD
Citera
2023-10-22, 17:25
  #23565
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av soprano-number-one
Jag är som sagt etnisk svensk.
Bara det, att jag inte har dessa fruktansvärda fördomar som ni har.
Det får ni respektera, era rasse svin
Rassar går ut här och lever sin rassevärld..
Era internet, gangstrar

Det sista jag hörde och såg var en massa pro-palestinska demonstrationer med jubel och hurra i direkt anknytning till Hamaz attack mot oskyldiga civila. Därefter en massa demonstrstioner där man uppmanar islamistiskt våld mot oss i väst när det började bli lite jobbigt, och nu sitter du och kallar alla som ifrågasätter om kopplingen terrorister och islamister verkligen är något att ha i väst för rasister?



Vem är rasisten egentligen?
__________________
Senast redigerad av Dcman 2023-10-22 kl. 17:29.
Citera
2023-10-22, 17:26
  #23566
Medlem
Fram till 2023 hade 139 av FN:s medlemsländer erkänt Palestina, enligt Palestinska myndighetens FN-representation. Bland dem finns Sverige (2014) och Island. Många av erkännandena kom redan efter en självständighetsförklaring från PLO 1988 (se Modern historia).
Citera
2023-10-22, 17:27
  #23567
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skogsvatte
Var det någonting särskilt i Al Jazeeras analys som du inte höll med om?



Att den skulle vara seriös. När de inte ens vet vad det är dom analyserar.
Citera
2023-10-22, 17:28
  #23568
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av soprano-number-one
Fram till 2023 hade 139 av FN:s medlemsländer erkänt Palestina, enligt Palestinska myndighetens FN-representation. Bland dem finns Sverige (2014) och Island. Många av erkännandena kom redan efter en självständighetsförklaring från PLO 1988 (se Modern historia).

Sossarna* Inte Sverige.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in