Citat:
Ursprungligen postat av
GlennvonGoteborg
Exakt! Så varför skulle alla de folkslag du nämnde (som i övrigt var minoriter) och bor/bodde i Palestina ge bort sitt land till judarna 1948?
Kristna palestiner var desdutom över 60% av befolkningen i Palestina fram till 1948.
Området (inte landet) styrdes av Britterna och tillsammans med FN förordade man en 2 stats lösning. Alla folkgrupper jag precis räknade upp accepterade ju detta förutom just araberna (och du också tydligen), Arabernas förslag var att dom skulle ha hela området Palestina som sin stat. Varför skulle alla dom folkgrupper jag precis räknade upp acceptera det?
Du vet ibland måste man kompromissa. Araberna hade redan 1937 kunnat acceptera Peel Commission som gav Judarna 20% av landet i Palestina, men det var man inte ett dugg intresserad av.
Citat:
Ursprungligen postat av
GlennvonGoteborg
Jag har inte medverkat när Abdul sätter på Hamida en fredagskväll i Gaza.
Så jag kan inte svara på det.
Men antar att de är familjekära, älskar barn, fokuserar på det som är viktigast i livet; sin familj
Speciellt om inte har tillgång till materiella ting som tar fokus från en, blir det nog ännu tydligare vad verklig lycka är=en stor familj.
Till skillnad från oss i Sverige. Världens singeltätaste land. Där 40% käkar lyckopiller och 50% skiljer sig.
Där barnen upofostras av Staten och aldrig någonsin har så få barn fötts i Sverige.
okej, men jag tyckte du beskrev det som "ett öppet koncentrationsläger" ? Varför väljer man att skaffa barn i sådan misär? Kan inte riktigt tänka mig att det var så högt barnafödande i auschwitz eller treblinka, men vad vet jag.