Citat:
Vad spelar det för roll för Felicia om släkten har det gott ställt? De har inte ansvar att försörja henne, de kanske är snåla och inte vill hjälpa med egna medel, men som minst anser de att Felicia behöver transporteras till sitt hemland.
[/b]
Att de sedan verkar ljuga säger en del om familjen.
[/b]
Att de sedan verkar ljuga säger en del om familjen.
Felicia befann sig i sitt hemland i Thailand. Hon bor och försörjer sig i Thailand sedan 2022.
Hon är utflyttad från Sverige och betalar ingen skatt i Sverige.
I Thailand fanns tydligen också den 25-åriga Felicias pojkvän och vänner.
Thailändska sjukhus har utomordentligt bra sjukvård, sannolikt i många fall bättre än svensk sjukvård.
Så vad är egentligen problemet? Varför ska hon överhuvudtaget flyttas till Sverige?
Det är modern, morbrodern och en bror som vill ha Felicia återförd till det forna hemlandet Sverige, Felicia själv kan inte ha gett uttryck för det eftersom hon tydligen varit i "koma"?
Felicia kanske inte alls vill tillbaka till Kronofogden och 380.000 kr skulderna?
Det är FAMILJEN som vill ha Felicia till Sverige. Det är FAMILJEN som vill ha andras pengar till det.
Vad Felicia själv kan vilja har inte ens diskuterats.
Tänk om de gör detta mot Felicias vilja?
Tänk om det Thailändska sjukhuset bara vill ha betalt och inte bryr sig ifall de släpper i väg henne med sin ursprungsfamilj trots att hon har ett nytt liv med pojkvän i Thailand?
Vänd på det - om detta vore en Iransk familj vars dotter lever ett fritt liv som porraktris med ny sambo i Sverige - skulle vi verkligen tycka att det vore ok om de utan att fråga henne återförde henne till Iran?
Felicia är en myndig, vuxen och självförsörjande kvinna bosatt i Thailand. Var är Felicias pojkvän/sambo? Vad vill han? Varför är det så tyst från honom?
Han som nog måste betecknas som mest närstående Felicia i vart fall enligt svensk lagstiftning.
Väldig blåögt att folk skänker pengar för att anhöriga ska lyckas ta henne dit FAMILJEN vill.....
