Citat:
Ursprungligen postat av
vichy6
Källa? Hittills går jag vad föräldrar säger. Skulle aldrig! bemöta fb-”troll”
Det är ju helt sjukt hur det har urartat.
Tråden handlar för mig om panik när en anhörig förolyckas. Och hur man gör för att rädda upp det.
Inte allt annat jävla skit och påhopp. Irrelevanta grejer och rent hat.
Föräldrarna HAR ju redan bevisligen ljugit om vad hon gjorde i Thailand, att hon inte var en backpacker utan en porraktris, hur länge hon varit där - ett år, att reseförsäkring ”just gått ut” och att ”hemma” inte längre är Sverige för henne då hon är utflyttad.
Anhöriga har onekligen en förklaringsbörda redan av det här osanna som de gått ut med.
Om man tigger pengar i ett gofoundme arrangemang måste man helt enkelt hålla sig till sanningen.
Allt måste vara sant. Man får inte försköna eller ljuga om någonting.
Vill man inte berätta vissa saker kan man säga det - men man får inte bluffa.
Inte heller får pengarna som donerats användas till något som inte uppgavs som orsak till insamlingen i gofoundkontot.
Citat:
Ursprungligen postat av
coli
Fakta är ju att Felicia inte var en backpacker vars reseförsäkring gått ut - utan en bofast person som bott där ett år och försörjer sig på att posta porr-bilder på flertal nätsajter.
Redan det var ju en stor lögn från anhöriga.
När de ville ha ”hem” henne till Sverige visade sig också att hon var utflyttad från Sverige - och egentligen redan ”hemma” där hon var i Thailand.
Dessutom regnade det inte på den påstådda olycksdagen 8/10, finns ingen polisrapport, inget skrivet om olyckan i lokalmedia, sjukhuset förnekar kännedom och Felicia är en tidigare dömd person med flera hundra tusen i skulder och en fängelsedömd känd bedragare som trolig pojkvän.
HUR ska en uppdatering räta ut allt detta som skaver?