Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2023-10-18, 15:31
  #97
Medlem
MittMalmoes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sommarpung
Sverige är inte ens med i EM. Du verkar typ efterbliven

vad hindrar dig att gå omkring med den svenska tröjan ändå?
Citera
2023-10-18, 15:34
  #98
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MittMalmoe
vad hindrar dig att gå omkring med den svenska tröjan ändå?

Inget. Men man gör väl det kring match tycker jag.Tror ingen är rädd för det, vi är vikingar 😎
Citera
2023-10-18, 15:35
  #99
Medlem
buddy99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FeministSlayer
Jo men först måste vi säkra vårt eget hus dvs kasta ut varenda muslim ifrån Sverige.
Ni har ett annat val;kasta ut socialisten och barnarövaren Kristensson,låt muslimen leva i sin kultur och efter egna lagar så som det var sagt en gång,ge dem inflytande efter deras behov,lämna deras barn ifred.
Citera
2023-10-18, 15:37
  #100
Medlem
MittMalmoes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sommarpung
Inget. Men man gör väl det kring match tycker jag.Tror ingen är rädd för det, vi är vikingar 😎

Jag kommer vidta försiktighetsåtgärder och kommer inte skylta med att vara svensk när jag reser... inga flaggor, pins eller andra symboler

Somliga har retat upp idiotmobben och jag har inga planer att leka "AllanBallan"
Citera
2023-10-18, 15:40
  #101
Medlem
Både gängkrig och kriget mot terrorism.
Citera
2023-10-18, 15:48
  #102
Medlem
MittMalmoes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Office
Wow, du kanske är mer blond än vad jag är. Du kanske har större kuk också?

På intet sätt har svenskar förklarat krig mot muslimer. I Sverige får man bränna sin bok oavsett vad någon annan tycker om boken. Det är ju helt efterblivet att godtyckligt bestämma vilka böcker man får bränna och inte.

Det är verkligen ett tecken på muslimers låga kapacitet, de klarar inte av att sköta sitt och bortse från vad andra sysslar med. De bara måste bli triggade om någon säger eller gör nåt som inte stämmer överens med deras sagovärld. Då ska det mördas, brännas, terroriseras, förstöras. ”Tycker du inte som jag??? Dööödaaa!!! 😡”

Jag håller med att inte alla svenskar förklarat krig mot utlänningar och/eller muslimer .. däremot är där förvånansvärt många som i vanlig ordning aldrig står för sina åsikter men står gärna vid sidan om och hejar glatt på.

Ni är ett lika stort problem som de som brände Koranen... vi behöver inte provocera våra grannar vi lever med. Yttrandefrihet handlar inte om provokation även om den ger dig rätten att provocera
Citera
2023-10-18, 15:57
  #103
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MittMalmoe
inte alls.... försöker du provocera

Om du har en av världens största religioner som ber dig att inte skända deras heliga skrift genom att bränna den ... och du inte har den kognitiva förmågan att förstå skillnad mellan detta respektlösa "coola tuffa långfinger" och att "bara bränna lite papper" (med öppna stora oskyldiga ögon).

Om du spelat dum i ovan fall.. varför fortsätter du spela dum även efter att det fruktansvärda dådet inträffat?

Det ena rättfärdigar inte det andra.. men nu vet ni ("ni rasister" för de svagbegåvad här på forumet) åtminstone hur detta "oskyldiga pappersbrännandet" tas emot... så fortsätt elda.
Om muslimer och islamister inte trivs i vårt underbara Sverige när vi bränner koranen , varför flyttar dom inte hem ? Vanliga människor tar seden dit dom kommer...
Citera
2023-10-18, 16:07
  #104
Medlem
Regeringsbildares avatar
Nja vet inte. Inget har ändrats sen Akilov körde genom Drottninggatan. Det hjälper inte att kriga mot imbeciller, det är bara att hoppas på att de inser sin egen dumhet. Ett sätt är ett skolväsende som vågar kritisera religion, tycker det har varit alldeles för naiv syn på religion i skolan. Religionslärarna är ju för fan religiösa hela bunten, när de borde uppmuntra till mer ifrågasättande. Man borde kunna vara lärare inom ett ämne utan att vara dum i huvudet.
__________________
Senast redigerad av Regeringsbildare 2023-10-18 kl. 16:11.
Citera
2023-10-18, 16:12
  #105
Medlem
AliPizzerians avatar
Efter den nyliga skjutningen samt med tanke på koranbränningarna skulle jag inte bli förvånad ifall Talibanen skickar hit några krigare i förklädnad.
Citera
2023-10-18, 16:37
  #106
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sandy7
Att Vänsterpartister stått och viftat med PKKflaggor framför kamerorna. (Och hängt dockor av Erdogan?) Det har skadat Sveriges relation till Turkiet ang Natomedlemsskapet. Men när V utför sådana manifestationer -då hörs inga krav på att inskränka yttrandefriheten?

Vad menar du? Utrikesministern gick ju ut och ville förbjuda PKK-flaggor och det har kommit lagförslag om att det ska räknas som att stötta en terrororganisation att vifta med flaggor.
Citera
2023-10-18, 17:25
  #107
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av GiatarrNenne
Svenskar påskjuts och dödas, enbart för att de är Svenskar!!!

Sådant sker normalt bara i krig; att människor skjuts på grund av sin nationalitet.

Borde vi inte förklara krig mot islamister?

Med tanke på att jag sett hur dom våldtagit Sverige sedan svängdörrarna öppnades och solvallamordet startade mordtrenden, så var det droppen nu när Imamerna valde att hålla käften, när dom grinade över danskjävelns eldande så syntes dom i SVT och Aftonbladet dagligen, men när oskyldiga svenskar blir mördade i Belgien, då sitter dom skynkesklädda balkongkastarna ner och håller käften, vad är det för jävla djur som inte föredömer och beklagar mördandet av civila?

Jag hade anmält mig direkt!
Citera
2023-10-18, 17:27
  #108
Medlem
Sqrbankens avatar
Vore kaxigt att gå upp till en ukrainsk soldat som just nu stider mot en barnknullande terror-regim och påstå att jag som svensk minsann också ligger i krig. Läser in en viss skillnad. Utvecklingen har däremot gått och går söderut på ett eskalerande brant plan sedan decennier och crescendot tror jag inte blir vackert, att det vi ser nu med råge kommer betraktas som "den gamla goda tiden när man åtminstone...". Lite så.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in