2023-10-17, 22:18
  #19597
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pax80
Det var 1948 som det blev fel. Som ersättning för judeutrotningen fick judarna israel. Problemet var att landarealen redan var bebodd av palestinier. Dessa trängdes undan av judar. En tvåstatslösning har varit ganska nära att få till stånd, dvs att Palestina skulle bestå av västbanken, gaza och östra jerusalem. Israels regim och framförallt regeringen Netanyahu har gång på gång tillåtit nya bosättningar på västbanken och stängslat in Gaza som i praktiken är ett stort fångläger, där Israel kontrollerar allt som kommer in och ut till och från Gaza. Netanyahus mål är att överta de palestinska områdena och införliva dem med Israel.

Varför skulle Israel/Netanyahu ha ett större ansvar för att judar, palestinier eller personer med annan etnicitet bygger hus på Västbanken än vad Palestina eller Jordanien har?

Israel har inte stängslat in Gaza, utan har stängslat in Israel. Om du undrar varför Israel har stängslat in sig självt föreslår jag att du tar en titt på bilderna från Hamas attack på civila israeler den 7 oktober 2023.

Israel kontrollerar allt som kommer in och ut från Israel. Det skiljer inte Israel från andra länder.
Citera
2023-10-17, 22:18
  #19598
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Majorianus
Många skriker om att man ska skilja på Hamas och det palestinska folket. Varför?
I valet 2006 valde det palestinska folket Hamas att styra hela Palestina. Det blev dock inbördeskrig så det delades upp, och inga fler val har hållits, men vad spelar det för roll? Det palestinska folket backar Hamas, och de vägrar erkänna Israel och vill utradera landet från kartan. PK-töntar och smygantisemiter i Sverige menar dock att det är skillnad. Oväntat...
Men kriget kan sprida sig, Hizbollah kan lägga sig i. Mycket avgörs hur hårt Hamas angrips av Israel. Vi lever i minst sagt oroliga tider.

2006 var då, som nu runt 60% av befolkning under 16 år. Av dom 75% som fick rösta 2006 så röstade hälften för Hamas, dvs 15% av den totala befolkningen. Det var framför allt missnöjesröstningar mot korruption i Palestinas regering samt mot att Israel behållt en hård militär ockupation fortfarande trots att dom sa att dom lämnade 2005. Opinionsundersökning visade att dom flesta stödde inte Oscarsbidrag Hamas politiska plattform utan missnöjesröstade.

60% av befolkningen i Palestina är under 16 år och levde inte ens 2006. Oavsett var det såklart ett misstag att rösta fram dom.

Hamas är en terrororganisation som hållt folket i ett eget grepp. Allt är inte svart eller vitt.
Citera
2023-10-17, 22:18
  #19599
Medlem
Majorianuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -DaRude-
Svenskar är chockade över att 2 personer dött i Bryssel, med rätta, men samtidigt kan du inte ens förstå varför palestinier "stödjer" en grupp som intalar befolkningen att de vill befria dem från förtrycket när de levt under kolonialförtryck sedan 1948 och dör i tusentals till följd av massbombningar från sagda kolonialmakt, fördrivs och även mördas på Västbanken och får sina hem beslagtagna? Ni är så fredsskadade att ni gör bäst i att sitta hemma och titta på Eurovision. Hade du levt en enda dag i deras skor hade du redan hängt dig själv, som svenskar är duktiga på.
Jag skriver om de utanför Mena som uttalar sig om att det är skillnad på det palestinska folket och Hamas, det torde framgå, jag skriver inte om hur det är att vara palestinier i Gaza.
Citera
2023-10-17, 22:18
  #19600
Medlem
MonCounsins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KFCnogger
Mycket intressant, Hamas har väl haft ammunitionslager i akutintaget
Men då borde det bli sekundärdetonationer i timtal efteråt.
Citera
2023-10-17, 22:18
  #19601
Medlem
GlennvonGoteborgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Patch1
Nja, tror mycket väl att det kan leda till ett storkrig, men inte ett världskrig. Kan se både USA och Iran dras in i det, och en rad närliggande muslimska länder, men inte mer än så. Det vore mycket nog, men inget som jag skulle klassa som ett världskrig. Har svårt att se att Ryssland eller Kina skulle dras in i detta.

Ryssland är redan i Syrien. Med militärbas.
Citera
2023-10-17, 22:18
  #19602
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GlennvonGoteborg
Det här kan eskalera snabbt nu till 3:e världskriget.

Var beredda att ha mat och vatten för 48-timmar minst och ta ut kontanter om det blir stopp. I logistikflödena av mat och bränsle världen övet inom de närmaste dagarna.

Det blir inte tredje världskriget för att några inavalde muslimer dör efter deras anfallskrig mot Israel.
Arabvärlden gläffser men de biter inte. Det vågar dom inte. Araber och muslimer hjälper aldrig varandra, de tittar glatt på och hoppas att omvärlden ska göra något istället.
Citera
2023-10-17, 22:19
  #19603
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KFCnogger
Mycket intressant, Hamas har väl haft ammunitionslager i akutintaget
Japp, dom brukar lagra explosivare under skolor och hospital.
Citera
2023-10-17, 22:19
  #19604
Medlem
Vintergrisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Majorianus
Många skriker om att man ska skilja på Hamas och det palestinska folket. Varför?
I valet 2006 valde det palestinska folket Hamas att styra hela Palestina. Det blev dock inbördeskrig så det delades upp, och inga fler val har hållits, men vad spelar det för roll? Det palestinska folket backar Hamas, och de vägrar erkänna Israel och vill utradera landet från kartan. PK-töntar och smygantisemiter i Sverige menar dock att det är skillnad. Oväntat...
Men kriget kan sprida sig, Hizbollah kan lägga sig i. Mycket avgörs hur hårt Hamas angrips av Israel. Vi lever i minst sagt oroliga tider.

Nåja, det är självfallet så att det finns ett stöd för Hamas både på Västbanken och i Gaza men hur stort det stödet faktiskt är lär vara svårt att säga. Med tanke på att Hamas är en terroristorganisation som slaktar sina motståndare är det kanske inte så många som är villiga att öppet opponera sig mot dem. Utöver det är frågan hur mycket av Hamas stöd 2006 som hade att göra med Hamas och hur mycket som hade att göra med folks missnöje med de övriga partierna. Utöver det finns det förstås även en befolkning i Gaza som inte ens var född 2006.
Citera
2023-10-17, 22:19
  #19605
Medlem
fluff995s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KillPu
Självklart att Hamas gör allt för att dra in muslimgrannar i kriget. Därför bombar de eget sjukhus och skyller på judar. 500 döda palestinier är ingenting för Hamas ifall ngn av grannarna ger sig på Israel med.


Det lär inte ha dött 500 pers i explosionen*. Hamas trissade upp siffrorna extremt. Och allt eftersom opinionen glider över till att tro att Hamas orsakade explosionen, så kommer siffrorna sjunka. Gazas hälsoministerium lär väl bekräfta typ 100 döda om nån vecka.


*Alla videoklipp på skadade och döda i explosionen har dessutom sett extremt fejk ut. Så i själva verket kanske inte särskilt många människor dog alls, eftersom Hamas måste leta upp gamla filmklipp eller skicka ut sina amatörskådisar med tomatsås.
__________________
Senast redigerad av fluff995 2023-10-17 kl. 22:21.
Citera
2023-10-17, 22:20
  #19606
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Sjukhus. Tättbebyggt område. Israel menar att Hamas har en bas eller liknande under sjukhuset. Jag vet vad jag tror. Sen är det självklart att det genast kommer uppgifter om att Hamas slarvat iväg en raket som naturligtvis träffar just det här sjukhuset, att ditten och datten är bekräftat eller debunkat eller dementerat...
Jag är inte anti israel men gillar inte censur och fake.

Enligt kommentarer på Twitter så postade @HananyaNaftali ett inlägg där det stod
"BREAKING: Israeli Air Force struck a Hamas terrorist base inside a hospital in Gaza.
A multiple number of terrorists are dead.
It's heartbreaking that Hamas is launching rockets from hospitals, Mosques, schools, ans using civilians as human shields. #Hamas_Is_ISIS"
Skärmdump: https://pbs.twimg.com/media/F8qdCvsWUAAQIQ0?format=jpg&name=900x900

Han har sedan tagit bort denna tweet och just nu sprider man storyn (med video) att det är Hamas själv som spräng sjukhuset.

"You’ve already confirmed that Netanyahu has put you on an official Israeli task force to control the narrative online, this means you get information from Israeli intelligence BEFORE the media does.

This means that your initial tweet most likely got checked by Israeli intelligence officials before you were allowed to post it.

But then you deleted it.

Maybe they told you to retract the initial script of Hamas using the hospital as a human shield, and now it’s a misfired Hamas rocket that hit the hospital."
-https://twitter.com/CensoredMen/status/1714355342987948106
Citera
2023-10-17, 22:20
  #19607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slaskfarsan
Israel skyller på Islamiska Jihad. Men Iran som både har ögon och öron öppna inne i Israel säger säg ha bevis på att det var Israel.

Gissar att dom inte vill visa dessa ”bevis”?
Citera
2023-10-17, 22:20
  #19608
Medlem
The-Johnnys avatar
Man kan se rakettacken mot sjukhuset här -https://www.washingtonpost.com/world/2023/10/17/israel-hamas-war-news-gaza/#link-UVNAJKOHXRFCNC2Z4IPFMCIL54
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in