2023-10-17, 00:58
  #390541
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnClark
Det man ville förhandla om från början. Ryssland ”security concerns” (De vill inte bli mer omringade av NATO) samt säkerheten för den ryska minoriteten i Donbass som uppenbart inte vill vara en del av dagens Ukraina (det tåget har ju gått big time), eller Krim för den delen. Om man är i ett sånt underläge som Ukraina är i där all form av offensiv bara kostar människoliv utan större progress så är man en idiot om man inte förhandlar. Fanskapet har ju sagt att de sprider till sista ukrainaren. Han kommer att utplåna hela sin befolkning på detta sätt.

Vilka "security concerns" anser du faktiskt förelåg (innan den psykotiske dvärgen i kreml inledde sitt fullskaliga anfallskrig mot Ukraina)? Låg det i farans riktning att Ukraina (som NATO medlem eller ej) hade invaderat ryssland och tagit över hela landet inom kort med sin överlägsna militär för det fall putain INTE hade genomfört sin "defensiva fredsbevarande försvarsinvasion"?

Varför anser du att Ukraina (och andra länder) inte kan tillerkännas självbestämmande? Jag förstår att diktatorer, såsom den barnamördande putain och lukashenko, inte kan tolerera någons rätt till självbestämmande, utan ser detsamma som ett "hot", ty om deras "egna" folk fick sådana idéer så skulle dom sitta löst till (eller hänga från lyktstolpar)...

Vad gäller "den ryska minoriteten i Donbass" så kan man fråga sig vad så många ryssar gör i Ukraina om dom inte trivs därstädes? Vore det inte bättre om dom emigrerade till "mother russia" snarare än att den psykotiske dvärgen i kreml för anfallskrig mot fredliga grannländer?

En myckenhet av elände HAR dessvärre ägt rum i östra Ukraina. Där har inbördeskriget underblåsts, och eskalerats, av den psykotiske dvärgen i kreml som "tillhandahållit" både krigsmateriel och trupp (inofficiellt, före feb 2022). Den "lilla detaljen" mörkas alltid av kreml, och av er som tillber den psykotiske dvärgen som huserar därstädes.

Känner du till MH17, vars passagerare och besättning mördades av putains lakejer när den sköts ned, med ryska vapen, transporterade till och från ryssland till "separatisterna"?

"The responsibility for investigation was delegated to the Dutch Safety Board (DSB) and the Dutch-led joint investigation team (JIT), who concluded that the airliner was downed by a Buk surface-to-air missile launched from pro-Russian separatist-controlled territory in Ukraine. According to the JIT, the Buk that was used originated from the 53rd Anti-Aircraft Missile Brigade of the Russian Federation and had been transported from Russia on the day of the crash, fired from a field in a rebel-controlled area and the launch system returned to Russia afterwards."
https://en.wikipedia.org/wiki/Malaysia_Airlines_Flight_17

Vad gäller "separatisterna" (i.e. putains lydiga kreatur) så är väl även det en intern angelägenhet för landet, och inte något som berättigar den psykotiske dvärgen i kremls anfallskrig mot landet och strävan att slakta dess befolkning?

Varför önskar DU att den psykotiske dvärgen i kreml skall tillerkännas överhöghet över Ukraina (och andra länder)? Varför kan hen inte stanna inom det enorma landet rysslands gränser? Det är förvisso synd om ryssarna som tvingas leva under en narcissistisk megalomanisk psykopat, men varför vill du att andra folk skall tvingas till detsamma?
Citera
2023-10-17, 01:03
  #390542
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snyggast.i.Speedo
Han vandrar omkring bland människodelar från sina kamrater i ett apokalyptiskt landskap. Ej läge att ta fram sovjetisk svart humor. Osannolikt att en amerikansk soldat hade skändat sina kamrater på det sättet.

Ja han är verkligen avtrubbad. Men det är väl en del i det ryska systemet med kamratfostran och låg värdering av soldater, obefintlig krigssjukvård och spärrtrupper.
Citera
2023-10-17, 01:06
  #390543
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av painkiler
Just nu skjuter Ukraina fler pjäser per dag, man slår även ut 5x så många artilleri system.

De var länge sen ryssen låg på 20-24k per dag


9k Ukraina vs 7 k Ryssland just nu

https://news.liga.net/en/politics/news/vsu-zayavlyayut-chto-ukraina-stala-vypuskat-bolshe-snaryadov-v-den-chem-rossiya-infografika

om man dessutom ska ta hänsyn till precision ser det jävligt mörkt ut för Ryssland just nu.

I Ryssland ses det nog som en framgång. Ju färre system som kan skjuta ju mindre brist på ammo får dom.
Citera
2023-10-17, 01:08
  #390544
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Noll sympati. Vem krigar och dödar frivilligt? Bara en idiot.

Mössa av . En svensk stupad hjälte som slogs mot den ryska fascismen.
Citera
2023-10-17, 01:53
  #390545
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Boxer123
Hur ska man tolka att Netanyahu talade med Putin i telefon idag, men nekade Zelensky att besöka Israel, även det idag.

Trodde judar backade sina egna, vad är det som händer?



https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/netanyahu-speaks-with-putin-pms-office/



https://kyivindependent.com/media-israel-refuses-zelenskys-visit-says-time-not-right/

Med tanke på att Israel vet att ryssarna ligger bakom så är det knappast ett samtal som förts som två vänner och allierade om du trodde det.
Citera
2023-10-17, 04:40
  #390546
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Boxer123
Vad kacklar du om.

Du läste väl själv dina länkar? Putin har varit extremt kritisk mot Israel i deras attacker på Hamas, och bla jämfört dem med Tyskland under andra världskriget.

Tror du Netanyahu ringer för att gulla med Putin då?

Dessutom är Hamas Irans förlängda arm, samma Iran Ryssland lierat sig med under deras invasion av Ukraina.

Go fugure hur relationerna mellan Ryssland och Israel ser ut.
Citera
2023-10-17, 05:35
  #390547
Medlem
platyzmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schlesien
Har Kenneth Grägg skrivit något mer de senaste dagarna än de två texterna "11.10.2023 " och "13.10.2023 "?

Vill minnas att han skrev ”en sak är säker, det blir inget uppehåll i offensiven”, men kan inte säga exakt när.

Återkommer om jag hittar inlägget.
Citera
2023-10-17, 07:22
  #390548
Medlem
donald12s avatar
The total combat losses of the enemy from 24.02.22 to 17.10.23 were approximately:

of personnel / personnel ‒ about 289430 (+800) persons / persons,
tanks ‒ 4979 (+14) units,
armored fighting vehicles / APV ‒ 9405 (+20) units,
artillery systems – 6936 (+26) units,
RSZV / MLRS – 814 (+0) units,
anti-aircraft warfare systems ‒ 547 (+0) units,
aircraft – 318 (+0) units,
helicopters – 317 (+0) units,
UAV operational-tactical level – 5291 (+11),
cruise missiles ‒ 1533 (+2),
ships / boats / warships / boats ‒ 20 (+0) units,
submarines - 1 (+0) units,
vehicles and fuel tanks – 9293 (+22) units,
special equipment / special equipment ‒ 982 (+1).

Data are being updated.
Beat the occupier! Together we will win! Our strength is in the truth!/ Strike the occupier! Let's win together! Our strength is in the truth!
Citera
2023-10-17, 07:35
  #390549
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Boxer123
Men kom igen, ge mig en källa så man kan ta dig seriöst och inte ett trollkonto.
En enkel googlesökning visar massor av artiklar på påståendet.

https://global.espreso.tv/wagner-group-prepares-hamas-for-attack-on-israel-center-for-national-resistance
Citera
2023-10-17, 07:41
  #390550
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Boxer123
Men kom igen, ge mig en källa så man kan ta dig seriöst och inte ett trollkonto.

Hamas och Ryssland har nära och goda relationer. I mars besökte högt uppsatta Hamas-dignitärer Kreml, och Lavrov kom efteråt med uttalandet att ’Hamas tålamod med Israel håller på att ta slut’

Hamas besökte Kreml även i maj och september förra året.

https://www.newsweek.com/russia-behind-hamas-attack-israel-what-we-know-iran-gaza-1832999

Det ligger i Rysslands intresse att världens fokus flyttas från Ukraina till Israel/Palestina och Hamas attack ’bär Wagners fingeravtryck.’

https://amp.theguardian.com/world/2023/oct/12/hamas-attack-exposes-deteriorating-ties-between-russia-and-israel

Kom igen, både Ryssland och Hamas slåss med vapen från Iran. Det är ett skönt litet gäng det där.
__________________
Senast redigerad av Clay Allison 2023-10-17 kl. 07:46.
Citera
2023-10-17, 07:42
  #390551
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Boxer123
Men kom igen, ge mig en källa så man kan ta dig seriöst och inte ett trollkonto.

Du kan ta mig för vad du vill. Jag tänker inte slösa min tid på att leta källor till någon som uppenbarligen aldrig konsumerat något annat än RT.
Citera
2023-10-17, 07:45
  #390552
Medlem
JohnClarks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av foliekiller
Hela den civiliserade världen har redan fördömt Putin och han kommer att gå till historien som Rysslands sämste ledare som med ett idiotiskt angreppskrig förstörde Ryssland för generationer.

Ryssland i dag är paria och enbart några får rövhålsländer stöder deras krig.

Riktigt så är det inte. Utanför väst kan man dela in länderna i de som stödjer västs agenda för att de är rädda för USA och förlorar för mycket på att inte stödja och de länder som vågar stå upp mot väst och kör sin egen agenda. Det är ingen i princip utanför väst som vurmar för fortsatt krig. Kom också ihåg vilken sida som vill fredsförhandla och vilken som säger blankt nej.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in